ČSSD hledá na sjezdu cestu ven z krize. Dopomoci má Hamáček, „zlý býk“ Onderka i změna stanov

Sjezd čssd

ČSSD hledá na sjezdu cestu ven z krize. Dopomoci má Hamáček, „zlý býk“ Onderka i změna stanovAktualizujeme
sjezd ČSSD Foto:

Foto: Vojtěch Šeliga

1
Domov
Vojtěch Šeliga
Sdílet:

Dokáží se sociální demokraté vrátit zpět na vrchol? ČSSD si v pátek na svém sjezdu znovu do svého čela zvolila současného ministra vnitra Jana Hamáčka a jako prvního místopředsedu strany Romana Onderku. V obou případech nešlo o žádné překvapení, jelikož neměli vyzyvatele. Zásadním bodem pátečního programu bylo vyslovení podpory z úst prezidenta Miloše Zemana, se kterým přitom měla strana v minulosti problematické vztahy. Delegáti se také shodli na změně stanov. ČSSD nebude mít kvóty pro zastoupení žen na kandidátních listinách do některých voleb a v nejužším stranickém vedení nebude muset být alespoň jedna žena. 

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová přesto získala důvěru delegátů a byla zvolena místopředsedkyní strany. Vedle ní se do vedení strany dostal další favorit volby, šéf české diplomacie Tomáš Petříček. Doplnili je ještě starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda a poslanec Ondřej Veselý. V sobotním druhém kole se o poslední volný post utkají místopředseda sněmovny Tomáš Hanzel a zastupitelka Přibyslavi, bývalá mluvčí ČSSD a vlády Lucie Orgoníková

Hamáček zaznamenal významné vítězství. V historii ČSSD je jeho výsledek druhý nejlepší. V dubnu 2001 ho předčil Vladimír Špidla, pro nějž se tehdy ve volbě předsedy strany vyslovilo 87,5 procenta delegátů. Podobný výsledek zaznamenal také v březnu 2015 Bohuslav Sobotka, jemuž dalo hlas 85 procent delegátů. Už před hlasováním Hamáček prosadil změnu stanov, které podle něj stranu modernizují. Jeho výzvě k přijetí zásadní změny vyhovělo 413 delegátů, proti hlasovalo 45 sociálních demokratů a zdrželo se jich 31. Na rozdíl od tajné volby předsedy vhozením lístku do urny v tomto případě delegáti hlasovali elektronicky.

Dosavadní místopředseda ČSSD Roman Onderka se stal statutárním zástupcem šéfa ČSSD. Onderka dostal podle oficiálních výsledků 410 ze 495 odevzdaných hlasů. V tajné volbě rovněž neměl protikandidáta. Onderka v kandidátském projevu řekl, že se ČSSD musí začít zabývat reálným životem lidí a říkat jim, ze ví o jejich problémech. Nové vedení ČSSD, které sjezd zvolí, musí být podle Onderky týmem. „Honza Hamáček je spíš diplomat, já jsem spíš člověk konzervativní a politik, který není ochoten dělat kompromisy. Býk, který rozráží zdi,“ popsal sám sebe Onderka. Při jednání s Babišovým ANO bude prý on tím, kdo bude „zlý“, zatímco Hamáček bude „hodný“. Volba místopředsedů byla odložena na sobotu.

Zeman slíbil ČSSD podporu v květnových evropských volbách

Prezident Miloš Zeman bude v květnových evropských volbách volit sociální demokraty. Své rozhodnutí oznámil na sjezdu v Hradci Králové. Uvedl, že to považuje za svůj dárek straně. Někdejší předseda ČSSD doufá, že jako etablovaná strana získá ČSSD v hlasování důstojné místo a nenechá se zahanbit novými subjekty, například Piráty.

Zeman v Hradci Králové také zpochybňoval současné nízké preference sociálních demokratů. Uvedl, že výzkumníky veřejného mínění považuje za obchodníky s deštěm. ČSSD, jejíž preference se nyní pohybují mezi pěti až 12 procenty, může podle prezidenta spoléhat na široký okruh voličů, který kromě zaměstnanců zahrnuje také důchodce. Na tuto většinu podle něj ČSSD zapomínala, když dávala přednost liberálním voličům a menšinám.

Prezident v úvodu zhruba desetiminutové řeči připomenul, že před rokem sociálním demokratům doporučil vstoupit do vlády s hnutím ANO. Líbilo se mu, že sociální demokraté k této otázce uspořádali referendum, a spokojen byl i s jeho výsledkem. Ukázalo se podle něj, že rozhodnutí bylo správné a přineslo výsledky, například zrušení neproplácení prvních tří dnů nemoci, takzvané karenční doby.

ČSSD ruší kvóty i ústřední výkonný výbor, schválila nové stanovy

ČSSD nebude mít kvóty pro zastoupení žen na kandidátních listinách do některých voleb a v nejužším stranickém vedení nebude muset být aspoň jedna žena. Podle nových stanov, jejichž návrh dnes schválili delegáti sjezdu v Hradci Králové, také zanikne ústřední výkonný výbor, což je nyní nejvyšší stranický orgán mezi sjezdy.

Ústřední výkonný výbor nahradí nová podoba předsednictva, tedy širšího vedení ČSSD. V předsednictvu budou další zástupci stranických krajských organizací. Mělo by mít asi šest desítek členů, což je v porovnání s nynějším ústředním výkonným výborem zhruba třetina.

Ve stanovách už nebude ustanovení, podle kterého aspoň 40 procent všech kandidátů do Sněmovny a do zastupitelstev krajů musí tvořit lidé opačného pohlaví, než je většina kandidátů. Místní stranické organizace budou muset mít podle schválených stanov licence, předsednictvo tedy o nich bude mít přehled a licence bude moci odebírat. Stanovy nově upravují například i pravidla pozastavování stranického členství a vylučování členů a elektronické hlasování.

Nové stanovy jsou výrazně kratší než současná pravidla vnitřního chodu strany. Předkladatelé si od nich slibují větší akceschopnost stranických orgánů. Připouštějí ale další úpravy dokumentu.

Čtěte také: Žádné překvapení. Hamáček obhájil post předsedy ČSSD

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články