Růžový „maršmeloun“ v Praze nebude. Nový majitel chce výrazné změny

Kontroverzní bytový dům

Růžový „maršmeloun“ v Praze nebude. Nový majitel chce výrazné změnyAKTUALIZOVÁNO
Návrh architekta Zdeňka Fránka v blízkosti Anežského kláštera v Praze Foto:

1
Domov
Sdílet:

Plány na stavbu bytového domu v Praze 1, kterému se kvůli barvě fasády na vizualizacích přezdívalo maršmeloun, koupila od italských majitelů tuzemská skupina V Invest. Nový developer původní stavební záměr poblíž Anežského kláštera výrazně změní, nepočítá ani s růžovou fasádou.

Projekt dříve napadala v povolovacím řízení různá občanská sdružení, napsal to deník E15. Skupina italských podnikatelů se projektu v ulici U Milosrdných vzdala téměř po 20 letech. O plánu prodat společnost, která projekt vlastní, mluvil italský developer Francesco Augusto Razetto před rokem.

Rozhodl se tak hlavně kvůli úředníkům a systému, který podle něj umožňuje občanským iniciativám zasahovat do projektů i mimo správní řízení. Nový majitel podle E15 stavbu výrazně změní, v jeho poradní komisi zasednou i památkáři.

Hodlá upravit vnitřní dispozice objektu, nové vizualizace představí přibližně v červenci. „Nové projednání stavebního povolení je pro nás příležitostí provést důležité změny, nezbytné pro stavbu kvalitního projektu,“ řekl deníku ředitel V Investu Jaroslav Vondřička. Změní se podle něj také umístění oken.

Autorem původního návrhu byl architekt Zdeněk Fránek. V jeho pojetí tvořila okna domu obličeje. Proto také Fránek nazýval projekt Obličejový dům. Růžová barva ale v jeho projektu nebyla, přišli s ní italští vlastníci.

Projekt se měnil už několikrát. Původní podobu z roku 2008, která počítala s prosklenou fasádou, odmítlo na základě názoru Národního památkového ústavu (NPÚ) ministerstvo kultury a zrušilo v roce 2010 povolení pražských památkářů. Nový projekt s okny do tvaru obličejů ale NPÚ i magistrátní památkáři schválili.

Další řízení na stavebním úřadu pokračovalo po opětovném souhlasném stanovisku pražského magistrátu. Stanovisko vydala Praha předloni v prosinci. Podle tehdejšího vyjádření památkářů byl Obličejový dům z hlediska památkové péče přípustný. Proti stavbě v této podobě se ale v minulosti v centru Prahy sešly k protestu stovky lidí.

Čtěte také: Betonový živočich. Podívejte se na unikátní stavbu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články