PŘÍMÝ PŘENOS: Proti vládě. „Demonstranti mají strach z budoucnosti.“ uvedl Středula
DEMONSTRACE ODBORŮ
Vládě se dosavadními kroky nepodařilo uspokojit odborové předáky a na Václavském náměstí tak v sobotu v poledne začala další demonstrace. V jejím čele stal šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, který zároveň vede prezidentskou kampaň.Odboráři trvají na tom, že vláda nedělá dost proti vysoké inflaci. A chtějí nadále tlačit na růst mezd a platů, před kterým odborníci dlouhodobě varují. Přenos demonstrace přinášíme živě.
Středula na úvod protestu citoval prvního českého prezidenta Václava Havla, že lhostejnost k druhým a k osudu celku je tím, co otevírá dveře zlu. Demonstranti na Václavském náměstí jsou podle něj ti, kteří mají strach z budoucnosti. Vyzval vládu, aby pomáhala lidem i firmám. Pokud se tak nestane, má před sebou Česko obrovské problémy, řekl. Předsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková vyzvala k zastropování cen a k zajištění důstojného života lidí.
Žitníková uvedla, že demonstranti nejsou lhostejní k tomu, jak budou žít oni, jejich rodiče i jejich děti. Kritizovala růst cen energií i potravin a vyzvala ke stanovení cenových stropů. Regulované ceny podle ní už nyní fungují ve zdravotnictví, mohou tedy být i v jiných sektorech. „Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod. Vládo, hledej způsoby. Pokud je hledat nechceš, předej to jiným,“ řekla.
Demonstranti zaplnili horní čtvrtinu Václavského náměstí, troubí na houkačky a mávají transparenty s logy jednotlivých odborových svazů. Jsou mezi nimi i příznivci neparlamentních levicových stran ČSSD a KSČM. Podle vyjádření Policie ČR na twitteru dohlíží na demonstraci více než stovka policistů, na místě jsou i členové antikonfliktního týmu.
Více než stovka policistů, kriminalistů a členů antikonfliktního týmu dohlíží na shromáždění, které právě začalo na Václavském náměstí. #policiepha pic.twitter.com/0JAxBLAlhY
— Policie ČR (@PolicieCZ) October 8, 2022
Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) vyzvala vládu k okamžité zavedení cenové regulace základních životních potřeb – tedy u potravin, u tepla a teplé vody, u nájemného, pohonných hmot a ostatních paliv. Chce také zastavení dalšího poklesu reálných mezd a platů v roce 2023 a co nejrychlejší vyrovnání propadu reálných mezd a platů za rok 2022.
„Demonstrace nespokojených zástupců zaměstnanců a občanů bude slušná, korektní, ale nekompromisní,“ uvedl Středula na středeční tiskové konferenci. Na žádné z předchozích odborářských demonstrací se podle něj žádné incidenty neuskutečnily. „Požádáme skupiny, které se demonstrace zúčastní, aby ustoupily od extremistických požadavků,“ doplnil předseda. Pořadatelé v tomto ohledu budou podle něj také spolupracovat s policií, která bude demonstraci monitorovat. „Zkontaktovali jsme se s policií a požádali ji o koordinaci, aby k žádnému zneužití demonstrace nedošlo,“ dodal odborový předák.
Odbory podle něj nejsou spokojení s tím, jak vláda současnou krizovou situaci zvládá. Případná obměna členů vlády by podle něj mohla uklidnit situaci, ale je pouze na premiérovi. „Respektujeme výsledky voleb, jsme demokraté,“ podotkl. O vyhlášení generální stávky vedení odborů podle něj zatím nemluvilo, ale do budoucna Středula tento krok nevyloučil. „Nikdy se žádného nástroje nevzdáváme dopředu,“ poznamenal.
Demonstrace budila v posledních dnech otázky. Kromě faktu, že odborový předák Josef Středula vede zároveň s odborářskými aktivitami prezidentskou kampaň, překvapila i informace, že minimálně část odborářů má za účast dostat zaplaceno. Spojení demonstrace s prezidentskou kandidaturou Středula odmítá. Stejně jako možnost, že by na demonstraci sbíral podpisy pro kandidaturu. Hanba by mě fackovala. „Jsem předsedou odborů, je to odborová akce,“ uzavřel. Jako nezávislý kandidát potřebuje, aby jeho kandidaturu podpořila petice s alespoň 50 000 podpisy voličů.
Osoba Středuly přitahovala pozornost také poté, co se na sociálních sítích rozvířila debata o výši jeho mzdy. Podle informací jednoho z twitterových anonymních účtů měl brát přes 400 tisíc korun měsíčně. „ Tolik neberu ani za čtvrtletí,“ řekl Středula deníku Echo24. Ačkoliv nejprve odmítal přiznat výši platu, později řekl, že je to ve skutečnosti 110 tisíc korun měsíčně.
Pro ty, kteří to řešili včera celý den. Moje mzda jako předsedy @odbory je 110 tisíc Kč. Mzdu předsedy ČMKOS určuje 31 předsedů odborových organizací a vedení ČMKOS není placeno z veřejných prostředků.
— Josef Stredula (@JStredula) October 5, 2022
Odboráři odmítly také informace o placení účastníků. Tedy jen částečně. Pár dní před demonstrací, kterou pořádá Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS), se objevila informace, že její účastníci dostanou 500 korun na občerstvení. „Když pořádaly odbory demonstrace proti nám v roce 2012, tak platily jenom dopravu. Dneska za to dávají ještě pětikilo na ruku,“ glosoval informace bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.
To je dneska peněz mezi lidma…Když pořádaly @odbory demonstrace proti nám v r.2012, platily jenom dopravu. Dneska za to dávají ještě pětikilo na ruku. Koneckonců, když nešetří vláda, proč by měly šetřit odbory. 😀
— Miroslav Kalousek🇺🇦🇨🇿 (@kalousekm) October 3, 2022
(foto jsem uzmul @Lukas__Valenta, sorry.) pic.twitter.com/8Fzy57CAwf
K příspěvku přiložil dvě fotografie dokumentu, který nabízí členům Odborového svazu KOVO (OS KOVO) zúčastnit se pražské demonstrace. „Máme možnost každý z nás něco změnit, pokud nás bude hodně. Nikdy nikdo nevyhrál žádnou bitvu bez armády. Ti, co se zúčastní, dostanou finanční náhradu ve výši 500 korun na občerstvení,“ píše se v dokumentu OS KOVO, který oznamoval konání a význam protestní akce.
Na tiskové konferenci ve středu však Středula řekl, že jde o akci jen jedné z mnoha organizací. „Je to jedna odborová organizace, která se rozhodla dát svým členům nějaké finanční prostředky, protože je to přeci jen několikahodinová cesta tam a zpátky z Ostravy, se svými náklady mohou dělat co uznají za vhodné, dají lidem pětisetkorunu,“ řekl Středula s tím, že je to jejich rozhodnutí, na které nemá žádný vliv.