Konflikt na Ukrajině by měl značný dopad i na českou ekonomiku
ZAHRANIČNÍ OBCHOD
Napjatá situace na ukrajinských hranicích by měla mít značný dopad i na českou ekonomiku. Ukrajina je totiž jednou z dvacítky zemí, se kterou Česká republika nejvíce obchoduje. Případný vojenský konflikt by tak ohrozil například dodávky automobilů, strojů nebo telekomunikačních zařízení. Na druhé straně by s největší pravděpodobností došlo také k výpadku pracovníků, zejména v manuálních profesích. Ty jsou tradičně velmi slabě obsazovány, protože nelákají nezaměstnané Čechy. Už tak přehřátý trh práce by dostal další ránu.
Pracovní trh je několik posledních let značně vybraný. Poslední čísla o nezaměstnanosti v České republice hovoří o 3,6 procenta lidí, kteří jsou nahlášeni na úřadech práce. V evidenci je nyní 257 tisíc lidí a přitom je počet volných míst stále vyšší. Zaměstnavatelé totiž poptávají 351 tisíc pozic. V drtivé většině se však jedná o manuální či dělnické profese, do kterých se tuzemští pracovníci příliš nehrnou.
Pravidlem posledních let bylo, že tyto pozice obsazují zejména zahraniční pracovníci nebo brigádníci přes agentury. Pokud by došlo k ozbrojenému konfliktu na Ukrajině, tak by právě tito pracovníci mohli chybět. Problém by zřejmě nastal, pokud by došlo k omezení vízových center na východě Ukrajiny. „Se zvyšujícím se napětím na Ukrajině zvýšené počty žadatelů o víza na Ukrajině neregistrujeme. Jak velvyslanectví v Kyjevě, tak generální konzulát ve Lvově zpracovávají především žádosti o víza za účelem pracovní migrace,“ uvedlo ministerstvo zahraničí, které však dodává, že v Kyjevě došlo k omezení kvůli nucené evakuaci části pracovníků.
Podle Hospodářské komory může ozbrojená situace k zabrzdění pracovníků přispět. „Válečný konflikt by s největší pravděpodobností narušil nejen zahraniční obchod, ale i nábor potřebných zahraničních pracovníků i působení Ukrajinců v českých firmách,“ řekla pro Echo24 hlavní analytička komory Karina Kubelková.
Podle ní je Ukrajina pro Českou republiku partnerem, který se drží okolo dvacátého místa v dovozu i vývozu. „Na Ukrajinu vyvážíme především telekomunikační zařízení, dále také auta a stroje. Většinu dovozu tvoří železné rudy, poptávka po nich v souvislosti s oživením přitom výrazně narostla,“ řekl dále Kubelková.
I když zatím k omezování zahraničního obchodu nedošlo, exportéři již v minulosti uzavírali smlouvy s ohledem na případná rizika. „Vzhledem k vývoji v posledních letech firmy se své vývozy snažily také diverzifikovat, aby v případě eskalace nedošlo ke krachu celé firmy. Podobně je to i s dovozci, kteří je jistí jinými zdroji,“ dodala pro Echo24 Kubelková.
Fakt, že zájem českých exportérů o obchodování s Ukrajinou opadl, dokládají i čísla Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Od roku 2017 došlo k růstu, přičemž v loňském roce zájem poklesl. Na ukrajinském trhu obchoduje okolo 250 českých firem, kteří svou činnosti uskutečňují přes tamního zástupce nebo dovozce.
Firmy z Ukrajiny dovážejí každý rok zboží v hodnotě okolo 30 miliard korun. Z většiny tvoří dovoz stroje a dopravní prostředky.