Dočasně pověřený ministr? Nic takového v ústavě není

Babišova vláda

Dočasně pověřený ministr? Nic takového v ústavě neníNOVÉ
Předseda vlády Andrej Babiš Foto:

Jan Zatorsky

1
Domov

Ladislav Šustr

Předseda vlády Andrej Babiš podle svých slov dočasně pověří vedením ministerstva spravedlnosti Jana Kněžínka. Podle ústavního právníka Marka Antoše však žádný takový výklad není v ústavě možný. „Stane se členem vlády a bude pověřen řízením ministerstva,“ řekl pro Echo24 Marek Antoš. Nový ministr tak bude jako všichni ostatní jmenován a odstoupit může rezignací, či ho odvolá předseda vlády.

Premiér Andrej Babiš po úterním jednání vlády novinářům řekl, že hodlá jmenovat dočasného ministra spravedlnosti, dokud nevybere nového kandidáta. Dočasnost ovšem není v ústavě nijak zakotvena a tak se jakýkoliv nominant pověřený řízením ministerstva stává plnohodnotným šéfem resortu.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

16:50 Prezident Zeman jmenoval Kněžníka ministrem spravedlnosti

Prezident Miloš Zeman jmenoval Jana Kněžníka ministrem spravedlnosti. Kněžník nahradí Taťánu Malou, která rezignovala.

15:20 Kněžínek na jmenování soudců nebyl

Původní informace premiéra Andreje Babiše, že by se na jmenování soudců prezidentem Milošem Zemanem na Pražském hradě měl už objevit nový kandidát na ministra spravedlnosti Jan Kněžínek, se ukázaly jako nepřesné. Kněžínek na oficiálním aktu, kde Zeman do funkce jmenoval 40 soudců obecných soudů chyběl. Prezident v závěrečné řeči potvrdil, že místopředsedu legislativní rady vlády jmenuje ještě dnes.

14:30 Kněžínek bude jmenován odpoledne

Prezident Miloš Zeman přijal demisi Taťány Malé, současně dnes v 16:30 přijme na Pražském hradě potvrzeného nominanta na post ministra spravedlnosti Jana Kněžínka. Následně jej jmenuje do funkce. Na Twitteru to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

14:00 Podepsána je i koaliční smlouva

Čelní představitelé sociální demokracie a hnutí ANO podpisy stvrdili koaliční smlouvu nové společné vlády. Poslanci obou stran dohodu podepsali už v předešlých dnech. Ve středu si kabinet půjde pro důvěru sněmovny. Dohromady má jen 93 hlasů, spoléhá se tedy na hlasy komunistů, s nimiž hnutí ANO podepsalo dohodu o toleranci vlády.

13:55 ANO s KSČM podepsalo „toleranční patent“

Klíčoví členové hnutí ANO a komunistů podepsali dohodu o toleranci menšinové vlády hnutí ANO. KSČM by se podle jejího znění mělo při středečním hlasování vyslovit pro vznik kabinetu a zavazuje se, že nevyvolá hlasování o nedůvěře. Plné znění dokumentu najdete zde.

13:10 SPD vládu nepodpoří

Dvaadvacet poslanců hnutí SPD ruce pro vznik vlády hnutí ANO a ČSSD nezvednou. „Tento nesourodý slepenec bude i nadále prosazovat stejnou zahraniční, hospodářskou, bezpečnostní, obrannou a sociální politiku jako předchozí vláda ČSSD a ANO premiéra Sobotky,“ uvedlo SPD v tiskové zprávě. Podle místopředsedy hnutí Radima Fialy je skandální, že veřejnost po 9 měsících nezná jméno ministra spravedlnosti.

13:00 Favoritem ČSSD na místopředsedu sněmovny je „mlčenlivý“ Hanzel

Sociální demokracie navrhuje jako náhradu za Jana Hamáčka na post místopředsedy sněmovny poslance Tomáše Hanzela. Ten na tiskové konferenci řekl, že má s politikou dlouholeté zkušenosti z pozice primátora města Karviná. Novináři si však rychle všimli, že Hanzel, který aspiruje na jednu z nejvyšších ústavních pozic, od říjnových voleb ve sněmovně ani jednou nepromluvil. Komunisté už ohlásili, že budou nominaci ČSSD respektovat.

12:50 Nic jako dočasný ministr neexistuje

Premiér Andrej Babiš podle svých slov dočasně pověří vedením ministerstva spravedlnosti místopředsedu legislativní rady vlády Jana Kněžínka. Podle ústavního právníka Marka Antoše však žádný takový výklad není v ústavě možný. „Stane se členem vlády a bude pověřen řízením ministerstva,“ řekl pro Echo24. Stejně hovořil i šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka. „Známe jenom jeden druh ministra, nemáme žádné ministry se soft pravomocemi, kteří vlastně nejsou ministři,“ nechala se slyšet.

12:40 KSČM doporučí svým členům hlasovat pro vládu

Vedení KSČM poslalo svým poslancům doporučení zvednou ruku pro vznikající vládu hnutí ANO a sociální demokracie. „Požadoval bych, aby premiér Babiš co nejsilněji zkrátil dobu vyjednávání o nové nominaci na ministerstvu spravedlnosti,“ prohlásil na brífinku šéf komunistů Vojtěch Filip k možné situaci.

12:30 Rukojmí Babiše se Zemanem, jako Pat a Mat, zní z opozice

„Miloš Zeman a Andrej Babiš si vzali naši zemi jako rukojmí svých zájmů,“ řekl šéf poslanců STAN Jan Farský k nové vládě. Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka se tito dva ústavní činitelé chovají jako Pat a Mat, když něco patlají. „Kdyby Andrej Babiš řídil resort spravedlnosti, bylo by to stejně absurdní, jako kdyby vězeň řídil věznici,” nechal se slyšet předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Všechny opoziční strany na brífinku ohlásily, že ruku pro Babišovu vládu nezvednou.

12:15 Nový ministr je pro ČSSD podle Chvojky akceptovatelný

„Informace o tom, že by byl vedením resortu spravedlnosti pověřen Andrej Babiš, vyvolala mezi poslanci ČSSD velkou vlnu nevole. To řešení, se kterým premiér přišel dnes, považujeme za přijatelné,“ uvedl šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka. Potvrdil, že chystanou koaliční smlouvu podepsali všichni poslanci sociální demokracie.

11:40 Kněžínkovu nominaci i potvrdil Babiš

Nominaci místopředsedy legislativní rady vlády Jana Kněžínka do čela resortu spravedlnosti serveru iDnes.cz potvrdil premiér Andrej Babiš. Kdo je Jan Kněžínek, si můžete přečíst zde.

11:20 Kněžínka potvrdil šéf komunistů Filip

Že by měl premiér Andrej Babiš navrhnout na uvolněný post ministra spravedlnosti místopředsedu legislativní rady vlády Jana Kněžínka, potvrdil i předseda KSČM Vojtěch Filip s tím, že chtěl, aby byl předem informován o nominacích na ministry.

11:05 Babiš Kněžínka používá jako fíkový list, míní Zdechovský

Volba osoby Jana Kněžínka coby diskutovaného kandidáta na post ministra spravedlnosti ukazuje snahu premiéra Andreje Babiše řídit resort podle sebe. Napsal to na Twitteru europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. „Nechci zpochybňovat kvality pana Kněžínka Ale jeho jmenování / nejmenování spíše ukazuje snahu, že Babiš ho používá jako fíkový list, aby mohl ovládat spravedlnost,“ napsal Zdechovský.

10:40 Kněžínek: místopředseda rady i vyučující na UK

Jan Kněžínek dokončil studia na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v roce 2004. Je místopředsedou legislativní rady vlády, současně od roku 2015 funguje i jako náměstek, který má řízení této sekce na starosti. Na úřadu vlády působí již od roku 2007, předtím působil na ministerstvu dopravy. Také vyučuje na právnické fakultě, na starost má předmět Ústavní právo a státověda. Podrobnější informace o něm si můžete přečíst zde.

10:25 Kandidátem by mohl být Kněžínek z vedení legislativní rady vlády

Server Aktuálně.cz uvedl, že podle jeho informací by měl nově ministerstvo spravedlnosti vést místopředseda legislativní rady vlády Jan Kněžínek. Má to být jediné jméno, které premiér Andrej Babiš Pražskému hradu navrhl.

10:15 ANO podepíše dohodu s ČSSD i KSČM

Hnutí ANO v úterý podepíše koaliční smlouvu se sociální demokracií, s níž chce ve středu získat důvěru poslanců. Současně se zaváže ke spolupráci s komunisty, bez jejichž hlasů vláda důvěru nedostane. Tzv. toleranční patent KSČm zakazuje vyvolat hlasování o nedůvěře a naopak ukládá zvednou ruce pro Babišovu vládu.

09:30 Babiš má na spravedlnost nového člověka

Premiér Andrej Babiš na úterním brífinku po jednání vlády novinářům oznámil, že už má nového člověka do vedení resortu spravedlnosti. Nebude to ani on, ani nikdo ze stávajícího kabinetu, jméno kandidáta však prozradit nechtěl. Rezignaci Taťány Malé premiér už poslal prezidentu Miloši Zemanovi. Ten dnes odpoledne jmenuje nové soudce, na ceremoniálu by měl být už přítomen nový Babišův člověk.

08:00 Malá rezignovala, dnes by měla podat demisi

Ministryně spravedlnosti Taťána Malá se v pondělí večer rozhodla rezignovat na své místo. Na Malou se snesla kritika poté, co vyšlo najevo, že Malá zřejmě částečně opisovala ve svých dvou diplomových pracích. Přitom jen o několik hodin dříve veškerá nařčení odmítla a řekla, že rezignaci premiérovi Babišovi nenabídla. Možným plagiátorstvím Malé se bude i přes její odchod z vlády zabývat etická komise Mendelovy univerzity, kde odstupující ministryně v roce 2003 napsala diplomovou práci o mikroklimatu v králíkárnách. Více zde.

ÚTERÝ 10. ČERVENCE

„Z ústavního hlediska se to nedá takto rozlišit. V čele každého ministerstva musí stát člen vlády, který je do vlády jmenován. Vzápětí poté je pověřen řízením ministerstva. I když to zní, že je v pověření dočasnost, tak to tak není. Je to standardní ústavní pojem pro to, jak se stane někdo ministrem. Stane se tedy členem vlády a bude pověřen řízením ministerstva. K tomu zřejmě dojde i v případě pana Kněžínka, kdy ho patrně předseda vlády navrhl jmenovat členem vlády a pověřit řízením ministerstva spravedlnosti,“ řekl pro Echo24 Marek Antoš.

Podle něj se pojem dočasnost může vyložit jako politický termín. „Pokud se spolu domluvili, že to pan Kněžínek vezme na čtrnáct dní a předseda vlády si během toho najde někoho jiného a po čtrnácti dnech rezignuje nebo ho premiér odvolá, je možné. Z hlediska ústavy však dočasné pověření není možné,“ řekl pro Echo24 Marek Antoš.

Rychlou výměnu ministrů provedl Andrej Babiš během dvou dnů. V pondělí oznámila ministryně spravedlnosti Taťána Malá, že na svou funkci rezignuje. Hned druhý den Andrej Babiš oznámil, že na Hrad odeslal jak rezignaci Malé, tak návrh na jmenování jejího nástupce. Šéf komunistů Vojtěch Filip poté potvrdil, že se jedná o Jana Kněžínka, který je místopředsedou Legislativní rady vlády. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Kdo je legislativec Kněžínek, který má nahradit na ministerstvu spravedlnosti Malou?

Babiš nechce „poslouchat blbé kecy“. Zemanovi místo Malé navrhl legislativce Kněžínka