1 VIDEO UVNITŘ

VIDEO: Slováci po kritice vyřadili Tisa z ankety o největší osobnost

NOVÉ

Témata: , ,

Veřejnoprávní společnost Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) po kritice vyřadila z připravovaného televizního pořadu Největší Slovák prezidenta válečného slovenského státu Jozefa Tisa. Oznámil to šéf RTVS Jaroslav Rezník. Slovenská republika byla za druhé světové války spjata s nacistickým Německem a po jejím skončení byl Tiso odsouzen za vlastizradu k trestu smrti.

Společnost RTVS v rámci propagace zmiňované ankety nejprve zařadila do upoutávek čtyři osoby včetně Tisa. Po kritice některých historiků či židovských organizací upoutávku s Tisem RTVS z vysílání stáhla. Změnou podmínek se RTVS nakonec rozhodla Tisa z ankety zcela vyřadit.

„Vzhledem k diskusi, která se rozpoutala ohledně jedné konkrétní upoutávky a která překryla smysl celého projektu, jsme po dohodě s majiteli licence do statutu zahrnuli i to, že v rámci hlasování nebude možné nominovat osobu, která byla pravomocně odsouzena za válečné zločiny, zločiny proti lidskosti, vraždu a vlastizradu a která nebyla rehabilitována,“ řekl Rezník na tiskové konferenci.

Prokuratura podle slovenských medií zase nařídila policii, aby prověřila, zda odvysíláním spotů s Tisem nedošlo ke spáchaní trestného činu podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačování základních práv a svobod.

V rámci ankety o největšího Slováka bude moci veřejnost od začátku listopadu nejprve nominovat osoby, které považuje za největší osobnosti ve slovenské historii či současnosti. V příštím roce pak budou Slováci vybírat z finálové desítky osobností.

V podobné anketě v Česku v roce 2005 zvolili Češi nejvýznamnější osobností své historie „otce vlasti“ Karla IV. Hlasy během ankety získala i postava fiktivního génia Járy Cimrmana, která byla podle licenčních podmínek daných BBC z pořadu ovšem vyřazena.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kotlebovský poslanec: Tiso je v nebi a je svatý


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.