1 VIDEO UVNITŘ

VIDEO: Slováci po kritice vyřadili Tisa z ankety o největší osobnost

NOVÉ

Témata: , ,

Veřejnoprávní společnost Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) po kritice vyřadila z připravovaného televizního pořadu Největší Slovák prezidenta válečného slovenského státu Jozefa Tisa. Oznámil to šéf RTVS Jaroslav Rezník. Slovenská republika byla za druhé světové války spjata s nacistickým Německem a po jejím skončení byl Tiso odsouzen za vlastizradu k trestu smrti.

Společnost RTVS v rámci propagace zmiňované ankety nejprve zařadila do upoutávek čtyři osoby včetně Tisa. Po kritice některých historiků či židovských organizací upoutávku s Tisem RTVS z vysílání stáhla. Změnou podmínek se RTVS nakonec rozhodla Tisa z ankety zcela vyřadit.

„Vzhledem k diskusi, která se rozpoutala ohledně jedné konkrétní upoutávky a která překryla smysl celého projektu, jsme po dohodě s majiteli licence do statutu zahrnuli i to, že v rámci hlasování nebude možné nominovat osobu, která byla pravomocně odsouzena za válečné zločiny, zločiny proti lidskosti, vraždu a vlastizradu a která nebyla rehabilitována,“ řekl Rezník na tiskové konferenci.

Prokuratura podle slovenských medií zase nařídila policii, aby prověřila, zda odvysíláním spotů s Tisem nedošlo ke spáchaní trestného činu podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačování základních práv a svobod.

V rámci ankety o největšího Slováka bude moci veřejnost od začátku listopadu nejprve nominovat osoby, které považuje za největší osobnosti ve slovenské historii či současnosti. V příštím roce pak budou Slováci vybírat z finálové desítky osobností.

V podobné anketě v Česku v roce 2005 zvolili Češi nejvýznamnější osobností své historie „otce vlasti“ Karla IV. Hlasy během ankety získala i postava fiktivního génia Járy Cimrmana, která byla podle licenčních podmínek daných BBC z pořadu ovšem vyřazena.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kotlebovský poslanec: Tiso je v nebi a je svatý


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.