5 Česko-německé vztahy

Petříčkova premiéra: „Německo je nejvýznamnější partner v Evropě“

, Aktualizujeme

Témata: ,

Nový šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) má dnes premiéru. Tři dny poté, co jej prezident Miloš Zeman jmenoval do funkce, je poprvé v roli ministra v zahraničí. V Německu jednal s tamním ministrem zahraničí Heiko Maasem. Ještě předtím diskutoval s experty v Nadaci pro vědu a politiku (SWP). Oba ministři řekli, že jsou Češi a Němci blízkými partnery.

Česko je pro Německo klíčovou zemí ve střední Evropě. Po jednání s novým českým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem v Berlíně to prohlásil jeho německý kolega Heiko Maas. Dodal, že Evropa musí mluvit jedním jazykem a převzít větší zodpovědnost. Petříček pak označil Německo za nejvýznamnějšího partnera Česka. „Chceme být spolehlivým partnerem Německa,“ řekl český ministr.

Setkání Petříčka s Maasem se týkalo hlavně vzájemných vztahů a spolupráce v Evropské unii. Oba ministři se věnovali i kauze saúdskoarabského opozičního novináře Džamála Chášukdžího, který je od návštěvy saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu na počátku října nezvěstný. Spekuluje se, že byl na konzulátu zabit.

Podle Maase je pomalu načase, aby Saúdská Arábie případ vysvětlila. Dodal, že poté se Německo rozhodne o případném postupu vůči Rijádu. Petříček řekl, že jakékoli útoky na novináře jsou nepřijatelné. Dodal, že Česko shromažďuje fakta o případu a že chce reagovat společně se státy EU. 

Petříček byl do funkce jmenován tři měsíce poté, co Zeman odmítl prvního kandidáta ČSSD na ministra zahraničí Miroslava Pocheho. ČSSD tak navrhnutím Petříčka Zemanovi ustoupila. Poche působí na ministerstvu v roli politického tajemníka, k 1. listopadu ale skončí. Petříček v minulosti působil mimo jiné jako Pocheho asistent v Evropském parlamentu.

Lidská práva, veřejná diplomacie, …

Po jmenování do funkce Petříček oznámil, že chce v diplomacii klást důraz na lidská práva a veřejnou diplomacii. Česká zahraniční politika také podle něj musí pokračovat v kurzu přijatém po roce 1989, protože je jediný správný. Ke členství Česka v Evropské unii neexistuje reálná alternativa a NATO je pilířem obrany a bezpečnosti země, řekl ve středu ministr v prvním veřejném projevu po nástupu do funkce na akci, kterou uspořádala Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Tomáš Petříček už je ministrem zahraničí, Poche na resortu ještě neskončil

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.