1 Protestní akce proti ANO

Studenti kritizují podraz v Chebu. Svolali demonstraci za odvolaného starostu

NOVÉ

Témata: ,

Chebští studenti chystají na sobotu 30. prosince protestní akci s názvem „Zelená karta pro Jalovce.“ Reagují na situaci, kdy zastupitelstvo odvolalo v polovině prosince svého starostu i místostarostku a moci se chopila opozice v čele s hnutím ANO. Studenti chtějí akcí i peticí podpořit bývalé vedení města a kritizují postup zastupitelů z ANO, který k odvolání starosty vedl.

K odvolání Antonína Jalovce (Volba pro město) a jeho zástupkyně Gabriely Lickové (Koalice pro Cheb) došlo 14. prosince. Pořadatelé demonstrace v tiskové zprávě píší, že pro odvolání bývalého vedení zvedla ruku opozice se zastupiteli z hnutí ANO pod záminkou neschválení městského rozpočtu pro rok 2018. Jak ale uvádí mluvčí týmu organizátorů Renáta Németh, hlasování neprošlo právě kvůli politikům z ANO, kteří původně podporu rozpočtu přislíbili, ale před hlasováním změnili názor a ruce nakonec nezvedli. Společně s opozicí tak měli uvrhnout město do režimu rozpočtového provizoria.

Podle Németh zastupitelé svůj nečekaný krok nezdůvodnili. „To nám právě nijak nevysvětlili. Vydali jen prohlášení o tom, že ten rozpočet nebyl dostatečně připravený,“ řekla pro Echo24. Podle nového místostarosty Chebu Michala Pospíšila (ODS) měla však opozice k návrhu rozpočtu výhrady už od podzimu, kdy se začal sestavovat. „Pokud můžu mluvit za opoziční stranu ODS, tak mohu říct, že rozpočet vidíme, a myslím, že to vidí všichni, jako jeden z nejzásadnějších dokumentů tohoto města. (...) Rozpočet se sestavuje už od podzimu. Několikrát jsme do toho chtěli panu bývalému starostovi Jalovcovi vstoupit. Napsali jsme mu už v říjnu, že bychom s ním chtěli vést na toto téma diskuzi. Dostali jsme odpověď, že s námi o tom jednat nebude, že pro něj je důležité to, že finanční výbor toto projedná a schválí. My jsme k tomu měli nějaké výhrady a tyto výhrady jsme uplatnili tak, že jsme ten rozpočet jednoduše nepodpořili,“ prohlásil v rozhovoru s Echo24.

Organizátoři stanovili datum konání protestní akce na sobotu 30. prosince od 14:00 na chebském náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Od demonstrace si slibují podpořit odvolané vedení města a vyjádřit nesouhlas s postupem staronové koalice ANO 2011, ČSSD, KSČM a ODS. Pořadatelé chystají i petici, jíž by chtěli iniciovat revizi celé událostí. Vyzvali rovněž účastníky, aby si přinesli zelené karty coby symbol podpory pro bývalého starostu Jalovce.

Nový starosta Chebu Zdeněk Hrkal (ANO) už dříve uvedl, že se akce i přes pozvání organizátorů nezúčastní. Místostarosta Pospíšil nicméně Echo24 řekl, že je připraven vést dialog s kýmkoliv. „Já proti tomu nemám vůbec nic, naopak si myslím, že to bude velmi potřebné, abychom si řekli některé věci, protože mám pocit, že v tom vládnoucím období od jara do podzimu se tady dialog nevedl. Nebráním se tomu, kdykoliv někdo přijde, přijede nějaká delegace nebo i se starým vedením, jsme připraveni. Myslím, že se najdou i jiné formy než jen petice a shromáždění, jak bychom se o tom mohli pobavit, a já jsem připraven k tomu kdykoliv přijít,“ prohlásil.

Studentské protestní shromáždění má svou událost i na Facebooku. Mezi lidmi vzbudilo zájem, přes 800 lidí potvrdilo, že se akce zúčastní a více jak 1200 uživatelů o ni projevilo zájem.

Čtěte také: „Ten člověk je svině,“ řekl Zeman o radním. Bude žádat omluvu a pět milionů

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.