1 ŽENSKÁ OBŘÍZKA

Až 3000 dívkám ve Finsku hrozí podstoupení ženské obřízky

, NOVÉ

Témata: , ,

Ve Finsku je momentálně až 3000 dívek, kterým hrozí, že budou muset podstoupit v některých zemích tradiční ženskou obřízku. Vyplývá to z nových dat, která nasbíral finský Národní institut pro zdraví a sociální péči (THL). Informuje o tom finská veřejnoprávní YLE.

Podle nových dat získaných institutem se ve Finsku nachází více než 10 tisíc dívek a žen, které už proceduru dříve podstoupily. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) k tomu nejčastěji dochází před dovršením patnácti let věku.

Dívky však proceduru nepodstupují přímo ve Finsku, tvrdí s odkazem na oficiální data Mimmi Koukkulaová z THL. „Ještě je tu přibližně mezi 650 a 3000 dívkami žijícími ve Finsku, kterým hrozí, že jim bude provedena obřízka,“ řekla Koukkulaová. Podle ní se většina operací udá v zahraničí, kam rodina dívky posílá.

Podle finské lidskoprávní organizace League for Human Rights se tato tradiční procedura do Finska přenesla zejména s přistěhovalci z afrických zemí a některých částí Asie a Blízkého východu. „Velké rozpětí mezi odhadem (dívek ohrožených obřízkou) vychází z předpokladu, že zástupci druhých generací (přistěhovalců) už obřezáni nejsou a nebo mezi nimi už procedura není natolik běžná jako u generace předchozí narozené v zemi původu,“ dodala Koukkulaová. Nový výzkum probíhal právě z toho důvodu, že o tomto problému neexistuje dostatek relevantních dat.

Po celém světě je podle Světové zdravotnické organizace postiženo v důsledku ženské obřízky nejméně 200 milionů žen. Mrzačení ženských pohlavních orgánů, ke kterému dochází především v Africe, zahrnuje odstranění a často nenávratné poškození části zevních rodidel. Mezinárodní společenství praktiku označuje za porušování lidských práv a OSN si dala za cíl do roku 2030 zcela s touto praktikou celosvětově skoncovat.


Čtěte dále: Loni bylo ve světě zabito přes 80 tisíc žen, z nich 58 procent svými partnery či členy rodiny

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.