1 ŽENSKÁ OBŘÍZKA

Až 3000 dívkám ve Finsku hrozí podstoupení ženské obřízky

, NOVÉ

Témata: , ,

Ve Finsku je momentálně až 3000 dívek, kterým hrozí, že budou muset podstoupit v některých zemích tradiční ženskou obřízku. Vyplývá to z nových dat, která nasbíral finský Národní institut pro zdraví a sociální péči (THL). Informuje o tom finská veřejnoprávní YLE.

Podle nových dat získaných institutem se ve Finsku nachází více než 10 tisíc dívek a žen, které už proceduru dříve podstoupily. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) k tomu nejčastěji dochází před dovršením patnácti let věku.

Dívky však proceduru nepodstupují přímo ve Finsku, tvrdí s odkazem na oficiální data Mimmi Koukkulaová z THL. „Ještě je tu přibližně mezi 650 a 3000 dívkami žijícími ve Finsku, kterým hrozí, že jim bude provedena obřízka,“ řekla Koukkulaová. Podle ní se většina operací udá v zahraničí, kam rodina dívky posílá.

Podle finské lidskoprávní organizace League for Human Rights se tato tradiční procedura do Finska přenesla zejména s přistěhovalci z afrických zemí a některých částí Asie a Blízkého východu. „Velké rozpětí mezi odhadem (dívek ohrožených obřízkou) vychází z předpokladu, že zástupci druhých generací (přistěhovalců) už obřezáni nejsou a nebo mezi nimi už procedura není natolik běžná jako u generace předchozí narozené v zemi původu,“ dodala Koukkulaová. Nový výzkum probíhal právě z toho důvodu, že o tomto problému neexistuje dostatek relevantních dat.

Po celém světě je podle Světové zdravotnické organizace postiženo v důsledku ženské obřízky nejméně 200 milionů žen. Mrzačení ženských pohlavních orgánů, ke kterému dochází především v Africe, zahrnuje odstranění a často nenávratné poškození části zevních rodidel. Mezinárodní společenství praktiku označuje za porušování lidských práv a OSN si dala za cíl do roku 2030 zcela s touto praktikou celosvětově skoncovat.


Čtěte dále: Loni bylo ve světě zabito přes 80 tisíc žen, z nich 58 procent svými partnery či členy rodiny

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.