Američané sestřelili íránské civilní letadlo, zemřelo 290 osob

30 let od tragického letu do Dubaje

Američané sestřelili íránské civilní letadlo, zemřelo 290 osobNOVÉ 2
Svět
Sdílet:

Dvěma raketami sestřelila před 30 lety, 3. července 1988, americká válečná loď Vincennes, operující ve vodách Hormuzského průlivu, íránský civilní Airbus A-300, který krátce předtím vzlétl z Bandar-Abbásu na jihu Íránu. Směřoval na své pravidelné lince do Dubaje ve Spojených arabských emirátech a na palubě měl 290 cestujících a členů posádky. Všichni zahynuli.

Tragédie se stala v posledních týdnech irácko-íránské války (1980 až 1988) a Spojené státy ji odůvodnily tím, že jejich námořníci airbus považovali za útočící íránskou stíhačku F-14. Loď Vincennes měla tehdy za úkol chránit civilní plavidla a přepravu ropy z Kuvajtu před íránskými útoky. Tehdejší americký prezident Ronald Reagan to označil za obrovskou tragédii, ale i za odpovídající obrannou akci, Írán za vraždu.

Íránské letadlo se v době sestřelení stále pohybovalo v íránském vzdušném prostoru, podle admirála William J. Crowea ale bylo vychýleno z běžného leteckého koridoru a ignorovalo opakované výzvy amerického námořnictva ke změně směru. Loď Vincennes se navíc ani ne hodinu předtím dostala do přestřelky s třemi íránskými loďmi.

Foto:

Loď USS Vincennes.

Foto: RONALD W. ERDRICH / Wikimedia Commons

Americká loď byla vybavená nejmodernější technikou té doby. Výkonný radar monitoroval vzdušný prostor až v okruhu 100 kilometrů. Letadlo íránských aerolinek se tak na radaru objevila brzo po startu z letiště v Bandar-Abbásu, které využívalo také íránské letectvo včetně stíhaček F-14. Osudovým se letadlu stalo i zpoždění, posádka amerického křižníku totiž kontrolovala, zda v určeném čase létá pravidelná linka.

Incident na dlouhou dobu zhoršil íránsko-americké vztahy. Washington na základě rozhodnutí Mezinárodní soudního dvora v Haagu zaplatil rodinám obětí téměř 62 milionů dolarů.

Sestřelení íránského letadla patří mezi první desítku největších leteckých neštěstí, společně s podobnou katastrofou malajského Boeingu 777, který byl sestřelen nad Ukrajinou.

Dalším podobný případ se stal v roce 1983, kdy sovětské stíhačky sestřelily jihokorejský boeing, který mířil z New Yorku do Soulu. Podle SSSR letoun údajně vykonával špionáž.

Čtěte více: VIDEO: Indické vládní letadlo havarovalo v hustě osídlené oblasti. Zemřelo pět lidí

„Nikdo nebude mluvit s Ruskem řečí ultimát“. Moskva odmítá přiznat sestřelení letu MH17

Sdílet:

Hlavní zprávy

Polibek u Kantova hrobu

KOMENTÁŘ

Lze předpokládat, že i v Kaliningradu si nějak minulý týden připomínali tří sté výročí narození „svého“ filozofa, Immanuela Kanta. Skutečnost, že se právě Kant ...

00:06
×

Podobné články