Ne mlátičce. Tisíce lidí chtějí na Václaváku demonstrovat proti Ondráčkovi
Praha, Brno, Olomouc a další
- red,
Zvolení Zdeňka Ondráčka (KSČM) do čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) u tisíců lidí vzbudilo touhu vyrazit do ulic a vyjádřit nesouhlas. Největší shromáždění je naplánované na pondělí na dolní části Václavského náměstí v Praze. Zde budou moci přítomní podepsat i petici za volbu nového předsedy. Paralelní akce budou ale probíhat i na Náměstí Svobody v Brně, na Horním náměstí v Olomouci, v Českých Budějovicích, Plzni, Jihlavě a dalších městech.
„Člověk, který coby příslušník komunistické policie mlátil během Palachova týdne v lednu 1989 vlastní spoluobčany, nemůže být v tak vysoké a důležité funkci,“ popisují organizátoři pražského shromáždění důvod shromáždění. Na Facebooku svoji účast potvrdilo do přes jedenáct tisíc lidí, dalších více než třicet jedna tisíc se o ni „zajímá“. Akce byla naplánovaná původně na Národní třídu, ale v neděli se místo konání změnilo. „Vzhledem k obrovskému zájmu jsme akci ve spolupráci s policií právě oficiálně přesunuli z původně zamýšlené Piazzetty Národní třídy na dolní část Václavského náměstí,“ uvedla za organizátory Lucie Kohoutová.
Organizátoři zvolení Ondráčka předsedou označují jako trend, kterému je potřeba se postavit, než bude pozdě. „Jeho zvolení je odstrašujícím pokračováním trendu poslední doby, kdy jsou extremistické názory legitimizovány jako nová společenská norma; trendu, kterému je podle nás na čase se postavit, než bude pozdě,“ napsali na Facebooku. Na Václavském náměstí bude možné podepsat petici požadující nové hlasování o předsedovi komise pro kontrolu GIBS.
Symbolický obušek
Pražská akce vyvrcholí pozvednutím petičního archu, který bude srolovaný do symbolického bílého obušku. „Chceme tak ukázat posun, jakého česká společnost dosáhla: že 29 let po listopadu 1989 žijeme – a hlavně chceme nadále žít – v politickém systému, který nelegitimizuje usměrňování společnosti obušky a represí, ale naopak lidem umožňuje podepsat se pod své demokratické přesvědčení a ovlivňovat veřejné dění bez použití násilí, silou svého názoru,“ uvedli organizátoři.
Paralelně bude protest „Ne Ondráčkovi do čela komise pro GIBS“ probíhat i v Brně, Olomouci, Plzni, Českých Budějovicích , Písku, Jihlavě, Hradci Králové nebo Ostravě.
Ondráček byl zvolen o jeden hlas
Ze 155 hlasujících poslanců jich pro Zdeňka Ondráčka ruku zvedlo 79, hlasů přitom Ondráček potřeboval 78. Majerová Zahradníková (ODS) obdržela 57 hlasů. Mimoto se o funkci předsedy komise pro GIBS ucházel i Mikuláš Ferjenčík z Pirátské strany.
Stačily dva hlasy, aby se Ondráček předsedou komise pro GIBS nestal. Několik stran, které proti Ondráčkovi dlouhodobě vystupovaly, měly velký počet omluvených poslanců. Přestože ČSSD chyběla více než polovina klubu, podle Jana Chvojky nešlo o selhání. Obdobně se vyjádřila TOP 09, která měla omluvené tři poslance ze sedmi. Šéf Pirátů Ivan Bartoš napsal, že jejich pět poslanců nechybělo z plezíru a byli řádně omluveni. ODS uvedla, že jeden její poslanec byl operován a druhý, který chyběl kvůli služební cestě, byl tzv. vypárován s poslancem za ANO.
Více čtěte zde: Absence poslanců u Ondráčka? Nešlo o lenost, nebylo to selhání, tvrdí strany
V lednu 1989 Ondráček jako příslušník pohotovostního útvaru Veřejné bezpečnosti zasahoval proti demonstrantům během tzv. Palachova týdne. V listopadu 1989 byl připraven jako posila při zásahu na Národní třídě v Praze, který odstartoval pád komunistického režimu v tehdejším Československu. O své roli 17. listopadu 1989 promluvil v rozhovoru pro Mladý svět v prosinci 1989.