Dav při Solejmáního pohřbu ušlapal desítky lidí a stovky zranil, obřad byl odložen
Vývoj v Íránu
Při úterní tryzně za zabitého generála Kásema Solejmáního dav v Kermánu na jihovýchodě Íránu ušlapal 56 lidí a na 200 dalších osob bylo zraněno. Informovala o tom íránská televize. Předchozí informace hovořily o 50 mrtvých. Kvůli incidentu byl Solejmáního pohřeb odložen.
V pondělí, kdy památku generála usmrceného Američany uctili Íránci v metropoli Teheránu, vyšel podle agentury AP do ulic hlavního města více než milion lidí. Agentura AFP napsala, že počet lidí v Kermánu se zdál být přibližně stejný.
Procesí, jehož účastníci nesli rakev, mělo vyvrcholit pohřbením generálových pozůstatků. Íránští představitelé ale oznámili, že rituál byl kvůli příliš mohutnému davu odložen.
Agentura Reuters napsala, že odklad je několikahodinový. Večer íránská státní televize začala vysílat v přímém přenosu záběry ze hřbitova, kde mělo být tělo uloženo. Po určité době byl ale přenos přerušen a íránská média oznámila, že pohřeb může být odložen možná až na časné ranní hodiny. Důvod tohoto druhého odkladu není podle AFP jasný. Server deníku Tehran Times nicméně napsal, že generál bude pohřben v úterý večer.
Rakve se Solejmáním a s další obětí pátečního útoku generálem Hosejnem Púrdžafarím dorazily na kermánské letiště ráno. V minulých dnech se konaly masové pohřební průvody v Ahvázu, Mašhadu, Teheránu a Komu a ještě dříve v iráckém Bagdádu, Karbale a Nadžafu.
Záznam úterních událostí v Kermánu se objevil na videích sdílených na internetu. Byla na nich podle AP vidět bezvládná těla v ulicích, zatímco lidé křičeli a snažili se zraněným pomoci.
Velitel elitních íránských jednotek Solejmání zahynul při pátečním útoku amerického bezpilotního letounu v Bagdádu. Útok nařízený prezidentem Donaldem Trumpem vyvolal rozhořčení v regionu a Teherán pohrozil Američanům odvetou.
Z Íránu zpět do Iráku v úterý byly mezitím převezeny pozůstatky člena vedení vlivných iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise, který byl zabit při stejném útoku jako Solejmání. Tisíce truchlících oděných v černém skandovaly ve smutečním průvodu „Amerika je velký satan“. Muhandisovy pozůstatky byly po útoku převezeny do Íránu k testům DNA.
En el Pentágono dicen que #Suleimani no era querido por los iraníes.
— Adel El Zabayar (@Zabayar) January 6, 2020
Asi fue el funeral del martir del pueblo y el mundo, porque #Suleimani fue uno de los mayores estrategas para acabar con ISIS Y AL-QAEDA en Siria e Irak y esto molestó a EEUU e Israel. pic.twitter.com/8nlaDDmeMD
Následně byly poslány zpět do Iráku, do Muhandisovy rodné Basry a pak poputují do posvátného města Nadžaf k pohřbu. V centru Basry přišly na smuteční průvod tisíce lidí. Mnozí nesli vlajky proíránské skupiny Katáib Hizballáh, kterou Muhandis založil. Spojené státy skupinu obvinily z raketového útoku v severním Iráku minulý měsíc.