Od vojska do Slavie. Tvrdík slaví padesátku. Co vše stihl?

obchodní zástupce číny

Od vojska do Slavie. Tvrdík slaví padesátku. Co vše stihl?PROFIL 1
Domov
Sdílet:

Bývalý voják Jaroslav Tvrdík, který 11. září oslaví padesátiny, to dotáhl až na post ministra obrany. Po odchodu z politiky se zaměřil na obchod s Čínou. Nyní patří jako zástupce čínské CEFC k nejvýraznějším postavám obchodních vztahů s Čínou a díky čínské akvizici fotbalové Slavie i českého ligového fotbalu.

Pražský rodák Tvrdík je absolventem Vojenské akademie ve Vyškově. Poté zastával různé pozice na ministerstvu obrany, mimo jiné byl také šéfem příspěvkové organizace ministerstva Vojenská lázeňská a rekreační zařízení a ekonomickým náměstkem ministra obrany.

V roce 2001 si jej tehdejší premiér Miloš Zeman zvolil za ministra obrany, ve funkci zůstal i za premiéra Vladimíra Špidly (oba ČSSD) do roku 2003. Z postu ministra odešel poté, co se Špidlova vláda rozhodla v rozporu s vládním programem snížit rozpočet ministerstva. Ve funkci se mu podařilo prosadit návrh na zrušení základní vojenské služby, změnu struktury velení v armádě či sloučení vojenských tajných služeb. Mezi své největší úspěchy řadil i schválení zákona o vojácích z povolání.

V letech 2002 až 2003 poslancem za ČSSD, do strany vstoupil v roce 2001. Před rokem 1989 byl členem komunistické strany.

Po odchodu z vlády se stal prezidentem a předsedou představenstva Českých aerolinií. Po svém nástupu do vedení ČSA musel často odrážet názory, že prestižní funkci získal jako „trafiku za zásluhy“. Firma za Tvrdíkovy éry započala s transformací, uzavřela kontrakt na dodávku airbusů, dopravce však zároveň skončil ve vysoké ztrátě. Tvrdík to připisoval růstu cen ropy ve světě a zostřující se konkurenci. Podle jeho kritiků byly ale za špatnými výsledky firmy zejména manažerské chyby.

V letech 2006 až 2010 byl volebním manažerem ČSSD. Vedl i tým poradců premiéra Jiřího Paroubka.

Následně se živil jako podnikatel a ekonomický poradce. V roce 2013 získal místo neplaceného „honorárního poradce“ premiéra pro vztahy s Čínou. Od roku 2012 je prezidentem Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce a je spojen s pronikáním čínského kapitálu na český trh.

Jako zástupce čínské společnosti CEFC se Tvrdík v roce 2015 podílel na převzetí fotbalového klubu Slavia Praha čínským investorem. Do vedení Slavie se dostal již v říjnu 2015, kdy byl zvolen místopředsedou dozorčí rady. Nyní je předsedou představenstva klubu.

Poté, co začátkem letošního roku vypluly na povrch potíže společnosti CEFC, byl Tvrdík členem delegace, kterou prezident Miloš Zeman vyslal do Číny, kde měla zjistit, zda CEFC bude pokračovat v investicích v ČR. V květnu společnost J&T převzala aktiva CEFC v Česku, protože Číňané podle J&T nezaplatili v termínu dluhy. Odvolala mimo jiné představenstvo společnosti včetně Tvrdíka. O několik dní později, poté, co se J&T dohodla s čínskou CITIC Group na prodeji pohledávek J&T za firmou CEFC, krizový management dosazený J&T skončil a CEFC Europe si zvolila nové představenstvo, ve kterém Tvrdík získal post místopředsedy.

Jaroslav Tvrdík je od roku 1993 ženatý. Má dcery Janu a Nelly a syna Tomáše.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články