EU mají před drahým plynem zachránit Norové. Odmítají stanovit strop na ceny
PLYN Z NORSKA
Evropská unie zahájila jednání s Norskem v rámci svého úsilí o snížení cen plynu, uvedla ve svém projevu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. S norským premiérem se dohodla na vytvoření pracovní skupiny, jak ochotné bude Norsko v pomoci EU, ale není jasné. Informuje agentura Bloomberg.
„Musíme nadále pracovat na snížení cen plynu,“ řekla ve středu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Dohodla jsem se s premiérem Storem na vytvoření pracovní skupiny. Týmy již zahájily svou práci,“ dodala.
Norsko díky vlastním zdrojům přežije zimu bez ruského plynu, této závislosti by se chtěl zbavit i zbytek Evropy. „V našem sociálně tržním hospodářství jsou zisky dobré. Ale v této době je špatné, aby se mimořádné rekordní zisky získávaly ve prospěch války a na úkor spotřebitelů,“ uvedla von der Leyenová.
Jak ochotné ale Norsko v pomoci EU, které není členem, bude, není jasné. Premiér Jonas Gahr Store v úterý prohlásil, že je v zájmu Norska mít stabilnější a nižší ceny, ale zároveň řekl, že evropský strop, který byl ve hře pro snížení cen energií, by byl špatný krok, který by nakonec omezil nabídku a nedostatek plynu nevyřešil.
EU podle von der Leyenové sice již výrazně omezila svou závislost na ruském plynu a naplnila 84 procent kapacity svých zásobníků, v zájmu stabilizace cen však musí podniknout další kroky. Vedle těch zmíněných chce komise v říjnu změnit dočasně uvolněná pravidla pro státní podporu firmám. Díky tomu budou moci členské země poskytnout záruky, aby mohly firmy nabízející elektřinu na termínových trzích získat dostatek likvidity, což má rozhýbat ochromený trh. EK chce také vytvořit novou referenční cenu plynu, neboť dosavadní klíčový termínový kontrakt na plyn ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) je podle ní zastaralý.
Naproti tomu mezi dlouhodobými plány je oddělení ceny plynu a elektřiny, na jejíž zdražení má v současnosti právě plyn klíčový vliv. „Proto podnikneme hlubokou a celkovou reformu trhu s elektřinou,“ slíbila von der Leyenová. Lidé i firmy by podle ní měli více těžit z nízkých výrobních cen elektřiny z obnovitelných zdrojů, do nichž se EU chystá dále investovat a snižovat podíl plynu na její výrobě.