Ve čtvrtek začíná festival Finále Plzeň. Uvede šest premiér a celkem 135 filmů
Havelkův režijní debut
Šest filmů v premiéře či předpremiéře uvede filmový festival Finále Plzeň. Bude mezi nimi režijní debut Ondřeje Havelky podle románu Hastrman nebo slovenský výpravný životopisný film Dubček – krátké jaro, dlouhá zima. Finále si letos přichystalo téměř 135 snímků, které plzeňským divákům nabídne od 19. do 24. dubna.
K filmům, které budou na festivalu uvedeny poprvé, patří ještě dokumentární film Bohu žel Saši Dlouhého nebo historický snímek Zdeňka Jiráského Bůh s námi – od defenestrace k Bílé hoře. Předpremiéra čeká i televizní film Davida Ondříčka Dukla 61 či dokudrama Jana Geberta Až přijde válka.
Vyvrcholením festivalu je každoročně udílení cen Zlatý ledňáček a poprvé budou oceněny i studentské filmy do 40 minut. Na cenu je nominováno 51 projektů z české a slovenské produkce za rok 2017. O vítězích rozhodnou čtyři poroty složené celkem ze 14 zahraničních odborníků. Předsedou hlavní poroty bude Tomasz Wasilewski, polský scénárista a režisér, držitel ceny Stříbrný medvěd z Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně za nejlepší scénář.
Pozvání přijala i herečka Alexandra Borbély, držitelka Evropské filmové ceny za nejlepší ženský herecký výkon ve filmu O těle a duši, který byl nominován na Oscara. Z českých filmařů či herců do Plzně přijede Miroslav Krobot, Lenka Krobotová, Aňa Geislerová, Pavel Nový, Zuzana Kronerová, Vít Klusák, Filip Remunda, Taťjana Medvecká či Jan Hřebejk.
Festival má letos 31. ročník, jeho ředitelka Eva Veruňková Kosařová dnes uvedla, že jeho návštěvnost se pohybuje kolem 13.500 diváků.
Doprovodný program festivalu připomene třeba nedožité 100. narozeniny plzeňského rodáka Miroslava Horníčka a v Plzeňském Prazdroji se promítne první interaktivní filmový projekt Kinoautomat: Člověk a jeho dům. „Novinkou letošního ročníku bude silent kino, filmová klasika pod širým nebem s živým hudebním doprovodem,“ uvedl Peter Badač, programový ředitel festivalu.
V Kopeckého sadech před Měšťanskou besedou uvede festival dva němé snímky s hudbou, speciálně složenou pro tuto příležitost. Prvním snímkem je Erotikon Gustava Machatého a druhým velkofilm Svatý Václav z roku 1929, který byl nejvýpravnější filmovou podívanou své doby.