Kremlík podal kvůli údajnému úplatku trestní oznámení, s ním i Pirát Černohorský
Neohlášená korupce?
Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) podal trestní oznámení kvůli údajné nabídce úplatku 1,5 milionu korun, kterou měl dostat kvůli zakázce na auditora mýtného systému. V úterý o tom informoval server SeznamZprávy.cz. Kremlík v pondělí uvedl, že se kvůli nabídce v polovině ledna, kdy byl ještě ve funkci, obrátil na Bezpečnostní informační službu (BIS). Poslanec Lukáš Černohorský (Piráti) v úterý na facebooku napsal, že také podal trestní oznámení. Pokud se Kremlík, ředitel BIS či premiér Andrej Babiš (ANO) o nabídce dozvěděli a neřekli to policii, mohli se dopustit neoznámení trestného činu, uvedl.
Kremlík měl nabídku dostat před Vánocemi od právníka Martina Janouška, jehož advokátní kancelář zastupuje mimo jiné společnost CGI, která zakázku na mýtného auditora získala. Janoušek, který podle Kremlíka úplatek nabídl, to popřel a ohlásil, že podá trestní oznámení pro křivé obvinění. Při další schůzce s Janouškem se Kremlík na nabídku 1,5 milionu z prosince zeptal. Janoušek na zvukovém záznamu rozhovoru, na který se SeznamZprávy odvolávají, říká, že nemá o věci nejmenší tušení.
Včera po přečtení článku o podplácení exministra Kremlíka jsem podal trestní oznámení na VSZ v Praze. Pokud o tom premiér nebo šéf BIS věděli měli to oznámit státnímu zástupci nebo PČR.Jinak se sami dopustili trestného činu.
— Lukáš Černohorský (@cernohorskyl) February 4, 2020
SeznamZprávy v úterý uvedly, že Kremlík podal trestní oznámení v pondělí večer. Dříve podle serveru informoval o nabídce pouze 14. ledna textovou zprávou ředitele BIS Michala Koudelku. Mluvčí BIS Ladislav Šticha v pondělí řekl, že na Koudelku se jeden z členů vlády obrátil. „Pan ředitel pana ministra upozornil, že by měl co nejrychleji tuto skutečnost oznámit orgánům činným v trestním řízení,“ řekl Šticha. Podle Kremlíka ředitel BIS slíbil, že o úplatku promluví s Babišem a vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Premiér uvádí, že žádné informace o úplatku neměl.
Kvůli informacím z médií se obrátil na státní zastupitelství v pondělí také Černohorský. „Pokud se Vladimír Kremlík, ředitel BIS či premiér skutečně dozvěděli o možném spáchání trestného činu podplácení, pak měli ze zákona povinnost bez odkladu takovéto informace doručit státnímu zástupci či policejnímu orgánu. Jestliže tak neučinili, mohli sami spáchat trestný čin neoznámení trestného činu,“ napsal.
Janoušek v úterý ČTK sdělil, že Kremlíkovo „lživé obvinění kategoricky odmítá“. „S ohledem na dlouhodobé přátelské vztahy jsme se na jeho žádost potkali tuto sobotu v Krkonoších, kde překotně a zmateně mluvil o své extrémně složité životní situaci,“ uvedl. Kremlík podle něj mluvil o tom, že by si zasloužil pracovní nabídky v oblasti dopravy. „Mezi jinými pronesl i větu o nabídce 1,5 milionu, která mě zarazila, protože jsem nevěděl, o čem mluví, a proto jsem se snažil konverzaci odvést do ztracena větou, že o tom nic netuším,“ uvedl.
Za nevěrohodný označil Janoušek fakt, že Kremlík údajnou nabídku ohlásil se zpožděním několika týdnů, a to textovou zprávou Koudelkovi. Janoušek trvá na tom, že na zmiňované původní schůzce prokazatelně nebyl. „Je mi líto, že moje snaha podpořit člověka v katastrofické pracovní, osobní a finanční situaci je zneužita k tomu, že Vladimír Kremlík chce obviňováním jiných vylepšovat svou poškozenou reputaci,“ dodal Janoušek.
Ministerstvo dopravy se nakonec rozhodlo zakázku na supervizora mýtného systému zastavit. Kontrolu mýta stát nejspíš svěří státnímu podniku Cendis, oznámil v neděli na twitteru Kremlíkův nástupce Karel Havlíček (za ANO). Kremlíka odvolal Babiš před koncem ledna, podle premiéra manažersky nezvládl situaci kolem zakázky na IT systém k elektronickým dálničním známkám.