Zuří konkurenční boj bank. Snižují ceny a lákají na levnější hypotéky

Levnější hypotéky

Zuří konkurenční boj bank. Snižují ceny a lákají na levnější hypotékyNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Sazba hypoték klesla minulý měsíc v průměru nejvíce od roku 2015. Důvodem zlevnění ze strany bank je nezájem lidí o nové hypotéky, které jsou pro ně nedostupné kvůli přísným pravidlům České národní banky a vysokým cenám bydlení. Úrokové sazby hypoték tak podle všeho opět porostou, i když se banky snaží nižší cenou nalákat nové klienty.

Úroková sazba hypoték klesla v březnu na 2,90 procenta z únorových 2,99 procenta. K takovému propadu došlo naposledy před čtyřmi lety. Na minimální hranici se naposledy úroková sazba nacházela na konci roku 2016, kdy průměrně činila 1,77 procenta. Od té doby však sazby neustále rostou.

I přes náhle snížení však není důvod k radosti. „Je důležité, že pokračuje pokles směrem dolů. Hlavním důvodem je konkurenční boj bank o klienty, které doslova musely paběrkovat. Domnívám se ale, že jde jen o záchvěv a sazby budou mít tendenci spíše růst. Inflace roste nad očekávání České národní banky, šance na zvyšování sazeb tak roste s ní. Jsou to ale minimální rozdíly, které klienti žádající o hypotéku pocítí jen minimálně. Mnohem citelnější pro ně je setrvávající růst cen nemovitostí,“ řekl pro Echo24 hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Dominik Stroukal.

Nižší sazby na hypotéky tak mají přesto nalákat nové klienty. „Je to rozhodně dobrá zpráva pro lidi, kteří si plánují vzít hypotéku v nejbližší době. Ale je to dobrá zpráva i pro ty, které čeká refixace. Od začátku roku nelze vysledovat jednotný trend na trhu. Jsou banky, které svoje úrokové sazby zvedaly. V poslední době je více těch, které šly se sazbou dolů. Především proto, že celkový trh se v letošním roce výrazně zmenšil, banky mají stále přebytek likvidity a snaží se z menšího koláče hypotečního trhu utrhnout větší kus,“ uvedl hlavní poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura.

Nadšení z levnějších hypoték nemusí dlouho trvat. Česká národní banka totiž očekávala o 0,3 procentního bodu nižší inflaci. Ve hře je tak další regulace úrokových sazeb od ČNB. Ta by o dalším postupu měla rozhodnout v květnu, kdy už bude mít k dispozici makroekonomickou prognózu. „Stále platí, že v tomto roce může stále dojít k žádnému, ale klidně i ke dvěma zvýšením úrokových sazeb. Bude hodně záležet na tom, co se stane v nejbližších měsících,“ řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Stále vysoké ceny nemovitostí

O hypotéky přestávají mít lidé zájem i kvůli neúměrně vysokým cenám nemovitostí. Bytová krize zasáhla zejména velká města, kde výstavba zaostává. Stavební firmy do konce února zahájily stavbu 1567 bytů v bytových domech, meziročně o dvě pětiny více. V Praze vzrostl počet zahájených staveb bytů meziročně o 410 procent na 495. V porovnání s rekordním rokem 2008 je to zhruba čtvrtina.

Podle studie Sdružení pro architekturu a rozvoj může v Praze v roce 2030 chybět až 50 000 bytů. Důvodem je pomalé tempo povolování bytové výstavby. V hlavním městě je podle strategického plánu potřeba ročně zhruba 6000 nových bytů. Od roku 2010, kdy se povolování výrazně zpomalilo, je ovšem v průměru povoleno jen zhruba 3000 bytů za rok.

I z tohoto důvodu lidé přestávají mít o půjčky na bydlení zájem. „Počet nových hypoték se drží poblíž pětiletého minima. Vedle rostoucí ceny nemovitostí a zhoršených úvěrových podmínek se na trhu podepisuje také obava z hospodářského zpomalení nejen české, ale i globální ekonomiky. V době zvyšování úrokových sazeb centrálních bank je racionální předpokládat zpomalení růstu cen investičních aktiv, nejen akcií, na kterých se sazby podepisují okamžitě, ale také nemovitostí. Nemusí nutně jít o obavu z krize, stačí k tomu přímá reakce na pomaleji rostoucí produkce,“ řekl Dominik Stroukal.

V březnu bylo sjednáno 6664 hypotečních úvěrů, o 1703 více než v únoru. Objem hypoték činil 14,756 miliardy korun, což je o 3,875 miliardy více než v únoru. V meziročním srovnání však počty i objemy pokulhávají. V březnu 2018 totiž bylo sjednáno 9087 hypotečních úvěrů v objemu 19,247 miliardy korun.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Hypotéky pro mladé? Až sto procent hodnoty nemovitosti i za nižších příjmů, navrhuje stát

Lidé ztrácejí zájem o hypotéky kvůli tragické výstavbě bytů. Banky zlevňují

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články