Tropický ráj zavalily tuny plastu. Pláže zanesené botami a kartáčky působí hrozivě
kdysi nedotčené Kokosové ostrovy
Téměř 240 tun plastu zaneslo kdysi nedotčené tropické Kokosové ostrovy v Indickém oceánu. Vědci odhadují, že na ostrovech se nachází přes 414 milionů kusů plastového odpadu, včetně milionů umělohmotných bot. Žabky a sandály ale nejsou hlavním problémem, většina odpadu je skryta pod pískem, napsal server BBC.
Vědecký tým prozkoumal 26 atolových ostrůvků, které k australskému souostroví nacházejícímu se více než tisíc kilometrů jižně od Indonésie patří. Zjistil, že vlivem mořských proudů se na ostrovy dostane obrovské množství plastu.
Z výpočtů vyplynulo, že ostrovy jsou znečištěné 238 tunami plastu, včetně 977 000 bot a 373 000 kartáčků na zuby. Podle vědců mohou být skutečná čísla o něco vyšší, protože se jim nepodařilo dostat na některé pláže, které jsou odpadu plné. Studii zveřejnil tým australských vědců v odborném časopisu Scientific Reports.
Pláže zanesené botami působí hrozivě, ale až 93 procent všeho odpadu se nachází do deseti centimetrů pod povrchem pláží.
Většina dosavadních studií se soustředila jenom na plast na povrchu, proto je nová studie podstatná, míní Christ Tuckettová, vědkyně z britské Marine Conversation Society. „Plast se v průběhu času rozpadává na menší a menší kousky, které se promísí s pískem a usadí se pod povrchem. Obzvláště v teplých oblastech se vlivem soli a tepla rozpadá plast rychleji, nezmizí ale úplně,“ vysvětlila Tuckettová. Sbírání viditelného odpadu dobrovolníky je v takovém případě jenom klouzáním po povrchu celého problému.
Vyčistit pláže od drobných částic odpadu by vyžadovalo natolik radikální metody, že to může být ve výsledku pro životní prostředí horší, než plastový odpad nechat být. Vědci jsou objemem plastového odpadu znepokojeni a množství skrytého plastu je podle nich podceňováno po celém světě.