Le Penová, Wilders, Okamura... Nacionální populisté si dali sraz v Praze

Protesty a blokády v Praze

Le Penová, Wilders, Okamura...  Nacionální populisté si dali sraz v PrazeNOVÉ
Ilustrační foto: Geert Wilders (vlevo, foto: Shutterstock), Marine Le Pen (uprostřed, foto: Shutterstock), Tomio Okamura (vpravo, foto: Jan Zatorsky) Foto:

Koláž: Echo24

1
Domov

Karolína Vaverková

Lídři evropských nacionálně populistických stran se od pátku scházejí v Praze. Mezi účastníky konference stran sdružených v europarlamentu je šéf SPD Tomio Okamura, předseda nizozemské Strany pro svobodu Geert Wilders či předsedkyně Národní fronty Francouzka Marine Le Penová. Na protest proti setkání politiků se chystají protesty a demonstrace.

Protiimigrační strany budou jednat o novém modelu spolupráce a o budoucnosti Evropy v chodovském Top Hotelu Praha, na setkání budou dohlížet policisté. Už nyní tvoří strany frakci v Evropském parlamentu s názvem Evropa národů a svobody (ENF), společnou mají skepsi vůči evropské integraci či odmítání migrace.

Do Prahy dále zavítají politici Svobodné strany Rakouska a předseda italské Ligy Severu Matteo Salvini, přijíždí i zástupci frakce ENF z Rumunska, Polska, Belgie a Británie. „Bude se mluvit o novém modelu evropské spolupráce – co nejužší spolupráce suverénních zemí bez diktátu Bruselu na základě vzájemné výhodnosti,“ uvedl v listopadu Okamura.

Na sjezd politiků i na demonstrace se připravuje policie. „Pražská policie bude v souvislosti s tímto sjezdem provádět odpovídající bezpečnostní opatření tak, abychom byli schopni v maximální možné míře zajistit klid a veřejný pořádek. Do tohoto bezpečnostního opatření nasadíme několik desítek policistů z řad antikonfliktního týmu, dopravní a pořádkové policie a služby kriminální policie a vyšetřování,“ uvedl pro Echo24 mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Serveru Echo24 odmítla strana SPD vstup na akci. Stejně jako v případě žádosti o akreditaci do volebního štábu v den zveřejnění výsledku parlamentních voleb. „Akreditace vám nebyla udělena z důvodů omezené kapacity pro tisk,“ uvedla mluvčí SPD Michaela Dolenská. SPD odmítá na své akce akreditovat i další zástupce médií.

Geerta Wilderse, jemuž vyhrožují islámští extrémisté smrtí, bude hlídat i česká ochranka. Informovaly o tom Lidové noviny. „Bude na území České republiky chráněn policií v součinnosti a na základě žádosti policie Nizozemského království, která o to formou nóty požádalo ministerstvo zahraničí,“ sdělila deníku mluvčí policie Eva Kropáčová.

Český exprezident Václav Klaus, jenž se netají přátelskými vztahy například s Le Penovou, na konferenci nepřijde. „Prezident Klaus nemá v plánu se akce zúčastnit,“ uvedl pro Echo24 mluvčí Institutu Václava Klause Petr Macinka.

Protestovat bude v Praze i krajní levice

Už na pátek, kdy budou účastníci konference přijíždět, plánuje demonstraci Iniciativa Ne rasismu, queer anarchistická skupina QAS, křesťansko-feministické ekumenické uskupení RFK a Socialistická solidarita.

Na sobotní odpoledne pak svolává demonstraci iniciativa Proti projevům nenávisti, za níž stojí mimo jiné lidskoprávní aktivista Jan Cemper.

„Důvodů, proč protestovat proti sjezdu ENF je mnoho: šíří strach, rasismus, sexismus a nabízejí falešnou alternativu vůči politickým problémům, které sužují Evropu. Není náhodou, že hostitelem sjezdu je česká SPD, která se do rodiny krajní pravice sama hlásí,“ uvedla v tiskovém prohlášení organizace Socialistická Solidarita.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále: Okamura: Mně NATO rozhodně vadí. Česko by se mělo bránit samo

Le Penová přišla o imunitu kvůli fotkám zvěrstev Islámského státu

EU po holandských volbách jásá. Antiislamista Wilders neuspěl