1 Protesty a blokády v Praze

Le Penová, Wilders, Okamura... Nacionální populisté si dali sraz v Praze

NOVÉ

Témata: , , ,

Lídři evropských nacionálně populistických stran se od pátku scházejí v Praze. Mezi účastníky konference stran sdružených v europarlamentu je šéf SPD Tomio Okamura, předseda nizozemské Strany pro svobodu Geert Wilders či předsedkyně Národní fronty Francouzka Marine Le Penová. Na protest proti setkání politiků se chystají protesty a demonstrace.

Protiimigrační strany budou jednat o novém modelu spolupráce a o budoucnosti Evropy v chodovském Top Hotelu Praha, na setkání budou dohlížet policisté. Už nyní tvoří strany frakci v Evropském parlamentu s názvem Evropa národů a svobody (ENF), společnou mají skepsi vůči evropské integraci či odmítání migrace.

Do Prahy dále zavítají politici Svobodné strany Rakouska a předseda italské Ligy Severu Matteo Salvini, přijíždí i zástupci frakce ENF z Rumunska, Polska, Belgie a Británie. „Bude se mluvit o novém modelu evropské spolupráce – co nejužší spolupráce suverénních zemí bez diktátu Bruselu na základě vzájemné výhodnosti,“ uvedl v listopadu Okamura.

Na sjezd politiků i na demonstrace se připravuje policie. „Pražská policie bude v souvislosti s tímto sjezdem provádět odpovídající bezpečnostní opatření tak, abychom byli schopni v maximální možné míře zajistit klid a veřejný pořádek. Do tohoto bezpečnostního opatření nasadíme několik desítek policistů z řad antikonfliktního týmu, dopravní a pořádkové policie a služby kriminální policie a vyšetřování,“ uvedl pro Echo24 mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Serveru Echo24 odmítla strana SPD vstup na akci. Stejně jako v případě žádosti o akreditaci do volebního štábu v den zveřejnění výsledku parlamentních voleb. „Akreditace vám nebyla udělena z důvodů omezené kapacity pro tisk,“ uvedla mluvčí SPD Michaela Dolenská. SPD odmítá na své akce akreditovat i další zástupce médií.

Geerta Wilderse, jemuž vyhrožují islámští extrémisté smrtí, bude hlídat i česká ochranka. Informovaly o tom Lidové noviny. „Bude na území České republiky chráněn policií v součinnosti a na základě žádosti policie Nizozemského království, která o to formou nóty požádalo ministerstvo zahraničí,“ sdělila deníku mluvčí policie Eva Kropáčová.

Český exprezident Václav Klaus, jenž se netají přátelskými vztahy například s Le Penovou, na konferenci nepřijde. „Prezident Klaus nemá v plánu se akce zúčastnit,“ uvedl pro Echo24 mluvčí Institutu Václava Klause Petr Macinka.

Protestovat bude v Praze i krajní levice

Už na pátek, kdy budou účastníci konference přijíždět, plánuje demonstraci Iniciativa Ne rasismu, queer anarchistická skupina QAS, křesťansko-feministické ekumenické uskupení RFK a Socialistická solidarita.

Na sobotní odpoledne pak svolává demonstraci iniciativa Proti projevům nenávisti, za níž stojí mimo jiné lidskoprávní aktivista Jan Cemper.

„Důvodů, proč protestovat proti sjezdu ENF je mnoho: šíří strach, rasismus, sexismus a nabízejí falešnou alternativu vůči politickým problémům, které sužují Evropu. Není náhodou, že hostitelem sjezdu je česká SPD, která se do rodiny krajní pravice sama hlásí,“ uvedla v tiskovém prohlášení organizace Socialistická Solidarita.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále: Okamura: Mně NATO rozhodně vadí. Česko by se mělo bránit samo

Le Penová přišla o imunitu kvůli fotkám zvěrstev Islámského státu

EU po holandských volbách jásá. Antiislamista Wilders neuspěl


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.