Zeman a Babiš na Vítkově. Česko si připomíná výročí konce války
oslavy konce války
Na několika místech v Česku si dnes lidé připomenou 74. výročí konce druhé světové války v Evropě. U Národního památníku v Praze na Vítkově se tradičně sešli představitelé státu a armády, prezident Miloš Zeman později na Pražském hradě jmenuje nové generály. Den vítězství se slaví i v dalších evropských zemích.
Vojáci, veteráni i politici položili dopoledne před památníkem na Vítkově věnce. Piety se zúčastnili vedle Zemana premiér Andrej Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar, náčelník generálního štábu Aleš Opata, předseda Senátu Jaroslav Kubera, pražský primátor Zdeněk Hřib či předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček a jeho místopředsedové Tomio Okamura a Tomáš Hanzel.
S úctou a láskou v srdci se dnes pan prezident na pražském Vítkově poklonil památce osvoboditelů naší vlasti, památce všech bojovníků za naši svobodu, bojovníků za to, abych my mohli žít a radovat se. pic.twitter.com/3iVricOxX0
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 8. května 2019
Zeman odpoledne jmenuje nové generály, povýšit by mohl například policejního ředitele Jana Švejdara či generálního ředitele celníků Milana Poulíčka. Vláda navrhla i povýšení ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky a zástupce ředitele Společného operačního centra ministerstva obrany Petra Procházky, oba prezident v minulosti povýšit odmítl. Zeman koncem dubna uvedl, že Procházku zřejmě povýší, Koudelku znovu ne.
Lidé položili květiny na místo nacistického popraviště v Brně
Na místo někdejšího popraviště v areálu Kounicových kolejí v Brně dnes asi stovka lidí položila květiny, připomněli si tak 74. výročí konce druhé světové války. V budově, kde dnes bydlí studenti Veterinární a farmaceutické univerzity, byla za války věznice. Veřejné popravy českých antifašistů hojně navštěvovali brněnští Němci.
Studentské koleje jsou obvykle místem symbolizujícím mládí, radost a veselí. „Tyto koleje se však staly symbolem smutku, bezpráví, bolesti a smrti,“ řekla v projevu brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Zdůraznila nutnost připomínat historické události, myslet na oběti nacistické totality a dále bojovat proti násilí a za svobodu.
Kromě politiků z různých stran, včetně předsedy ODS Petra Fialy, místopředsedy ANO Petra Vokřála a místopředsedy ČSSD Romana Onderky, se pietního aktu zúčastnili pamětníci, kteří okupaci zažili jako děti. Vzpomínali na strach a skrývání v posledních dnech války i radost následující po osvobození.
Vzpomínky i v dalších městech
Na výročí konce války lidé zavzpomínají také například na pražském Klárově nebo na Vítězném náměstí. Oběti války si připomenou i v Liberci, kde ráno zástupci města uctí památku padlých na vojenském hřbitově v Ruprechticích. Představitelé Jihomoravského kraje a města Brna se sejdou v Kounicových kolejích v Brně, které za druhé světové války sloužily jako vězení desítek tisíc českých vlastenců, odbojářů a vysokoškolských učitelů. Vzpomínkové akty se uskuteční i v dalších městech.
Druhé světové války se zúčastnila většina států světa. S více než 60 miliony obětí se stala dosud největším a nejvíc zničujícím válečným střetnutím v dějinách lidstva. Češi bojovali proti německým nacistům ve válce na západní i východní frontě.