Merkelová před minisummitem o migraci: „Závěrečné prohlášení nebude“
nedělní minisummit v Bruselu
Nedělní schůzka vrcholných evropských politiků v Bruselu bude diskusí o řešení problému migrace a o hledání dohody. Na tiskové konferenci v Bejrútu to řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Minisummit, na němž bude i Německo, označila za „konzultativní a pracovní setkání, po kterém nebudou následovat žádná závěrečná prohlášení“.
Podle Merkelové by se mělo v neděli hovořit o všech problémech spojených s migrací a zjistit, zda „lze dosáhnout, dvou, tří nebo i vícestranných dohod, jež by určité problémy pomohly řešit lépe“. Merkelová ve čtvrtek navštívila také Jordánsko, které je stejně jako Libanon zatíženo přílivem syrských uprchlíků.
Řekla jsem zdejším představitelům, že řešení spočívá ve spolupráci s mezinárodními organizacemi v tom smyslu, abychom našli dohodu ohledně syrských uprchlíků, citoval Merkelovou libanonský tisk. Podle něj se kancléřka shodla s premiérem Saadem Harírím, že návrat syrských uprchlíků musí být „bezpečný“. Libanon se snaží přesvědčovat Syřany k návratu do těch míst v Sýrii, která jsou už bezpečná.
„Návštěva německé kancléřky v Libanonu v této citlivé chvíli je známkou toho, jaký význam Německo přisuzuje politické a ekonomické stabilitě Libanonu. Je to příležitost posílit bilaterální vztahy,“ prohlásil Harírí na tiskové konferenci. Kancléřce prý řekl, že jediným trvalým řešením krize kolem syrských uprchlíků je zajistit jejich bezpečný návrat do Sýrie.
Merkelová uvedla, že se usiluje „o politické řešení situace v Sýrii, které umožní návrat uprchlíků, a ten je možný, až budou zajištěny bezpečné podmínky pro jejich návrat“. V Libanonu žije asi 1,5 milionu Syřanů, z nichž zhruba milion je zaregistrován u OSN.
Novináři se v Bejrútu Merkelové ptali i na její názor na udržení vládní koalice v době, kdy kancléřka čelí tlaku od koaličního partnera CSU na to, aby Německo odmítalo některé běžence už na hranici. „Snažím se, aby koalice plnila úkoly, které si stanovila v koaliční dohodě; máme mnoho práce, některých věcí jsme už dosáhli,“ odpověděla šéfka německé vlády.
Minisummitu v Bruselu by se podle dosavadních informací kromě ní měli zúčastnit mimo jiné představitelé Rakouska, Francie a jihoevropských zemí. Mluvčí německé vlády dnes uvedla, že schůzka bude příležitostí zjistit, „co by bylo možné na dvoustranné a mnohostranné úrovni“.
Premiéři zemí visegrádské čtyřky (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko) po čtvrtečním summitu v Budapešti oznámili, že na nedělní schůzku v Bruselu nepojedou. Český premiér Andrej Babiš uvedl, že není důvod se setkání účastnit, neboť se příští týden bude konat summit EU, na kterém se bude o migraci jednat.
Čtěte také: Babiš vysvětloval, proč nejede do Bruselu: „Je to pseudosummit,“ řekl
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.