Vzpomínkový akt k výročí okupace – lidé u rozhlasu Babiše vypískali
Výročí okupace
- Echo24,
- ,
Vzpomínkový akt před budovou Českého rozhlasu k 50. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR se změnil v politickou demonstraci proti premiéru Andreji Babišovi, ale i celému jeho hnutí ANO. Lidé pískali během celých projevů všech politiků z tohoto hnutí. „Hanba, StBáka tu nechceme,“ skandovali přítomní. Na místě před budovou rozhlasu 21. srpna 1968 v den okupace vojsky Varšavské smlouvy zemřelo 17 lidí. Organizátoři zde také odhalili upravenou pamětní desku.
20:20 Připomínky srpna 68 vrcholí koncertem na Václavském náměstí
Na Václavském náměstí se sešly tisíce lidí. Zazní zde hity 60. let včetně písní Karla Kryla v doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu a kapely Petra Maláska. Zpívat budou Marta Kubišová, Jana Kirschner, Aneta Langerová, Vojta Dyk a další.
20:00 Slovenský prezident Kiska promluvil o okupaci Československa
„Je povinností dnešních demokratických politiků chránit naši svobodu, možnost rozhodovat o naší budoucnosti bez obav z toho, že naše rozhodnutí zlomí hrubá síla. Proto potřebujeme spojence se stejnými hodnotami a stejným respektem ke svobodě, právům lidí a demokracii. Takové spojence a partnery máme v Evropské unii a v Severoatlantické alianci, dvou pilířích naší prosperity a bezpečnosti,“ uvedl v projevu ve středoslovenském městě Sliač. Zmínil také, že okupaci v současnosti odsuzují tři pětiny obyvatel Slovenska a že přibývá těch, kteří o ní vědí málo anebo nic. „Prosím proto rodiče, učitele, příbuzné i pamětníky, aby si v těchto dnech našli chvilku času a aby se s mladšími lidmi a dětmi podělili o svoje poznatky a zkušenosti,“ apeloval.
19:05 Zahraniční média si všimla Zemanova mlčení k výročí invaze v 1968
Očekával se projev vzpomínek, Pražský hrad ale mlčí, konstatovalo dnes Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda RFE/RL na svém webu. „Český prezident Miloš Zeman, jeden z nejsilnějších spojenců ruského prezidenta Vladimira Putina v rámci Evropské unie, 21. srpna nepronese žádný projev, ani se nezúčastní žádných pamětních akcí,“ pokračovala rozhlasová stanice. Podle ní se tak „zvýraznil jeden z nejspornějších prvků pětiletého působení 73letého Zemana jako hlavy státu“. Na to, že je Zeman terčem kritiky opozice, upozornily také server Politico či německá rozhlasová stanice Deutsche Welle. Agentury a další média si také všímají, že projev přednesl naopak český premiér Andrej Babiš, který byl ale vypískán.
18:50 Evropané musí stát při sobě a odmítnout autoritářství, napsal europoslanec Verhofstadt
„Na den přesně před 50 lety Rudá armáda rozdrtila naděje Čechů a Slováků, kteří hledali svobodu a demokracii. Evropané musejí nyní stát při sobě a odmítnout novou vlnu autoritářského vlivu, který znovu podkopává naši společnost,“ napsal na twitteru belgický europoslanec a bývalý premiér Guy Verhofstadt, který zároveň vede v Evropském parlamentu Alianci liberálů a demokratů pro Evropu.
50 years ago today, the Red Army crushed the hopes of Czechs & Slovaks who sought freedom & democracy. Europeans must now stand together & reject a new wave of authoritarian influence undermining our societies again. My thoughts here: https://t.co/yyYxLLMP5o
— Guy Verhofstadt (@guyverhofstadt) 21. srpna 2018
18:40 Bývalý slovenský premiér: Budoucnost Čechů je spjata se Západem
Podle bývalého slovenského premiéra Mikuláše Dzurindy je 50. výročí invaze „pro Čechy, Slováky a mnohé jiné neúprosnou připomínkou toho, že jejich budoucnost je spjatá se Západem“.
18:32 Francouzská ministryně pro evropské záležitosti: Evropa nesmí zapomínat
Francouzský prezident Emmanuel Macron se sice k výročí přímo nevyjádřil, ale na twitteru sdílel prohlášení Nathalie Loiseauové, ministryně pro evropské záležitosti: „Před 50 lety bylo pražské jaro rozdrceno. Evropa nesmí nikdy zapomínat na obranu svých hodnot svobody a právního státu,“ napsala.
Il y a 50 ans le Printemps de Prague était écrasé. L‘Europe ne doit jamais oublier de défendre ses valeurs de liberté et d‘état de droit.
— Nathalie Loiseau (@NathalieLoiseau) 21. srpna 2018
18:25 Hlasatelka Moučková kritizovala Zemana, Babiše a Filipa
Hlasatelka Kamila Moučková, která v srpnu 1968 v televizním vysílání oznámila invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa, kritizovala prezidenta Miloše Zemana za to, že v den 50. výročí této události veřejně nevystoupil. Moučková, která platí za jednu z výrazných osobností odporu proti okupaci, svou nespokojenost vyjádřila ve vzkazu, který dnes poslala z nemocnice na vernisáž výstavy k srpnu 1968. „Zlobím se na pana prezidenta, že si nenašel pět minut na to, aby promluvil v den padesátého výročí 68. roku ke svému národu,“ napsala Moučková. „Zlobím se také na pana Babiše, že mu nestačí jeho miliardy a že ještě chce ovládat lidi. Nemám slušné slovo pro pana Filipa! Takže podle něj nás v roce 1968 okupovali Ukrajinci?“ napsala Moučková. V závěru vzkazu pak vyzývá k tomu, aby si lidé dobře rozmysleli, komu dávají hlas ve volbách.
18:20 Ve Valašském Meziříčí vystavují snímky ze srpna 1968
Muzejní a galerijní centrum ve Valašském Meziříčí dnes otevřelo výstavu fotografií Jiřího Fojtíka. Autor jejich prostřednictvím zaznamenal atmosféru srpna 1968 v ulicích města. Jde o výjimečnou kolekci dobových fotografií z prvních dnů okupace ve Valašském Meziříčí. Spolu s několika snímky uloženými v archivu ve Vsetíně, jejichž autor není známý, jde prakticky o jediné fotky, o kterých se v.
18:10 Rok 1968 a vpád vojsk připomíná v Plzni velká výstava fotografií
Plzeň zahájila v mázhausu radnice velkou výstavu fotografií, dobových tiskovin a předmětů, která připomíná půlstoletí od vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Expozice Okupace 68 Plzeň, jejíž část je i na centrálním náměstí, mapuje události od jarních měsíců přes první dny okupace po počátek normalizace. Přináší často nikdy nezveřejněné snímky plzeňských fotografů z ulic města. Potrvá do 6. září, venkovní část do 20. září. ČTK to řekl primátorův náměstek Martin Baxa (ODS).
18:00 V Č. Budějovicích připomínají srpen 1968 i neznámé fotografie
Snímky sovětských tanků, záběry z manifestací i jiných událostí roku 1968 nabízí výstava Osmašedesátý, rok nadějí a zklamání, která dnes začala v českobudějovické Galerii Nahoře. Připomíná 50 let od okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, jsou na ní hlavně snímky z Českých Budějovic od Otty Seppa, tehdejšího fotografa deníku Jihočeská Pravda. Součástí výstavy, jež potrvá do 12. října, je dobový tisk.
17:45 Politici ODS uctili na Klárově památku obětí srpnové okupace
„Je jasné, co byl srpen 1968. Byla to okupace země,jejíž společnost začala usilovat o více svobody a více demokracie. Byl to brutální agresivní zákrok komunistického impéria v čele se Sovětským svazem, a jedině tak se na to můžeme dívat,“ popsal předseda Petr Fiala tehdejší invazi. Deska je na Klárově umístěna na památku studentky ČVUT Marie Charouskové, kterou na tomto místě 26. srpna 1968 zastřelila okupační vojska.
17:40 V Olomouci slavnostně odhalili pamětní desku Pavlu Dostálovi
Ta připomíná dramatika a polistopadového politika Pavla Dostála. Je umístěna na průčelí Domu armády, kde sídlilo Divadlo experimentu, DEX klub, v němž někdejší ministr kultury Dostál působil na počátku své umělecké dráhy dramatika, režiséra a publicisty. Autorem bronzové desky je sochař Bohumil Teplý, který jeho podobiznu zhotovil podle fotografií z rodinného alba. Odhalením desky si lidé připomněli ve městě i padesáté výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy, proti kterému se Dostál výrazně angažoval.
17:30 Maršálek Sejmu připomněl oběti Palacha a dalších
Invaze vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa vedla k řadě tragických obětí na životech, k nimž patřil i Jan Palach a další lidé, kteří se na protest proti agresi upálili. Uvedl to dnes šéf dolní komory polského parlamentu (Sejmu) Marek Kuchciński, který v den 50. výročí zahájení okupace Československa vzdal hold obětem vpádu sovětské armády a dalších vojsk včetně polských. Sejm schválil rezoluci na počest obětí již před měsícem.
17:15 Kurz: Svoboda a demokracie vyžadují aktivní ochranu
Demokracie a svoboda myšlení vyžadují i v dnešní Evropě naši aktivní ochranu, uvedl v dnešním prohlášení k 50. výročí násilného ukončení pražského jara rakouský kancléř Sebastian Kurz. Podle prezidenta Alexandera Van der Bellena se Československo pražským jarem hlásilo o návrat do svobodné Evropy, než byl tento experiment 21. srpna 1968 brutálně převálcován tanky. „Ideje pražského jara (ale) žily dál a o 20 let později vedly ke zvratu v evropských dějinách. Zvratu, který ukázal, že stojí za to za svobodu a evropské hodnoty bojovat,“ napsal rakouský prezident na twitteru.
(3/3) Die Ideen des „Prager Frühlings“ lebten weiter und führten 20 Jahre später zu einem Wendepunkt in der europäischen Geschichte. Ein Wendepunkt, der zeigt, dass es sich lohnt, für die Freiheit und die europäischen Grundwerte zu kämpfen. (vdb)
— A. Van der Bellen (@vanderbellen) 21. srpna 2018
16:42 Pospíšil: Pískotu lidí se nedivím
„Pískotu lidí se nedivím. Je nevkusné, když na oběti roku 1968 vzpomíná premiér, který opět přivedl komunisty k moci,“ uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.
Pískotu lidí se nedivím. Je nevkusné, když na oběti roku 1968 vzpomíná premiér, který opět přivedl komunisty k moci.
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) August 21, 2018
16:38 U sochy maršála Koněva v Praze 6 byla odhalena vysvětlující deska
Nová deska připomíná roli maršála Ivana Koněva před invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Události se zúčastnili i představitelé KSČM, kteří u pomníku proti desce tiše protestovali. Podle komunistů text přepisuje historii. Pomník maršála Koněva byl postaven v roce 1980.
16:27 V Brně si připomínají invazi, terčem kritiky je KSČM a Babiš
V Brně si lidé výročí okupace připomínají na dvou náměstích. Za kostelem svatého Jakuba se po 15:00 sešla nejméně stovka lidí, další průběžně přicházeli. Program na celé odpoledne tam připravilo Divadlo Bolka Polívky s iniciativou Společně Brno. Akce má i přesah do současnosti, někteří účastníci se vymezují vůči nepřímému podílu komunistů na moci a proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO).
15:49 Albrightová: Demokratický duch se nedá zničit
Bývalá ministryně zahraničí USA a pražská rodačka Madeleine Albrightová na Twitteru vzpomínala na vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa. „Sověti uspěli krátkodobě, ale dlouhodobě selhali, protože demokratický duch nemůže být skutečně poražen,“ napsala na Twitteru.
50 years ago, the Soviet Union invaded Czechoslovakia to put an end to the Prague Spring. The Soviets succeeded in the short term, but in the long run they failed because the democratic spirit cannot truly be defeated. May this anniversary always remind us of that timeless lesson
— Madeleine Albright (@madeleine) August 21, 2018
15:32 Udženija: Je potřeba říci zvrácené komunistické ideologii ne
„Poprvé od sametové revoluce máme vládu, na které se podílí i komunisté. Dnes je více než kdy jindy potřeba říci té jejich zvrácené ideologii hlasité NE,“ uvedla Alexandra Udženija (ODS). Zároveň vyzvala k účasti na úterní pamětní akci na Klárově.
Za tehdejší odpor proti okupačním vojskům zaplatili životem či zdravím stovky vlastenců. Uctěme dnes společně jejich památku zapálením svíčky na Klárově. Sraz v 16:30 u Rudolfína. pic.twitter.com/YbBT38d42D
— Alexandra Udzenija (@UdzenijaAlex) August 21, 2018
15:10 O výročí okupace píše řada světových médií
Zmínky o 50. výročí srpna 1968 se dostaly do řady světových listů, například na titulní stránku The New York Times (NYT), který uvádí, že pro miliony Čechů a Slováků byl přechod od naděje k beznaději po srpnové invazi „stejně rychlý, jako byl šokující“. Velkou pozornost věnují výročí i ruská média, škála jejich pohledů sahá od odsuzování potlačení pražského jara jako pokusu o vybudování socialismu s lidskou tváří až po obhajobu bratrské pomoci, která podle názoru státní agentury RIA Novosti zachovala mír po dalších 20 let.
14:31 Projev slovenského prezidenta se u nás souběžně vysílat nebude
Česká televize na sociálních sítí informovala, že slovenská televize RTVS původní souhlas se souběžným vysíláním projevu slovenského prezidenta Andreje Kisky zrušila na základě žádosti prezidentské kanceláře. ČT tak bude s vysíláním muset počkat až na skončení Kiskovy promluvy v RTVS.
14:16 Uctění památky obětí havárie a následného požáru sovětské cisterny
Oběti srpnové okupace v roce 1968 si v úterý připomínali lidé i v Desné na Jablonecku. Při havárii a následném požáru sovětské cisterny tam před 50 lety uhořela 74letá Marie Vodáková s vnučkou, které šly právě po chodníku. Jejich smrt připomíná pamětní deska u bývalého kulturního domu Sklář v místech, kde obě zahynuly.
14:05 Hudba Karla Kryla před Generálním konzulátem Ruské federace
Asi padesátka lidí se vydala na průvod Karlovými Vary, kterým si připomněli 50. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. Zastavili se i před Generálním konzulátem Ruské federace, kde zazněly krátké projevy a hudba Karla Kryla.
13:48 Pirát Pikal: Nesouhlas byl adekvátní situaci
Pirát a místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal řekl, že lidé chtěli dát najevo, že jsou naštvaní na předsedu hnutí ANO a premiéra Andreje Babiše. „To vyjádření nesouhlasu bylo určitě adekvátní situaci. Samozřejmě, je otázkou, jestli se takové vyjádření má pořádat během piety. Dají se zvolit třeba tiché způsoby protestu,“ míní Pikal.
13:46 Před budovu Českého rozhlasu přišel na pietní akci i bývalý ministr kultury Daniel Herman
Nevzdáme to! Pravda a láska prostě jednou musí zvítězit nad lží a nenávistí. Vím, že to dá fušku,ale stojí to za to! pic.twitter.com/6HLYFZY9lR
— Daniel Herman (@DanielDherman) August 21, 2018
13:15 Farský: Patříme na Západ, pokazit si to už můžeme jen sami
„21.srpna 1968 Sovětský svaz definitivně potvrdil, že v 2.světové válce neosvobozoval, ale dobýval. Díky všem, kteří nás dostali do NATO a EU. Patříme na Západ, pokazit si to už můžeme jen sami,“ uvedl Jan Farský z hnutí STAN.
21.srpna 1968 Sovětský svaz definitivně potvrdil, že v https://t.co/tH11hXrZlVětové válce neosvobozoval, ale dobýval.
— Jan Farský (@JanFar_sky) August 21, 2018
Díky všem, kteří nás dostali do NATO a EU. Patříme na Západ, pokazit si to už můžeme jen sami.
13:10 „Na dovolenou se nejezdí tankem.“ V Ostravě jsou na domech vzkazy ze srpna 1968
Nápisy se vzkazy okupantům jako „Na dovolenou se nejezdí tankem“ či „V noci chodí jen zloději“ připomínají v centru Ostravy události z roku 1968. Dobrovolníci je vyvěsili na stěny domů či sloupy veřejného osvětlení v noci. Na náměstí Edvarda Beneše je navíc sovětská historická vojenská technika a muži v sovětských uniformách.
13:00 Jurečka: Tehdy ani dnes lidé nemlčeli
„Byl to pietní akt a mělo to byt hluboké poklonění obětem okupace, ale lidé nemohli mlčet, vůči premiérovi a těm kdo se dnes o komunisty opírají,“ komentoval bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka úterní akci u budovy Českého rozhlasu.
Stejne jako před padesáti lety dnes u Českého rozhlasu lidé projevili svůj názor na to co se děje. Byl to pietní akt a mělo to byt hluboké poklonění obětem okupace, ale lidé nemohli mlčet, vůči premiérovi a těm kdo se dnes o komunisty opírají.
— Marian Jurečka (@MJureka) August 21, 2018
Tehdy ani dnes lidé nemlčeli.
12:56 Pietní akce u budovy Českého rozhlasu se účastnil i Drahoš
„Je varující, když dnes mnozí – a nejen v Rusku – obhajují tento vpád jako bratrskou pomoc. Nedejme si ukrást naši historii!“ napsal na Twitteru bývalý kandidát na prezidenta Jiří Drahoš.
U budovy Českého rozhlasu jsem uctil památku sedmnácti lidí, kteří zde byli před padesáti lety zmasakrováni okupační sovětskou armádou. Je varující, když dnes mnozí – a nejen v Rusku – obhajují tento vpád jako bratrskou pomoc. Nedejme si ukrást naši historii! pic.twitter.com/QXvNXOaDBx
— Jiří Drahoš (@jiridrahos1) August 21, 2018
12:53 Ovčáčkovi vadí, že se při Štěchovu projevu nepískalo
Zemanův mluvčí se na Twitteru opřel do předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD). Vadilo mu, že protestující při jeho projevu nepískali jako tomu bylo potom u projevů Radka Vondráčka nebo Andreje Babiše. Zdůraznil to, že byl Štěch během let 1979 až 1989 členem KSČ. „Co víc charakterizuje křičící nositele nenávisti, kteří ničí vzpomínku na okupaci, než fakt, že při projevu člena normalizační KSČ v letech 1979 až 1989 distingovaně mlčeli!“ napsal Zemanův mluvčí.
12:43 Nenechme si narušit pietní atmosféru, píše Vondráček
„Nenechme si nikým, i kdyby křičel sebevíc hlasitě, narušit pietní atmosféru tohoto dne a věnujme obětem srpnové okupace tichou vzpomínku,“ uvedl na Twitteru předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO), během jehož projevu u budovy Českého rozhlasu protestující bouřlivě pískali.
12:39 Junker: Svoboda není samozřejmost, musí se za ní bojovat
K padesátému výročí okupace se vyjádřil i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. „Svoboda a respekt k lidským právům se nikdy nesmí brát jako samozřejmost a musí se za ně každý den bojovat,“ napsal na Twitteru.
On the 50th anniversary of the #PragueSpring, we pay tribute to the courage of those who stood defiant in the face of tanks and weapons. Freedom and the respect for human rights can never be taken for granted and need to be fought for every single day. https://t.co/HgzQpsQm9d
— Jean-Claude Juncker (@JunckerEU) 21. srpna 2018
12:34 Na okupaci vzpomíná i pražská záchranná služba
Během prvních dnů okupace dispečerky operačního střediska výjezdy k pacientům nezapisovaly, aby neohrozily jejich bezpečnost, kdyby je státní orgány vyšetřovaly. „Postřelení a zastřelení českoslovenští obyvatelé budou zapsáni zlatým písmem v našich srdcích,“ citují pražští záchranáři na svých stránkách zápis zaměstnanců do knihy výjezdů.
12:16 „Vědomě zneuctil pietní akt,“ kritizuje Babiše Kalousek
Když na oběti okupace vzpomíná byvalý StBák, je to urážka těch obětí. Leč co naplat, premiérem se stal legitimně a premiér před rozhlasem mluvit musel. Když však na závěr projevu poděkoval fanouškům ANO za preference, zneuctil pietní akt vědomě. @AndrejBabis, omluvte se!
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) 21. srpna 2018
12:13 „Važme si svobody a demokracie,“ zní z Hradu
Nenechme se v žádném případě strhnout orgiemi nenávisti, které se nedůstojně u příležitosti výročí okupace snaží někteří vyvolávat. Važme si svobody a demokracie a pamatujme, že právě nenávist je jejich největším nepřítelem.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 21. srpna 2018
11:50 Pietní akt před rozhlasem končí
Po projevu radního Jana Wolfa (KDU-ČSL) byla odhalena nová pamětní deska a zazněla česká hymna. Pietní vzpomínkový akt před budovou Českého rozhlasu je u konce.
11:42 Skončil Babišův projev
„Svoboda a demokracie je především to, že má někdo právo na jiný názor a preferenci, než mám já. Všude je jen samý konflikt a rozbroje. Úspěch by neměl vyvolávat závist. Měli bychom na naše lidi být hrdí. Jsme národ se skvělou tradicí a máme mnoho důvodů být na sebe hrdí. Děkuji všem za podporu a našim fanouškům, kteří nám zvedají preference,“ dodal Babiš na závěr projevu směrem k davu hlučných a skandujících protestujících.
11:37 Hovoří předseda vlády Andrej Babiš (ANO)
K mikrofonu se postavil premiér Babiš, který připomíná události roku 1968 a zmiňuje, jaké důsledky přinesl vpád sovětských vojsk do ČSSR. Zavzpomínal také na lidi, kteří se během okupace zachovali statečně a museli za to následně nést následky. Místy bylo předsedovi hnutí ANO špatně rozumět, přehlušovali jej protestantující, kteří hlasitě pískali a skandovali „hanba“. Premiér nevzrušeně přednášel svůj projev, nesouhlasným názorům občanů nevěnoval pozornost.
11:36 Skončil projev Vondráčka
Lidé po celou dobu Vondráčkova projevu pískali a skandovali „hanba“. Moderátor pietního aktu již několik minut bez úspěchu žádá o zklidnění situace.
11:29 Hlučnému pískotu neušel předseda sněmovny
„Hanba, hanba,“ lidé skandují na opírajícího se předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO). Ten chtěl počkat na to, až lidé přestanou pískat, po chvíli však začal mluvit, protože dav neutichal.
11:28 Projev přednáší také předseda Senátu
„Útoky na veřejnoprávní média jsou nepřijatelné. Bez nich bychom byli závislí jen na soukromých médiích a těžko bychom rozlišovali účelové informace,“ řekl ve svém projevu předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Lidé následně tleskali.
11:17 Projev René Zavorala
S projevem jako první vystoupil generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Hned poté, jakmile vyslovil jména premiéra Babiše a primátorky Krnáčové, začal dav znovu nesouhlasně pískat. Zavoral připomněl oběti padlé na místě boje o Český rozhlas.
11:13 Politici položili věnce na pietní místo
Přítomní politici společně s generálním ředitelem Českého rozhlasu René Zavoralem položili věnce na pietní místo. Po položení věnců premiérem Babišem, kterého dav rázně vypískal, se pieta uklidnila, publikum poté tleskalo.
11:03 Babiš s dalšími politiky vyšli z budovy rozhlasu k pietnímu místu
Politici vyšli z rozhlasové budovy a pietní akt začíná. „Agente Bureši, neposkvrňuj památku padlých“, „v pravdě je svoboda“ i takové transparenty jsou nyní vidět na místě. Lidé stále pískají na premiéra Babiše: „Nesahej na to, StBáci ven,“ nebo „Babiše do basy“.
11:00 Okupaci Československa připomínají i Tusk nebo Tajani
Touha po svobodě a demokracii přežila i vpád vojsk Varšavské smlouvy a je jádrem toho, co dnes spojuje Evropu. V den 50. výročí invaze v Československu to na twitter napsal předseda Evropské rady Donald Tusk. Události srpna 1968 připomínají také předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani nebo nebo lídr největší europarlamentní lidovecké frakce Manfred Weber.
10:56 Lidé stále protestují proti premiérovi
Z prostoru před budovou rozhlasu se nadále ozývá hlasitý pískot. Lidem se nelíbí účast premiéra Babiše. Na místě je také několik transparentů. Například „hlídejme si mantinely demokracie“ nebo „kdo vládne s komunisty hANObí památku obětí okupace 1968.“
10:47 Za rušného pískotu dorazil premiér Andrej Babiš (ANO)
Krátce před jedenáctou hodinou dorazil na místo pietního aktu před budovou Českého rozhlasu premiér Andrej Babiš. Přítomní lidé jej hlasitě vypískali. „Hanba, hanba,“ ozývalo se.
10:39 „Hanba, StBáka tu nechceme,“ zní před rozhlasem z davu
Lidé se v rámci vzpomínky na 21. srpen 1968 shromáždili před budovou Českého rozhlasu v Praze. Skupina občanů, složená zejména z lidí v důchodovém věku, se hlasitě vymezuje proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO). „Hanba, StBáka tu nechceme,“ zní z davu. Policisté skupinu lidí posunuli o několik metrů dál, ti však stále zůstávají.
10:00 Končí třináctihodinové non-stop vysílání Českého rozhlasu (ČRo).
Nabídlo živou rekonstrukci dění na území ČSSR, speciální vysílání moderovali šéfredaktor zpravodajství ČRo Jan Pokorný a moderátor DVTV Martin Veselovský.
9:45 Srpen 1968 byl snahou postavit se rozdělení světa, říká Pellegrini
Události ze srpna 1968 jsou dramatickým příběhem o naději malého národa postavit se tehdejším pravidlům geopolitického rozdělení světa a vytvořit svobodnou a sociální společnost postavenou na důstojném životě jednotlivce. K 50. výročí vojenské invaze do Československa to napsal slovenský premiér Peter Pellegrini v komentáři, který otiskl list Hospodárske noviny.
Ještě před začátkem oficiálního pietního aktu se začali před budovou Českého rozhlasu v Praze shromažďovat lidé, kterým se nelíbí, že se prezident Miloš Zeman odmítá vyjádřit k dění před 50 lety. Několika hesly skandovali také proti současnému premiérovi. „Hanba, StBáka tu nechceme“ či „táhni domů“ znělo kromě píšťalek z davu. Tyto protesty pokračovaly i následně během samotného pietního aktu a pokládání věnců.
V 11:00 dopoledne začal u budovy Českého rozhlasu pietní akt za oběti okupace. Zúčastnil se ho premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), bývalý premiér Petr Pithart (KDU-ČSL) nebo místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti). Akci ale oželí prezident Miloš Zeman, který žádný projev k výročí nepřednese. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček to odůvodnil tím, že Zeman už svůj proslov přednesl, a to když na počátku normalizace projevil nesouhlas s okupací. „Za tento postoj byl vyhozen z práce, z Vysoké školy ekonomické,“ napsal hradní mluvčí na Twitteru.
Lidé si v úterý připomínají padesát let staré události prostřednictvím koncertů, filmů a výstav. Vrcholem by měl být koncert na Václavském náměstí, na kterém zazní největší hity roku 1968 v podání současných zpěváků. Vystoupí Marta Kubišová, Marta Jandová, Aneta Langerová, Lucie Bílá, Tereza Černochová, Jana Kirschner, Vojta Dyk, Matěj Ruppert, Xindl X, Honza Křížek, La Putyka, Petr Malásek a Symfonický orchestr Českého rozhlasu.
Podobné akce se konají i v dalších městech ČR. V Brně začíná happening na Jakubském náměstí v 15:00. V Liberci uctili lidé památku obětí na shromáždění u památníku na náměstí Dr. E. Beneše v 9:00. Odpoledne na vzpomínkovou akci naváže promítání autentických záběrů a koncert písní Karla Kryla. V Plzni začne hlavní program ve 14:00 na náměstí Míru, kde organizátoři z Českého rozhlasu připomenou hlavně boje o rozhlas a uctí památku ochránců. Před budovou je přistaven tank.