Clinton se nakonec přiznal sám. Aféra s Lewinskou ukázala tak trochu jiného prezidenta
MONIKA LEWINSKÁ
Přes 30 milionů lidí sledovalo před 20 lety, 3. března 1999, exkluzivní televizní rozhovor s Monikou Lewinskou, bývalou stážistkou v Bílém domě. Známé novinářce Barbaře Waltersové vyprávěla o svém poměru s tehdejším americkým prezidentem Billem Clintonem.
Aféra s mladou praktikantkou, která vypukla už začátkem roku 1998, nakonec vyústila v ústavní žalobu vůči Clintonovi a on jako druhý prezident v dějinách čelil procesu impeachmentu.
„Cítila jsem se jako kus veteše. Připadala jsem si špinavá, připadala jsem si zneužitá a byla jsme zklamaná,“ řekla například Lewinská v interview s Waltersovou. Lewinská ve dvouhodinovém interview také kromě jiného vyprávěla, jak doufala, že zestárne po boku Billa Clintona, s tím, že jí k tomu dal prezident naději. „Prezident a já jsme měli velmi intimní rozhovor. Řekl při něm, že by se mnou rád trávil více času. Byla jsem z jeho slov ohromena,“ řekla.
Žalobu, stejně jako Andrew Johnson v roce 1868, Clinton nakonec ustál. V kauze přitom vyšetřovatelé prezidentovy kontakty se stážistkou zkoumali do nejmenších detailů. Chtěli dokázat, že Clinton při výpovědi lhal, když tvrdil, že s Lewinskou neměl „sexuální poměr“. Jako důkaz použili i šaty, na nichž testy DNA prokázaly Clintonovo sperma. To, co se nepodařilo vyšetřovatelům, nakonec potvrdil sám prezident. Poslední den svého mandátu přiznal, že v kauze lživě svědčil.
Clinton byl ale potrestán jen symbolicky pětiletým zákazem právní praxe v Arkansasu a pokutou 25 000 dolarů. Pro Lewinskou ovšem byly následky skandálu neblahé. „Ocitla jsem se sama. Velmi sama, přede všemi sama. Opuštěná většinou klíčových postav té krize, které mě dobře a důvěrně znaly. Všichni se shodneme, že jsem udělala chyby. Ale plavat v moři samoty bylo děsivé,“ řekla. Loni prohlásila, že kvůli hnutí MeToo opět uvažuje o okolnostech svého příběhu, ale „definitivní odpovědi“ nemá.