1 Třetí a čtvrtá vlna EET

„EET se odloží, dokud nepřestane sněžit“. Ani napošesté sněmovna EET neprojednala

NOVÉ

Témata: , , , ,

Opozice brání vládě projednat novelu, která zavádí třetí a čtvrtou vlnu EET. Kdy bude platit pro kadeřnice, advokáty či řemeslníky, tak stále není jasné. Kriticky se k EET staví opozice i část společnosti a zástupců podnikatelů. Šestý pokus o posunutí EET do druhého čtení legislativního procesu blokovali hlavně Piráti. Podle těch by se měly projednávat důležitější zákony. Část poslanců také více než EET zajímala situace na dálnici D1. Předseda STAN Petr Gazdík navrhoval, aby se přerušilo projednávání EET, dokud nepřestane sněžit a na dálnici D1 nebude žádná kolona.

V září novelu o EET zdržovala opoziční ODS, která nešetřila výhradami proti této „vlajkové lodi“ premiéra Andreje Babiše. A zdržovala tak efektivně, že do daňového balíčku, dokázala prosadit zvýšení limitů pro výdajové paušály pro podnikatele. Podle informací Echo24 tak zvýšení limitů občanští demokraté prosadili výměnou za to, že už nebudou projednávání EET blokovat. I nadále ale ODS avizuje, že novelu k EET nepodpoří. Pod návrhem na zvýšení limitů je nyní podepsán i poslanec ANO Jan Volný a hlásí se k němu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Dále čtěte: Sněmovna zřejmě zvýší limit pro paušály živnostníků

Postup občanských demokratů nyní zřejmě hodlají zopakovat Piráti. Ti strávili ve čtvrtek ve sněmovně u řečnického pultu ve srovnání s ostatními kuby nejvíc času. Velice dlouhý projev měl pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík, jenž také navrhoval, aby byl bod o EET vyřazen z programu schůze, protože se přeskakují jiné zákony.

„Příplatky pedagogů za třídnictví, podle mě to je užitečnější věc než třetí a čtvrtá vlna EET,“ uvedl Ferjenčík. Další pirátský poslanec Ondřej Profant neúspěšně navrhoval přerušení bodu o EET, dokud nebude vysoutěženo otevřené výběrové řízení na EET. Z obstrukce obvinil poslance Pirátů poslanec za ANO Patrik Nacher.

Novela zákona o EET reaguje na loňské rozhodnutí Ústavního soudu, který náběh třetí a čtvrté vlny EET zrušil. Části podnikatelů má novela usnadnit evidování tržeb tak, aby je mohli evidovat bez připojení k internetu. Do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty přesouvá například stravovací služby, úklidové práce, domácí pečovatelské služby, vodné a stočné nebo prodej řezaných květin. Prvního dne sedmého měsíce od nabytí účinnosti novely se má evidence tržeb rozšířit i na ty obory, které jí dosud nepodléhaly. Týká se to hlavně řemeslníků.

Vláda novelu předložila poslancům už v červnu. Poslanci se jí začali zabývat v září, v říjnu ji odložili na prosincovou schůzi. Pokud se neocitne na dnešním programu, vrátí se k ní sněmovna až v příštím roce. Ve čtvrtek šlo o šestý pokus.

Kvůli EET se může svolat i mimořádná schůze

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek ve čtvrtek řekl, že se ANO pokusí zařadit EET na lednovou schůzi Poslanecké sněmovny. Nevyloučil ani možnost svolání mimořádné schůze, pokud se nepodaří novelu na řádné schůzi projednat.

Některé poslance také ve čtvrtek víc než EET zajímal stav na dálnici D1. Sněmovní většina ale neumožnila přerušení debaty o EET, aby se mohli poslanci věnovat debatě o D1. Neprošel ani návrh Petra Gazdíka (STAN), aby Sněmovna přerušila projednávání novely zákona do doby, než přestane sněžit a na dálnici D1 nebude žádná kolona.

Poslanci ODS Vojtěchu Munzarovi vadí na EET nejvíce to, že se stala symbolem nedůvěry k podnikatelům a tato nedůvěra se záměrně a uměle podněcovala. Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že vláda odmítá návrh jeho hnutí na zavedení paušální daně pro živnostníky, a místo toho dusí malé podnikatele, jak to jde.

Poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík řekl ve svém rozsáhlém projevu mimo jiné to, že zákon zhoršuje podmínky pro podnikání řady lidí a nebude fungovat. Poukazoval na jiné oblasti, kterým se podle něj vláda dostatečně nevěnuje, jako příklad uvedl odliv kapitálu do zahraničí. „Vláda se chová jako absolutní čučkaři ve vztahu k tomu, co je ten obrovský problém, a to je odliv kapitálu,“ prohlásil.

Poslanec ANO Nacher obvinil Piráty, že kvůli jejich obstrukcím se sněmovna k debatě o D1 nedostala. „Chovali jste se jako Jára Cimrman, vyjadřovali jste se ke všemu jenom ne k EET,“ řekl.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Dva roky s EET. 160 tisíc kontrol a 28 zavřených provozoven

Podnikatelka měla letní čas na pokladně EET. Celníci ji za to pokutovali

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.