1 Kontroverzní Wagnerův dopis

V Izraeli budou dražit antisemitský dopis skladatele Wagnera

, NOVÉ

Témata: , , ,

V Jeruzalémě se bude v úterý dražit dopis z roku 1869, v němž německý skladatel Richard Wagner přibližuje svůj antisemitský postoj k německým a francouzským židům. Wagner, jehož propagovalo nacistické Německo jako jednoho z oblíbených skladatelů Adolfa Hitlera, se v něm rozepsal o rozdílech mezi Němci a židy nebo o svém přesvědčení, že tehdejší německý tisk byl kompletně v židovských rukou. Dokument půjde do aukce s orientační vyvolávací cenou 8 až 12 tisíc dolarů (cca 165 až 250 tisíc korun), napsal server Deutsche Welle.

Wagnerův dopis je adresovaný francouzskému spisovateli, filozofovi a muzikologovi Édouardu Schurému. Skladatel v něm mimo jiné tvrdí, že postupné začleňování židů do francouzské společnosti znemožnilo Francii rozpoznat, jak „naleptávající“ je židovský vliv na kulturu země. 

Wagnerovy koncerty nejsou v Izraeli vzhledem k jeho protižidovským názorům ničím obvyklým, autorův dopis však Izraelce nijak nepopudil. „Žádnou kontroverzi ohledně této položky jsme nezaznamenali,“ sdělil Deutsche Welle zástupce aukčního domu, který bude dražbu pořádat. Naopak zaznívají hlasy, že je ironií, že aukce antisemitského dopisu proběhne právě v Izraeli. „Wagner by se obracel v hrobě, kdyby věděl, že na jeho dopisu vydělá nějaký vousatý žid v Jeruzalémě,“ nechal se slyšet Meron Eren, majitel aukčního domu. 

Čtěte také: Největší ozbrojené povstání Židů utopili nacisté v krvi

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.