1 Komentář

Babiš a StB – jde „jenom“ o pravdu

KOMENTÁŘ

Témata: ,

Evropský soud ve Štrasburku odmítl jako „nepřijatelnou“ stížnost českého premiéra Babiše na Slovenskou republiku zjevně se týkající rozhodnutí tamní justice o oprávněnosti jeho registrace jako spolupracovníka StB. Story o Babišově agentství tím ale jistě není uzavřená, nemůže hned tak skončit, protože její protagonista nemůže uznat porážku, a především nemůže uznat, že v ní nemluvil pravdu. Je to příběh, který se českou veřejnou debatou nějak setrvačně valí, zároveň důležitý i bezvýznamný. Důležitý proto, že ilustruje změnu, jíž prošly parametry zdejší politiky. Závazek vůči StB už není překážkou úspěšné politické kariéry, politická reprezentace té části veřejnosti, která věc vidí jinak, je příliš slabá na to, aby s tím mohla něco udělat. 

V tomhle kontextu je vlastně zvláštní Babišova umanutost, s níž obvinění ze spolupráce s StB popírá. Nemá to pro něj nějaký praktický význam, neohrožuje to jeho preference. Do toho boje už ale investoval příliš jednoznačných vyjádření, ukřivděných slov a vůbec emocí na to, aby z něj jen tak odešel – třeba ho i bez uznání porážky nechal plavat. Spor o Babišovu spolupráci je reziduum dob, kdy se oligarchovo hnutí prezentovalo jako v nějaké míře systémová strana, která do svých řad lákala lidi s reputací z veřejného života, kdy koncernové noviny s hrdostí hlásily nástup komentátora, někdejšího signatáře Charty 77. Elektorát ANO v té době také tvořili někdejší voliči stran pravice, kteří slyšeli na Babišovu technokratickou rétoriku. Od té doby se ale voličský základ hnutí zásadně proměnil, v posledních volbách hnutí nabralo velkou část hlasů od sociálních demokratů a komunistů, na nichž dnes Babišova vláda závisí. Těm údajné Babišovo zapletení se s StB nepochybně nevadí, spíš ho mají za přednost. A podobně lhostejná, nebo dokonce vstřícná je celá voličská základna ANO. Takže o nic nejde, dalo by se říct. Nebo přesněji – jde „jenom“ o pravdu. Pojem, který je v dnešní politické debatě používaný docela málo, žijeme také v tzv. postpravdivé době, kdy se nějaké společné ponětí o nadosobní pravdě ztrácí a je nahrazováno účelovými pravdami politických a dalších „kmenů“. A kmen „Babišovců“ se usnesl, že náčelník s StB nespolupracoval, a pokud náhodou spolupracoval, tak to stejně nevadí. Pokud pravda jako koncept, hranice společenského rozdělení přesahující ideál hodný snahy přiblížit se k němu, nebude „rehabilitována“, asi se z té současné krize nevymotáme.        

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Tištěný Týdeník Echo

od 1099 Kč

Každý čtvrtek ve vaší schránce

Více info

Digitální Týdeník Echo

od 149 Kč

Předplatné pro web, tablety a chytré telefony

Více info

/
komentátor

Žije v Praze, poprvé publikoval v Kritické příloze Revolver Revue, pracoval v Lidových novinách, české sekci BBC, časopise Týden, opět v Lidových novinách, nyní v Echo24.cz. Od roku 1990 je příležitostným DJ na pražském Rádiu 1. V roce 2010 měl premiéru film Pouta podle jeho scénáře, na podzim 2013 vyšla jeho prozaická prvotina Mondschein, jeho druhou realizovanou předlohou by se letos na podzim měl stát snímek Místa.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.