1 soud za akci na šampionátu

Člen Pussy Riot skončil v nemocnici. Byl otráven, myslí si rodina

NOVÉ

Témata: , ,

Bývalý vůdce ruské protestní skupiny Pussy Riot Pjotr Verzilov byl ve vážném stavu hospitalizován, napsala dnes BBC. Jeho příbuzní ruskému zpravodajskému serveru Meduza řekli, že byl otráven. Uvedli, že se mu přitížilo po soudním slyšení s členkou Pussy Riot Veronikou Nikulšinovou, které se konalo v úterý. Verzilov je jedním z aktivistů, kteří narušili průběh finále světového fotbalového šampionátu v Moskvě.

Nikulšinová uvedla, že Verzilov si nejprve stěžoval, že přestává vidět, „pak nemohl mluvit, potom nedokázal chodit“. Hospitalizovaný aktivista je bývalým manželem Naděždy Tolokonnikovové, též členky Pussy Riot, která byla v roce 2012 odsouzena na dva roky do vězení za divoký punkový koncert v moskevské katedrále Krista Spasitele.

Jednatřicetiletý Verzilov patří k nejvýraznějším osobnostem ruské alternativní scény. Proslul zejména jako inspirátor okázalých performancí umělecké skupiny Vojna, je vydavatelem internetového serveru Mediazona, který monitoruje situaci v ruském vězeňství.

Verzilov, který má kromě ruského i kanadské občanství, se v roce 2013 až 2014 zapojil do protestních akcí proti proruskému režimu na Ukrajině, které vyústily v pád prezidenta Viktora Janukovyče. Se skupinami Vojna a Pussy Riot se podle některých informací rozešel.

Ošetřující lékaři podle rozhlasové stanice Echo Moskvy nevylučují, že Verzilov se přiotrávil léky. Jeho blízcí takovou možnost ale vylučují. Pacient je na jednotce intenzivní péče, jeho vážný zdravotní stav potrvá nejméně další tři dny. Jeho život podle lékařů není bezprostředně ohrožen. Podle očitých svědků nicméně s okolím komunikuje jen pohybem očí.

Aktivista a další tři ženy strávili za narušení finálového zápasu mezi Francií a Chorvatskem 15 dní ve vězení. Na hřiště vtrhli v policejních uniformách.

Čtěte také: Rusy obviněné z útoku novičokem známe, nejsou to zločinci, oznámil Putin

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

RendererException: Unable to render template "/views/partials/components/jarvis/_tydenikinarticle.ftl".

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.