EET devastuje život na venkově, stěžují si soukromí zemědělci

EET

EET devastuje život na venkově, stěžují si soukromí zemědělciNové
Domov

Karolína Vaverková

Na elektronickou evidenci tržeb se i dva a čtvrt roku po zavedení snáší tvrdá kritika. Poté, co Piráti v úterý zpochybnili informace ministerstva financí o přínosu EET pro českou ekonomiku, se s kritikou znovu ozývají i zástupci soukromých zemědělců. EET dle Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) vede k devastaci života na venkově a asociace nedůvěřuje návrhům vlády na podporu živnostníků a podnikání, které v poslední době zaznívají.

Soukromí zemědělci, sdružení v ASZ ČR, v kritice EET navazují na Podnikatelské odbory. Ty na konci ledna na tiskovce uvedly, že z EET unikají citlivá data podnikatelů.

Za hazard s podnikavostí lidí na venkově považuje EET předseda předseda ASZ ČR Josef Stehlík. „EET patří k jednomu z kroků, které likvidují mnohdy více jak 25leté snahy o očistění českého venkova od odéru kolektivizace, jsou naprostým hazardem s vynaloženými prostředky do tohoto prostoru, ale především také hazardem s iniciativou a podnikavostí lidí, kteří si vzali za své na venkově žít a podnikat,“ uvedl v úterý Josef Stehlík.

Aktuální návrhy vlády na podporu živnostníků a podnikání, kam spadá například návrh ANO pro úhradu daní a zdravotních a sociálních odvodů nejmenších podnikatelů jednou pevnou částkou, považuje asociace za populistická gesta a snahu zalíbit se podnikatelské sféře.

„Živnostníci a sedláci už dávno vědí, jak ‚dobře‘ to pan premiér a jeho hnutí ANO včetně celé minulé a současné vlády s nimi mysleli a myslí. O tom svědčí právě zavedení EET a kontrolního hlášení, a to navzdory spoustě argumentů z podnikatelské sféry, neoprávněné zajišťovací příkazy Generálního finančního ředitelství na soukromé majetky a jiné vymoženosti současné garnitury,“ uvedl tajemník ASZ ČR Jaroslav Šebek.  

Piráti: Vláda si výnosy EET vycucala z prstu

Jedním z argumentů premiéra Andreje Babiše a jeho vlády ve prospěch EET je vliv na výběr daní. To v úterý zpochybnili Piráti. Metodika vlády k výnosu EET na výběr daní je dle nich absurdní, nedává smysl a přínos EET se tak dá zpochybnit. Piráti kvůli tomu hodlají interpelovat ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) a oslovit Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Ministerstvo financí dle analýzy Pirátů, kterou zpracoval datový analytik Michal Škop, započte jen velmi zhruba efekt několika málo vlivů a zbytek prohlásí za vliv EET nebo kontrolního hlášení, data tak nejsou relevantní. Více o tom píšeme ZDE.

Novela EET stále v prvním čtení

Novela EET, která zavádí třetí a čtvrtou vlnu elektronické evidence, je stále v prvním čtení zákonodárného procesu ve sněmovně. Vládě se zatím od června nepodařilo novelu posunout do druhého čtení. Třetí a čtvrtá vlna počítá s povinným EET pro lékaře, účetní či kadeřnice. Zda a kdy pro ně bude EET platit, tak stále není jisté.

Poslanci se začali novelou zabývat v září, debatu ale doprovázely rozsáhlé kritické projevy opozičních poslanců a spory s koaličními poslanci, kteří EET naopak hájili. Některé opoziční strany si za to vysloužily obvinění z obstrukcí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde

Dále čtěte: Osmý vládní pokus o prosazení dalších vln EET. Bude platit pro lékaře a řemeslníky?