1 EET

EET devastuje život na venkově, stěžují si soukromí zemědělci

Nové

Témata: , ,

Na elektronickou evidenci tržeb se i dva a čtvrt roku po zavedení snáší tvrdá kritika. Poté, co Piráti v úterý zpochybnili informace ministerstva financí o přínosu EET pro českou ekonomiku, se s kritikou znovu ozývají i zástupci soukromých zemědělců. EET dle Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) vede k devastaci života na venkově a asociace nedůvěřuje návrhům vlády na podporu živnostníků a podnikání, které v poslední době zaznívají.

Soukromí zemědělci, sdružení v ASZ ČR, v kritice EET navazují na Podnikatelské odbory. Ty na konci ledna na tiskovce uvedly, že z EET unikají citlivá data podnikatelů.

Za hazard s podnikavostí lidí na venkově považuje EET předseda předseda ASZ ČR Josef Stehlík. „EET patří k jednomu z kroků, které likvidují mnohdy více jak 25leté snahy o očistění českého venkova od odéru kolektivizace, jsou naprostým hazardem s vynaloženými prostředky do tohoto prostoru, ale především také hazardem s iniciativou a podnikavostí lidí, kteří si vzali za své na venkově žít a podnikat,“ uvedl v úterý Josef Stehlík.

Aktuální návrhy vlády na podporu živnostníků a podnikání, kam spadá například návrh ANO pro úhradu daní a zdravotních a sociálních odvodů nejmenších podnikatelů jednou pevnou částkou, považuje asociace za populistická gesta a snahu zalíbit se podnikatelské sféře.

„Živnostníci a sedláci už dávno vědí, jak ‚dobře‘ to pan premiér a jeho hnutí ANO včetně celé minulé a současné vlády s nimi mysleli a myslí. O tom svědčí právě zavedení EET a kontrolního hlášení, a to navzdory spoustě argumentů z podnikatelské sféry, neoprávněné zajišťovací příkazy Generálního finančního ředitelství na soukromé majetky a jiné vymoženosti současné garnitury,“ uvedl tajemník ASZ ČR Jaroslav Šebek.  

Piráti: Vláda si výnosy EET vycucala z prstu

Jedním z argumentů premiéra Andreje Babiše a jeho vlády ve prospěch EET je vliv na výběr daní. To v úterý zpochybnili Piráti. Metodika vlády k výnosu EET na výběr daní je dle nich absurdní, nedává smysl a přínos EET se tak dá zpochybnit. Piráti kvůli tomu hodlají interpelovat ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) a oslovit Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Ministerstvo financí dle analýzy Pirátů, kterou zpracoval datový analytik Michal Škop, započte jen velmi zhruba efekt několika málo vlivů a zbytek prohlásí za vliv EET nebo kontrolního hlášení, data tak nejsou relevantní. Více o tom píšeme ZDE.

Novela EET stále v prvním čtení

Novela EET, která zavádí třetí a čtvrtou vlnu elektronické evidence, je stále v prvním čtení zákonodárného procesu ve sněmovně. Vládě se zatím od června nepodařilo novelu posunout do druhého čtení. Třetí a čtvrtá vlna počítá s povinným EET pro lékaře, účetní či kadeřnice. Zda a kdy pro ně bude EET platit, tak stále není jisté.

Poslanci se začali novelou zabývat v září, debatu ale doprovázely rozsáhlé kritické projevy opozičních poslanců a spory s koaličními poslanci, kteří EET naopak hájili. Některé opoziční strany si za to vysloužily obvinění z obstrukcí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde

Dále čtěte: Osmý vládní pokus o prosazení dalších vln EET. Bude platit pro lékaře a řemeslníky?

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Tištěný Týdeník Echo

od 1099 Kč

Každý čtvrtek ve vaší schránce

Více info

Digitální Týdeník Echo

od 149 Kč

Předplatné pro web, tablety a chytré telefony

Více info

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.