Teroristé zavraždili 20 zahraničních turistů v tuniském muzeu
Útok na parlament
Při teroristickém útoku ozbrojenců na parlament v hlavním městě Tuniska zemřelo dvaadvacet lidí, včetně dvacetti turistů z Polska, Itálie, Francie či JAR. Uvedly to tuniské úřady. Dalších 42 lidí bylo zraněno. Policie dva útočníky zneškodnila, tři další komplice stále stíhá. Při zásahu zemřel i jeden příslušník zásahové jednotky a dva místní občané.
Teroristé zabili přinejmenším sedm cizinců a jednoho Tunisana už na počátku útoku na budovu muzea Bárdá, která se nachází nedaleko sídla tuniského parlamentu. Podle premiéra začali ozbrojenci bezhlavě střílet okolo sebe a turisty poté pronásledovali do muzea. Většině z asi stovky lidí uvnitř budovy se prý podařilo včas uprchnout, až 30 lidí ale útočníci zadržovali.
Speciální zásahová jednotka tuniské policie po dvou hodinách rukojmí osvobodila. Při akci údajně zneškodnila dva útočníky, kteří na sobě měli uniformy bezpečnostních složek. Zahynul také jeden policista. Zda zbylé oběti útoku zahynuly při osvobozovací akci nebo je zabili teroristé již předtím, není zatím jasné. Podle informací tuniské státní televize si celý útok vyžádal celkem 22 mrtvých, včetně dvou teroristů.
Přinejmenším 42 lidí bylo během celé akce zraněno. Předseda dolní komory polského parlamentu Radoslaw Sikorski uvedl, že podle nepotvrzených informací při útoku zahynulo sedm Poláků. Od atentátu na Světové obchodní středisko ze září 2001 jde podle něho o největší počet Poláků, kteří zemřeli při teroristickém útoku. Sikorski podle portálu wyborcza.pl tvrdí, že v Polsku bude pravděpodobně vyhlášen státní smutek. V souvislosti s událostmi pozastavili kampaň kandidáti v blížících se prezidentských volbách, prozatím zrušili akce plánované na čtvrtek, uvedla polská agentura PAP. Polská cestovní kancelář, jejíž klienti jsou mezi oběťmi střelby v muzeu, ve čtvrtek z Tuniska odveze všechny své další zákazníky, pokud si to budou přát.
České velvyslanectví v Tunisu zatím nemá informace, zda se mezi oběťmi nacházejí čeští občané.
Podle premiéra Sída se na přípravě teroristického útoku podílelo až pět lidí. „Dva se zúčastnili operace a byli zabiti. Těmto dvěma pomáhali další dvě nebo tři osoby,“ uvedl. Útočníci podle premiéra chtěli útokem na turisty zasáhnout tuniské hospodářství. Teroristický čin je prý důsledkem úspěšného boje proti radikálům v Tunisku, kteří se dostávají do úzkých.
Na Twitteru se objevila zpráva od jednoho z čelních přívrženců radikálů z Islámského státu, že dnešní útok na tuniský parlament „byl jen začátek“. Další útoky v Tunisku budou prý následovat.
Prominent #IS supporter from #Yemen claims that attack on #BardoMuseum is start of new phase of terrorism in #Tunisia pic.twitter.com/cZ5pSt8ty7
— Charlie Winter (@charliewinter)
March 18, 2015
Zatím není ale stále jasné, kdo za útokem stojí, nikdo se k němu stále nepřihlásil. Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová už ale z autorství atentátu obvinila radikály z organizace Islámský stát.
Útok už odsoudil francouzský prezident François Hollande i premiér Manuel Valls, který útok označil za teroristický čin a vyslovil podporu tuniskému lidu. Podobná slova volil i italský premiér Matteo Renzi. Předseda Evropské Rady Donald Tusk zdůraznil, že „EU a Tunisko se nenechají terorismem zastrašit“.
#Tunisia attack: Two militants, one police killed during operation at Bardo museum http://t.co/V8xyyqE0yb pic.twitter.com/qhALL5Yilj
— ST Foreign Desk (@STForeignDesk)
18. Březen 2015
Soukromá rozhlasová stanice Mosaique krátce po útoku ohlásila, že tři ozbrojení muži v armádních uniformách ozbrojeni kalašnikovy vnikli do muzea Bárdú ve stejnojmenné čtvrti, kde se nachází také parlament. Z budovy se záhy ozvala střelba.
Útok na budovu parlamentu proběhl v době, kdy byl projednáván nový zákon proti terorismu. Ten měl být přijat kvůli událostem v sousední Libyi. Kvůli projednávanému zákonu byla v době útoku v parlamentu řada místních politiků, soudců, představitelů armády a médií. Je pravděpodobné, že o projednávání zákona útočníci věděli. Je možné, že to byl i motiv útoku.
At least 8 tourists dead in shooting attack on Tunisia museum http://t.co/NsknBLcJ0G pic.twitter.com/ED7gB9yeTC
— HuffPost India (@HuffPostIndia)
March 18, 2015
Motiv útoku stále zůstává nejasný. Tuniský premiér vyjádřil podezření, že útok měl poškodit ekonomiku země, která z velké části žije z turistického ruchu a dosud byla vnímána jako víceméně bezpečná. Francouzský ministr zahraničních věcí řekl, že si teroristé vybrali k útoku Tunisko, protože v arabském světě – jako jedna z mála stabilních zemí v regionu – reprezentuje naději.
NEW PHOTO: Taken by one of the hostages in the Bardo Museum. #Tunisia – @News_Executive pic.twitter.com/tGRFWlIT55
— Conflict News (@rConflictNews)
March 18, 2015
Muzeum patří k nejnavštěvovanějším místům v Tunisu. Poskytuje přehled o dějinách Tuniska a nachází se tam jedna z největších světových sbírek římských mozaik.
Soustrast obětem útoku a pozůstalým vyjádřil mj. Donald Tusk, předseda Evropské rady, který na svém Twitterovém účtu napsal, že EU zůstane spojena s Tunisem proti extremismu.
My deepest sympathies to families of victims of Bardo museum attacks. EU stands united w #Tunisia against extremism. http://t.co/5BtPIz0hFP
— Donald Tusk (@eucopresident)
March 18, 2015
Tunisko bylo první zemí, kde se lidé začali bouřit proti své vládě a tamní události zahájily takzvané arabské jaro, které pak pokračovalo v roce 2011 v dalších státech. Ačkoli Tunisko z revolučních událostí vyšlo jako jedna z nejstabilnějších zemí, v poslední době média upozorňují, že několik tisíc Tunisanů odešlo bojovat pod vlajkou Islámského státu do Sýrie a Iráku. V Tunisku dlouhodobě působí extremisté napojení na Al-Káidu a země má potíže na libyjské hranici, přes kterou přicházejí radikálové z rozvrácené Libye.
Here is the scene at the Bardo compound in Tunisia as hostages escape terror attack pic.twitter.com/d05GbuiA6T
— Borzou Daragahi (@borzou)
March 18, 2015
Čtěte také: Arabské jaro úspěšné. V Tunisku vyhráli sekularisté