Mynář požádal o dalších 100 milionů na bezpečnostní opatření Hradu
Bezpečnostní opatření na Hradě
Hradní kancléř Vratislav Mynář požádal sněmovní rozpočtový výbor o přesunutí 100 milionů korun na bezpečnostní opatření Pražského hradu. Svoji žádost přednesl dnes ráno na zasedání sněmovního výboru. Přítomní členové výboru peníze Hradu schválili, třebaže se někteří z nich zdrželi hlasování. Chtěli tím upozornit na neadekvátnost daných bezpečnostních opatření i na to, jak se Hrad uzavírá před lidmi.
Tajemník výboru Petr Jelínek serveru Echo24.cz potvrdil, že se nejednalo o navýšení rozpočtu, ale o tzv. rozpočtové opatření, tedy o přesun peněz ve schváleném státním rozpočtu. Konkrétně bylo do rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky přesunuto z rozpočtu ministerstva obrany k původně schválenému rozpočtu 458 milionů korun dalších 100 milionů korun. „Mezi Hradem a ministerstvem byla podepsaná smlouva, která je v režimu utajení. Víc vám k tomu říct nemůžu,“ dodal. Peníze mají být určeny třeba na modernizaci velína nebo instalaci kamer.
Poslanec František Laudát (TOP 09 a Starostové), který je členem rozpočtového výboru, pro Echo24.cz potvrdil, že návrh kancléře Mynáře prošel. „Hlasovalo pro něj osm přítomných, šest se zdrželo,“ uvedl Laudát, který se spolu s dalšími členy výboru za klub TOP 09 a Starosty, hlasování zdržel. „Podpořila to hlavně ČSSD,“ dodal ještě.
Laudát svůj postoj zdůvodnil tím, že nesouhlasí s aktuální situací přes vstupem do Hradu. „Jsem pro moderní technologie, ale nesmí to být na úkor toho, jaké fronty se na Hradě tvoří. Vždyť ty samotné fronty jsou lákadlem pro teroristy,“ řekl pro Echo24.cz. S tím souhlasí také poslankyně Věra Kovářová (TOP 09 a Starostové), která se rovněž hlasování zdržela. Kovářová sice ví, že některá bezpečnostní opatření jsou v dnešní době nezbytná, celkově se jí ale nelíbí způsob, jakým se Hrad uzavírá před Čechy i turisty.
„Myslím si, že některá ta opatření a s nimi spojené obtěžování občanů nejsou odpovídající. Hrad byl vždy otevřený a průchozí, teď se před ním tvoří fronty,“ uvedla poslankyně pro Echo24.cz. Kovářová dodala, že kancléř Mynář sice argumentoval tím, že průměrná čekací doba před vstupem do Hradu je pouze šest minut, podle ní ale tento údaj platí jen ve všední dny, nikoliv o víkendech.
‚Hrad je jako za Husáka‘
Kontroly na Pražském hradě a s nimi spojené fronty musí absolvovat návštěvníci Hradu od začátku srpna. Poslední srpnový týden k prohledávání tašek a batohů od vojáků a policistů přibyly ještě dva bezpečnostní rámy umístěné u bočního vchodu. Hrad zdůvodňuje zavedená opatření ochranou samotných návštěvníků. Mají mimo jiné zamezit, aby do areálu Hradu pronikly nebezpečné předměty.
Nová opatření hlasitě kritizovali zástupci turistického ruchu nebo někteří bezpečnostní experti. Přidal se k nim i Karel Schwarzenberg, podle kterého se Hrad mění v policejní sídlo. „Pražský hrad je uzavřenější než za Gustava Husáka,“ uvedl a dodal, že jeho uzavření je jednou ze ztracených svobod nabytých po roce 1989.