Hlavní cíl Moskvy: prý ukrajinský břidlicový plyn
Zásoby břidlicového plynu
Příčinou ruského zájmu o východní Ukrajinu jsou tamní ložiska břidlicového plnu. Podle ukrajinské televize TSN Rusko podporuje separatistická hnutí v Doněcké a Charkovské oblasti, aby tamní zásoby cenné suroviny nezůstaly Kyjevu. Mohly by totiž Ukrajinu zbavit závislosti na ruském zemním plynu a stačily by i na výrazné ovlivnění energetické mapy celé Evropy.
TSN naznačuje, že Moskvě na Ukrajině nejde jen o ochranu Rusů, jak opakovaně tvrdil prezident Vladimitr Putin, ale sleduje i další ekonomické zájmy. Cílem Ruska je připravit Ukrajinu o pole Juzivska, kterého se týká dohoda se společností Shell. Tu uzavřela ukrajinská vláda loni v lednu ještě pod vedením prezidenta Viktora Janukovyče a týká se investic do těžby břidlicového plynu. Pole Juzivska leží přímo v centru probíhajících nepokojů.
Podobný kontrakt, který se ale týká pole Oleska ve Lvovské oblasti na hranicích s Polskem, uzavřela Ukrajina také s americkou společností Chevron. Investice Shellu a Chevronu by mohly zvednout ukrajinskou produkci plynu až o 50%.
Podle odhadu amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) má Ukrajina třetí největší zásoby břidlicového plynu v Evropě, a to v objemu asi 1,2 biliónu metrů krychlových.
Země, která je dnes závislá na dodávkách plynu z Ruska, by se podle EIA mohla do roku 2020 sama stát exportérem plynu do západní Evropy.