10 Demonstrace v Praze

Ami go home! Hanba NATO! Vyvadil chtěl vzít i vnučku

, , AKTUALIZOVÁNO

Na jedné straně plakáty s nápisy „Tanks? No, thanks“ a „Ami go home“ v rukách odpůrců průjezdu amerického konvoje Českem. Na druhé straně auto s obřím plakátem „Putin je agresor a ohrožuje bezpečnost Evropy“ či transparenty s vlajkami USA, NATO a České republiky v rukou těch, kteří v průjezdu dragounů na cestě z Pobaltí do Bavorska nevidí sebemenší problém. 

Několik stovek z obou skupin – příznivců i odpůrců – se setkalo po 15. hodině uprostřed pražského Václavského náměstí. A mají mezi sebou drobné slovní potyčky jako například „Kdo vás platí?“. Podle zpravodajů ECHO24.cz počet odpůrců konvoje mírně převyšuje. 

„Chtěl jsem vzít vnučku, ale rodina mi to zakázala,“ nechal se slyšet Jiří Vyvadil ze skupiny Přátelé Ruska v ČR, který na akci organizovanou odpůrci konvoje nemohl chybět.

Čtěte také: Jiří Vyvadil obětí hanebné šikany?

‚Polofašoidní havlisté mají 10 minut.‘ Vyvadil naletěl na Facebooku

Demonstraci proti přítomnosti vojsk USA v České republice organizovalo pražské sdružení KSČM, iniciativa Ne základnám, Hnutí za přímou demokracii, hnutí Stop církevním restitucím a další uskupení.

Po projevu předsedy komunistů Vojtěcha Filipa skanduje skupina jeho podporovatelů komunistické heslo: Ať žije mír! a Hanba NATO! Do toho proamericky naladěná veřejnost volá: Ať žije Havel!

Ladislav Štítkovec z Hnuti za přímou demokracii prohlásil, že konvoj je kamufláž a že nás čekají další vojenská cvičení.

Na náměstí Míru: Kalousek, Schwarzenberg, Němcová, Černochová…

Proti kritikům konvoje se manifestovalo od 16 hodin na pražském náměstí Míru. „Naším cílem není vyvolávat přímý střet. Domníváme se ale, že je správné, aby v ulicích nebyli pouze oni,“ vysvětlil jeden z organizátorů Pavel Šafr.

Čtěte také: Na náměstí Míru podpořili konvoj Schwarzenberg i Němcová

Před několika stovkami lidí promluvila starosta Prahy 2 Jana Černochová (ODS). „Jsme na náměstí Míru, nedaleko máme Americkou ulici a Krymská a Ruská, to už je Praha 10,“ zmínila. Za ODS byla přítomná i poslankyně Miroslava Němcová, účast předem avizoval i šéf pražské ODS Filip Humplík. Akci přišli podpořit i lídři TOP 09 Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek.  

Účastníci přijali svou Výzvu z náměstí Míru. Apelovali na Sobotkův kabinet, aby v otázce solidarity se spojenci vystupoval rozhodněji a důsledněji než dosud.

„Chtěli bychom dnes tváří v tvář protestům komunistů a proruské lobby srdečně přivítat americké vojáky v ČR, dát najevo naši solidaritu s našimi spojenci v NATO, které považujeme za záruku naší národní bezpečnosti,“ uvedl šéf Klubu na obranu demokracie Bohumil Doležal. K výzvě se budou moci zájemci připojit i na internetu. 

Čtěte také: Českem projede americký konvoj: co se kde bude dít

Na 17.00 pak do dolní části Václavského náměstí svolala pochod proti „americkým okupantům“ konzervativní Národní demokracie. Jeho organizátoři chtějí přes Národní třídu a Karlův most dojít na Malou Stranu před velvyslanectví Spojených států a předat tam protestní nótu. 

Čtěte také: Agresivní kampaň kolem konvoje probouzí Čechy

Američtí vojáci se vrací z vojenského cvičení v Pobaltí na domovskou základnu v Německu. Do Česka přijedou v neděli z Polska ve třech konvojích, které se v pondělí spojí v Praze. Českou republiku upustí ve středu. 

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.