Žádné transgender osoby v armádě sloužit nebudou, rozhodl Trump
AMERICKÁ ARMÁDA
- red,
Transgender osoby do armády nepatří. Na svém profilu na Twitteru to uvedl americký prezident Donald Trump po konzultaci s představiteli americké armády. Podle jeho slov se Spojené státy nebudou nadále zatěžovat nákladnými výdaji na operace změny pohlaví, které od minulého roku vojákům financovalo ministerstvo obrany. Podle serveru The Indepent se rozhodnutí bude týkat i těch transexuálních vojáků, kteří už v armádě jsou.
„Po konzultaci s generály a vojenskými odborníky upozorňuji, že vláda Spojených států nepřijme ani nepovolí, aby transexuální osoby sloužili ve vojenské službě,“ uvedl Trump. „Naše armáda musí být zaměřena na rozhodující a ohromující vítězství a nemůže být zatížena obrovskými náklady na zdravotní péči a narušení, které by transsexuální osoby v armádě vyvolaly. Děkuji,“ dodal.
After consultation with my Generals and military experts, please be advised that the United States Government will not accept or allow......
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 26. července 2017
....Transgender individuals to serve in any capacity in the U.S. Military. Our military must be focused on decisive and overwhelming.....
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 26. července 2017
....victory and cannot be burdened with the tremendous medical costs and disruption that transgender in the military would entail. Thank you
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 26. července 2017
Americká Sněmovna reprezentantů ovládaná Republikány přitom ještě v polovině července jen těsně odmítla návrh, aby ministerstvo obrany přestalo financovat vojákům operaci změny pohlaví a hormonální terapii. Praxi zavedla vláda předchozího prezidenta Baracka Obamy.
Návrh podala republikánská zástupkyně Vicky Hartzlerová s odůvodněním, že by se peníze pro armádu měly upotřebit jinde. Odhadla, že operace změny pohlaví, které většina zdravotních pojistek v soukromém sektoru nepokrývají, vyjdou v průběhu následujících deseti let armádu na 1,3 miliardy dolarů (30 miliard korun). Vojáci, kteří podstupují operaci, se podle ní léčí po mnoho měsíců a nejsou po tu dobu bojeschopní. „Nemá smysl cvičit vojáky, kteří nejsou schopni bojovat a vyhrávat naše války,“ řekla Hartzlerová.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Vojáci měli možnost operace změny pohlaví od 1. října loňského roku. V činné službě v armádě je v současné době odhadem mezi 2500 a 7000 transgenderových osob, dalších 1500 až 4 000 slouží jako rezervisté.
Nejznámější transgenderovou osobou v americké armádě byla Chelsea Manningová, která ještě jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks tajné armádní a diplomatické dokumenty. Odpykala si sedm let vojenského vězení.