Babišův den ‚B‘: zkazí poslanci Agrofertu byznys?

Sněmovna řeší podporu biopaliv

Babišův den ‚B‘: zkazí poslanci Agrofertu byznys?AKTUALIZOVÁNO
Andrej Babiš přichází... Foto: Foto: Jan Zatorsky
1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Kdo chce kazit byznys Agrofertu, ten jde proti členství Česka v Evropské unii. I s takovým argumentem je hnutí ANO vicepremiéra Andreje Babiše dnes v Poslanecké sněmovně odhodlané prosadit podporu daňových úlev pro biopaliva do roku 2020. Záměr bude podporovat ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Role kritiků se zhostí šéf ODS Petr Fiala a především předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, který za novelou zákona o spotřebních daní vidí tunel na státní rozpočet.

Novela zákona o spotřebních daních je na dnešním programu sněmovny posledním pevně zařazeným bodem. A také bodem, který budí největší pozornost. Je totiž ukázkovým příkladem, v jakém střetu zájmů je vicepremiér Andrej Babiš, šéf ANO, který je zároveň jediným vlastníkem firmy Agrofert. Právě jeho firma je nejsilnějším hráčem na tuzemském trhu s biopalivy, která daňoví poplatníci dotují úlevami na spotřební dani – ve srovnání s klasickou naftou a benzinem.

Vládní sociální demokraté se budou snažit projednání podpory biopaliv vysedět.

Kalousek definoval svoji pozici už v polovině března. „Ten zákon není nic jiného než tunel na státní rozpočet v objemu devět miliard korun pro úzký okruh lidí. Jediným důsledkem je pět miliard veřejné podpory z daní nás všech pro Andreje Babiše podle zákona, který si on sám napsal a vláda mu ho bez protestů schválila,“ prohlásil. Občany stihl pak varovat, že přispívají na větší šperky Babišovy partnerky Moniky a v ostré rétorice bude pokračovat i na středečním jednání.

Čtěte také: I ty přispěješ na větší šperk Moniky Babišové

Zahanbit se v opoziční roli nechce ani ODS, která jinak většinou mívá problém držet s razancí Kalouskových výpadů krok. „Zákon zavádí povinnost přidávat biosložku téměř do každého litru pohonných hmot. V důsledku tedy dojde ke zvýšení objemu výroby biopaliv,“ varoval šéf občanských demokratů Petr Fiala. „Vzhledem k tomu, že skupina Agrofert vyrábí více než 50 procent biopaliv, bude nárůst tržeb pro Agrofert enormní. Protože je strana ANO sponzorována firmami ze skupiny Agrofert, je ve střetu zájmů každý poslanec strany ANO,“ dodal s tím, že všichni poslanci Babišova hnutí by se tentokrát měli při hlasování zdržet.

Vládní sociální demokraté se budou snažit projednání podpory biopaliv vysedět. Upozorňují sice, že ještě nedoběhl tzv. notifikační proces příslušného programu u Evropské komise, a tak se schvalováním zákona není dobré pospíchat. V zásadě ale nic nenamítají proti tomu, aby prošel do dalšího kola sněmovního projednávání.

Jurečka obhajuje Babišův byznys

Lidovci jako další vládní strana mají pozici určenou tím, že jejich ministr Jurečka bude návrh předkládat. Novelu vyzvedl jako kvalitní a potřebnou už na setkání s novináři minulý týden. A pokračoval v tom i ve středu na tiskové konferenci.

„Rozhodnutí aplikovat biopaliva v dopravě je rozhodnutím, které zvyšuje naši energetickou nezávislost, soběstačnost především na dodávkách ropy z Ruska,“ poučil ministr zemědělství, který odkázal na unijní směrnice. V jedné se Česko zavázalo do roku 2020 zajistit desetiprocentní podíl obnovitelných zdrojů v dopravě. Ve druhé snížit mezi lety 2010 a 2020 o šest procent produkci skleníkových plynů. Už dříve nicméně přiznal, že Česká republika by své závazky mohla teoreticky splnit například větší podporou elektromobility.

Nad střetem zájmů vicepremiéra Babiše si Jurečka umyl ruce. „Rovin, kde bychom mohli najít střet zájmů, je v celé šíři státního hospodářství docela dost. A tady říkám, ať si to vyhodnocují voliči hnutí ANO a voliči pana vicepremiéra Babiše,“ prohlásil 1. místopředseda KDU-ČSL.

Jurečka si také posteskl, že by rád viděl v Česku posun ve výzkumu a aplikaci biopaliv druhé a třetí generace. „Ale v tento okamžik nemáme výrobu z biopaliv, jako je řepka a cukrová řepa, čím nahradit,“ zmínil. Stávající suroviny pro biopaliva přitom pochválil se slovy: „Cukrová řepa a řepka olejka jsou plodiny, které jsou v osevním postupu důležité a zlepšující plodiny. Obě dvě.“ Nad střetem zájmů vicepremiéra Babiše si pak Jurečka umyl ruce. „Rovin, kde bychom mohli najít střet zájmů, je v celé šíři státního hospodářství docela dost. A tady říkám, ať si to vyhodnocují voliči hnutí ANO a voliči pana vicepremiéra Babiše,“ prohlásil 1. místopředseda KDU-ČSL.

Čtěte také: Jurečka o biopalivech: Můžete si říkat, že ministr je idiot

Bude zajímavé sledovat, jaké argumenty zvolí při projednávání podpory biopaliv zástupci hnutí ANO. Stručnou ukázku předvedl 1. místopředseda ANO a šéf zemědělského výboru sněmovny Jaroslav Faltýnek. „Jde v podstatě o to, že vláda naplňuje požadavky Evropské komise, kdy se Česká republika v minulosti zavázala, že bude postupně navyšovat podíl biopaliv na 10 procent v roce 2020. Tento zákon by měl pomoci dosáhnout tohoto cíle,“ prohlásil a dodal: „Buď jsme členy Evropské unie a plníme závazky. A nebo nejsme, a potom si dělejme, co chceme. Tuto cestu chce zvolit patrně předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.“

Čtěte také: Babiš u Moravce ztratil nervy. Rozčiloval se, mluvil slovensky

A co samotný Babiš? Ten se bude snažit vzbudit dojem, že se ho téma vlastně vůbec netýká. Že jeho Agrofert dodávky pro státní podnik Čepro od jeho nástupu do vlády omezuje. A že ať si to vůbec řeší zemědělci sami. „Biopaliva jsou problematiku resortu zemědělství. Ministerstvo financí tam hrálo jenom formální roli, že upravuje spotřební daň, která se zlepšuje ve prospěch státu. Máme závazky v rámci Evropské unie, které když porušíme, tak budeme muset platit penále. Myslím, že pan Jurečka to musí obhajovat. Je to problém českých zemědělců, není to určitě problém ministerstva financí,“ řekl novinářům.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz