Usnadnit si život

Usnadnit si život 1
EchoAuto01

František Vahala

Vedle elektronických pomocníků zaměřených ryze na bezpečnost jízdy existuje i stále se rozrůstající zástup asistentů usnadňujících běžné řidičské situace. Také ony však mívají zásadní bezpečnostní aspekt.

Když člověk ještě před nějakými deseti patnácti lety usedl do lavice autoškoly, byl automaticky srozuměn s tím, že vedle základních úkonů nezbytných k uvedení vozidla do chodu bude nutné zvládnout také zacouvat do řady zaparkovaných aut, odhadnout vzdálenost od vozu, který jede na dálnici před vámi, nebo neustále sledovat veškeré dopravní značky. Ne že by tomu snad dnes v osnovách bylo jinak, v reálném provozu však už fungují auta, jež podobné „detaily“ řeší za vás.

V úvodu milénia se coby první masově rozšíření pomocníci lenivých řidičů rozmohly parkovací senzory – čidla varující rostoucí intenzitou pípání před blížící se překážkou. Zatímco zpočátku bývaly výsadou luxusních limuzín, dnes jsou často v sériové výbavě
kdejaké nákupní tašky do města. Mnohem sofistikovanější formu pomocníka při parkování představuje aktivní parkovací asistent, tedy zařízení, které auto bez zásahů řidiče do řízení samo dokormidluje do místa, které si samo najde, ať už jde o stání kolmo k chodníku, nebo do mezery mezi auty stojícími rovnoběžně s ním.

Na vás zůstává jet při vyhledávání místa patřičně nízkou rychlostí (zpravidla ne více než 20 km/h), aby si soubor kamer stihl cílový prostor včas vyměřit, a následně naslouchat pokynům, které se zobrazují na displeji před vámi. V praxi to znamená ovládat pedály akcelerátoru a brzdy, případně převzít kontrolu a lehce doladit manévr dle instrukcí. Dokonalejší formy parkovacího asistentu zvládají i jednu velmi důležitou úlohu, jíž je sledování okolního provozu při couvání z kolmého parkovacího místa. Aktivní parkovací asistent se uvádí v život vždy tlačítkem a je dobré mít na paměti, že odpovědnost za případné škody způsobené jeho činností nese vždy jen a pouze řidič vozidla!

Hudbou blízké budoucnosti je v této sféře třetí generace parkovacích asistentů, které dokážou provést parkovací manévr zcela samy. Řidič nejenže nemusí nic dělat, dokonce se ani ve voze nemusí fyzicky nacházet. Pouze zmáčkne příslušné tlačítko na klíčence a za několik vteřin má bezpečně zaparkováno. Vůz vybavený parkovacím asistentem nové generace sice dokáže zaparkovat zcela bez pomoci, to však neznamená, že by nad ním řidič ztratil kontrolu. V praxi bude totiž nutné parkovací tlačítko držet po celou dobu parkování. Jakmile jej řidič pustí, vůz okamžitě zastaví.