Orion vykonal úspěšně test. Odstartoval i dopadl bez problémů

Vesmírná loď NASA

Orion vykonal úspěšně test. Odstartoval i dopadl bez problémůAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Nová vesmírná loď Orion amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) v pátek úspěšně provedla svůj první testovací let. Jak NASA průběžně informovala na svém webu, zdárně proběhly všechny naplánované operace a modul se krátce po 17 hodině bezpečně snesl na padácích do vln Tichého oceánu. Přistání vysílala v přímém přenosu TV NASA.

Vesmírná loď Orion ke svému prvnímu testovacímu letu odstartovala z floridského Mysu Canaveral  podle plánu v pátek 13:05, a to po jednodenním odkladu, který zapříčinily nepříznivé povětrnostní podmínky a problémy s ventily přívodu paliva do nosné rakety. 

„Hvězdou dnešního dne je Orion,“ řekl šéf amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Charles Bolden. Dnešní den označil za „první den nové éry cesty na Mars“. Nový vesmírný dopravní prostředek by měl v budoucnosti opět dopravit lidskou posádku na Měsíc a rovněž umožnit výpravy k asteroidu a na Mars. S prvním pilotovaným letem s astronauty na palubě se ale počítá až po roce 2020. 

Orion vynesla do vesmíru nosná raketa Delta IV společnosti United Launch Alliance (ULA). První let bude krátký - potrvá jen 4,5 hodiny a vesmírná loď během této doby dvakrát obkrouží Zemi. O historický okamžik jde i kvůli tomu, že jde o vůbec první vesmírnou loď NASA od ukončení využívání raketoplánů v červenci 2011, uvedla agentura AP.

Páteční test přiblíží NASA „o krok blíže“ k vyslání lidí na palubě Orionu do vesmíru, uvedl těsně před startem Bolden. Atmosféra v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě se dnes podobala té z dob, kdy odsud startovaly raketoplány. Na start bylo pozváno na 27 000 hostů, mezi nimi i bývalí a současní astronauti. NASA si ale nebyla jistá, kolik jich dorazí, když byl start o den odložen. Místní tiskové středisko ale bylo přeplněné, stejně tak jako všechny hotely v okolí. „Dnešek je velkým dnem pro svět, pro lidi, kteří znají a milují vesmír,“ dodal šéf NASA.

Náklady programu jsou přes 330 miliard korun

Náklady programu Orion, na němž se výrobou servisního modulu podílí také Evropská vesmírná agentura (ESA), se pohybují kolem 15 miliard dolarů (přes 330 miliard Kč). Další velké finanční prostředky si ale ještě vyžádá vývoj a výroba nové rakety NASA, která by měla Orion vynášet. Její test s obletem Orionu kolem Měsíce je zatím plánován na konec roku 2017.

Zkušební let by měl prověřit systémy důležité pro bezpečnost a životní podmínky posádky při startu, během letu i při návratu na Zemi. Prvním bodem testu je podle NASA úspěšný start a doprava na oběžnou dráhu, nejprve 185 až 888 kilometrů nad Zemí. Po prvním ze dvou plánovaných obletů planety pak loď pomocí pohonu servisního modulu vystoupá až na maximální výšku 5808 kilometrů. Pro srovnání, Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) se pohybuje na nízké oběžné dráze ve výšce kolem 420 kilometrů.

Čtěte také: Sonda přistála na kometě. Je to milník v dobývání vesmíru

Na kometě se našel uhlík, který je základem života i na Zemi

Dalším úkolem je prověřit přesné a bezpečné oddělení ochranných panelů a záchranného systému pro přerušení startu (LAS) po určité době stoupání a odhození servisního modulu a ochranného krytu při návratu na Zemi. S tím souvisí i ověření tepelné ochrany - při sestupu Orion vletí do atmosféry rychlostí téměř 32 000 kilometrů za hodinu (což by se mělo podobat návratu vesmírné lodi z Měsíce) a jeho tepelný štít se rozpálí až na 2200 stupňů Celsia.

Test rovněž ukáže, jak funguje přistávací systém a následné vyhledání a vyzvednutí modulu z moře. Rychlost Orionu se při sestupu atmosférou postupně zpomalí až na přibližně 480 kilometrů za hodinu. Další zbrzdění, až na 160 kilometrů za hodinu, zajistí do minuty po svém otevření ve výšce 6,7 kilometru dva stabilizační padáky. Po nich se rozevřou tři vodící padáky, které dva kilometry nad mořem vytáhnou tři masivní padáky, s nimiž loď přistane ve vlnách Tichého oceánu u pobřeží Mexika rychlostí menší než 27 kilometrů za hodinu.

Čtěte také: Astronauti se vrátili na Zem. Přivezli vesmírné octomilky

Vesmírná loď SpaceShipTwo havarovala. Pilot zemřel

Teorie velkého třesku je správná, Boha nevylučuje, řekl papež

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz