Děti a peníze, to nejde dohromady. Omyl, může to fungovat
Aby vám peníze vydělávaly
Téma finanční gramotnosti se začalo v Česku brát opravdu vážně až během hospodářské krize. Výsledky průzkumů, které ukázaly na často žalostné povědomí mladých lidí o správném nakládání s penězi, vyburcovalo k větší aktivitě státní úřady i komerční sektor. A dostavují se první výsledky. Na základních a středních školách se od roku 2013 povinně vyučuje finanční gramotnost. Možná je ale lepší začít s osvětou ještě dřív. Děti si mohou začít uvědomovat hodnotu věcí už v předškolním věku.
I malé dítě obvykle dovede rozlišit rozdíl mezi málo a hodně. A to i ve vztahu k tomu, kolik co stojí. Lízátko stojí málo, auto strašně moc a všechno ostatní je někde mezi tím. Pokusy odhadnout, na jakém místě této pomyslné škály se různé věci nacházejí, mohou být námětem i docela zajímavé hry. Například v britských školkách se děti učí svoje věci směňovat a tím si vytvářejí představu o jejich hodnotě.
O penězích má smysl s dětmi mluvit, jakmile umějí trochu počítat. I malým dětem můžete vysvětlit, že kouzelné měšce a oslíčkové, ze kterých padají zlaťáky, jsou jen v pohádkách. Uvědomí-li si, že dospělí peníze získávají jako odměnu za práci, budou si více vážit toho, co jim rodiče koupí, i drobných, kterými budou krmit střádací prasátko.
U školáků může jako nástroj praktické výuky posloužit kapesné. Jeho výše samozřejmě závisí na možnostech rodiny a věku dítěte. Není přitom nutné dětem dávat hotové peníze. K osobnímu účtu rodičů lze vystavit dětskou kartu se zvláštním režimem. Nebo mohou ratolesti dostat i svůj vlastní účet, kde je možno nastavit měsíční limit čerpání.
Odborníci se shodují, že děti by měly dostávat kapesné s nějakou pravidelností. Rovněž doporučují, aby rodiče dětem dali částečnou volnost v tom, co s penězi udělají. Chybami se člověk učí, a pokud potomci vše utratí hned první odpoledně za zmrzlinu, do další výplaty si na mlsání musí nechat zajít chuť. Příště už možná bude hospodařit lépe.
Existuje mnoho bankovních produktů, s jejichž pomocí můžete své děti postupně a bezpečně zasvěcovat do tajů světa peněz a zprostředkovat jim i praktické zkušenosti.