EK navrhla úpravu fungování infrastruktury finančního trhu

SYSTÉM CENTRAL COUNTERPART

EK navrhla úpravu fungování infrastruktury finančního trhuNOVÉ
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
1
Ekonomika
Echo24
Sdílet:

Evropská komise představila v pondělí návrh nových pravidel, která mají účinně řešit krizi infrastruktury finančního trhu se systémovým významem, takzvaných ústředních protistran (Central Counterpart-CCP). Nově tak budou muset mít například vypracované plány pro případ krizových situací a dohledové orgány jim do nich budou moci v případě hrozících potíží navrhovat konkrétní opatření či změny obchodní strategie.

Místopředseda komise odpovědný za finanční stabilitu, finanční služby a kapitálové trhy Valdis Dombrovskis v pondělí CCP označil za mimořádně důležitou součást finančního systému, která pomáhá firmám a bankám s řízením jejich vlastních rizik.

Ústřední protistrana se na trhu chová jako zprostředkovatel mezi oběma stranami obchodu s určitým finančním nástrojem – například s dluhopisy, akciemi, deriváty, ale i komoditami, jako jsou zemědělské produkty, ropa či zemní plyn. Ústřední protistrana je schopna omezit rizika pro obě strany obchodu.

Velikost a význam těchto zprostředkovatelů se v Evropě téměř zdvojnásobil poté, co skupina největších ekonomik G20 v reakci na finanční krizi přijala závazek provádět jejich prostřednictvím vypořádání standardizovaných mimoburzovních derivátů. Vypořádání – neboli clearing – velké části derivátových smluv v celosvětové hodnotě 500 bilionů eur provádí v Evropě 17 ústředních protistran, upozornila v pondělí komise.

CCP se nyní v EU řídí pravidly podle nařízení o infrastruktuře evropských trhů. Podle komise ale zatím chybějí pravidla pro „nepravděpodobnou situaci“, kdy by se ústřední protistrany dostaly do vážných potíží či přímo začaly selhávat. Návrh tak nyní pro CCP stanoví rámec ozdravných postupů v případě potřeby řešit krizi tak, aby byly zachovány jejich významné funkce.

CCP tak budou mít povinnost vypracovat své ozdravné plány, které počítají se scénáři jako je selhání účastníků clearingového systému, ale i realizace jiných rizik a ztrát pro samotnou ústřední protistranu.

Příslušné dohledové orgány mají mít pravomoci zasáhnout do činnosti CCP v případě ohrožení životaschopnosti a před samotným selháním a také v situaci, kdy jejich činnost může uškodit celkové finanční stabilitě. Dohled by také ústředním protistranám mohl nařídit určitá konkrétní opatření či změny v obchodní strategii či struktuře.

S návrhem ještě budou muset souhlasit členské země i Evropský parlament.

Čtěte také: Asie se bouří proti Trumpovi: Bez USA nemá smlouva TPP smysl

Španělsko a Portugalsko nezvládly zkrotit deficit. EU hrozí sankcemi

Sdílet:

Hlavní zprávy

Potřebujeme víc Mikeů Tysonů!

KOMENTÁŘ

Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články