Stovka mladých mediků měla léčit. Místo toho možná skončí na úřadu práce
Rezidenční program
Až stovka mladých praktických lékařů může skončit na pracovním úřadě. Problémem je termín, kdy se absolventi mohli zařadit do takzvaných rezidenčních programů. Přihlášení se do tohoto systému ale skončilo dříve, než dostali z univerzit potřebný diplom. Právě rezidenční programy zajistí mladým absolventům potřebnou praxi, vzdělání a atestaci.
Problémem, na který poukazuje protest českých praktických lékařů, je v termínu pro zapsání do programů. Ten měl skončit 30. června. Diplomy ale někteří absolventi získávají až v průběhu července.
Ministerstvo zdravotnictví navíc z data odevzdání udělalo podmínku. Podle Společnosti všeobecného lékařství a Mladých praktiků něco takového nemohli absolventi tušit. „Samotnou informaci zveřejnili na portále IPVZ až 21. července, tedy zcela po termínu. My jsme poslali hned 24. července dopis na ministerstvo zdravotnictví, že s tím nesouhlasíme,“ řekl serveru Echo24 předseda Společnosti všeobecného lékařství Svatopluk Býma.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Podle Býmy by to znamenalo, že se ocitne stovka absolventů na pracovních úřadech, nebo si budou muset vybrat jiný obor. „Nechceme připustit ztrátu jednoho ročníku. Znamenalo by to ztrátu praktických lékařů. Museli by si tak vybrat jiný obor nebo odejít do zahraničí,“ řekl pro Echo24 Svatopluk Býma.
Kromě písemného protestu pokračují lékaři s jednáním na ministerstvu zdravotnictví. „Snažíme se s nimi dál jednat. Ministerstvo tuto situaci musí vyřešit, protože to je v jejich kompetenci. Potřebujeme s ohledem na absolventy rychlý závěr,“ řekl pro Echo24 Býma.
K protestu se také přidala předsedkyně Mladých praktiků MUDr. Markéta Pfeiferová. „To, co se nyní děje, je diskriminace a je to absolutně nefér vůči letošním absolventům. Řadu z nich znám osobně, jsou to nadšení lidé, o obor se aktivně zajímali už během studií a teď to vypadá, že se namísto praxe v ordinacích půjdou zaregistrovat na úřad práce, než ministerstvo vydá k celé věci jasné stanovisko,“ řekla Pfeiferová.
Řešení v nejbližší době
Podle informací z ministerstva zdravotnictví se už celým problémem začal zabývat ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). Ten měl obdržet od svých náměstků řešení celé situace v úterý. Stanovisko by tak mělo být zveřejněné v nejbližší době. „Samozřejmě nechceme, aby bylo těchto 100 lékařů vyřazeno z dotací. Je v našem zájmu podporovat absolventy programu rezidenčních míst,“ uvedla pro Echo24 tisková mluvčí Štěpánka Čechová.
„K celé věci došlo v průběhu legislativního procesu, kdy nebylo možné předjímat, jak rychle bude novela přijata a kdy vstoupí v účinnost,“ řekla pro Echo24 Štěpánka Čechová. Problém se tak podle Čechové stal ve chvíli, kdy se účinnost novely formulovala jako „první den čtvrtého měsíce po zveřejnění ve Sbírce zákonů“, tedy onoho prvního července.
I přes problém s termínem přihlášení považuje Svatopluk Býma rezidenční programy za úspěšné. „Je to dobrá varianta. Rezidenční programy fungují od roku 2009 a rozšiřují se na více specializací, než jenom na praktické lékaře,“ uvedl pro Echo24 Býma.