Babiš má záložní plán. Oženit se s Monikou a převést firmu na ni

Babiš má záložní plán. Oženit se s Monikou a převést firmu na niNOVÉ
Domov

Střet zájmů

Echo24

Ministr financí Andrej Babiš se začal tvářit, že si z neshod v koalici hlavu neláme. Pokud Sněmovnou projdou zákony o veřejných zakázkách a střetu zájmů, které by omezily Babišovo působení v Agrofertu, má šéf ANO připraven záložní plán. Oženit se s přítelkyní Monikou a převést firmu na ni, zavtipkoval ministr.

„Možná požádám Moniku o ruku a potom na ni převedu firmu,“ zažertoval Babiš podle serveru novinky.cz. Jedním dechem dodal, že mu nebude vadit, když dolní komora schválí zákony o veřejných zakázkách a střetu zájmů, které by omezily jeho působení v Agrofertu.

Babiš si postěžoval, že se proti němu postavili i koaliční partneři. „Mrzí mě ale, že koalice se přidala k opozici a vytvořila jednu frontu proti našemu hnutí. Doteď to nevadilo ani ČSSD, ani KDU-ČSL. Teď vystupují jako jedna strana. Nechci opustit koalici. Ale jsem v šoku, jak se naši koaliční partneři chovají,“ uvedl Babiš.

Šéf ANO tak poněkud zmírnil svá dopolední slova, kdy prohlásil, že pokud návrhy Sněmovnou díky koaličním hlasům projdou, je otázkou, zda má současná koalice další smysl.

Čtěte také: ČSSD rozjela kampaň proti Babišovi, ten přemýšlí o konci koalice

Jedná se o návrhy dvou zákonů, které Sněmovně předložil Martin Plíšek z opoziční TOP 09. Oba se přitom Babiše přímo dotýkají. První návrh o veřejných zakázkách spočívá v tom, že firmy vlastněné alespoň z deseti procent členem vlády by se nemohly účastnit veřejných zakázek. Zákon, který se bude tento týden projednávat ve Sněmovně, mají podpořit i koaliční lidovci.

Druhý návrh se týká střetu zájmů. Podle něj by členové vlády nesměli být zároveň ovládajícími osobami ve firmách. Právě tento zákon plánují podpořit jak lidovci, tak i sociální demokraté. Pro Babiše, který je majitelem koncernu Agrofert, by to znamenalo těžké rozhodování. Buď by se musel vzdát vedení své společnosti, nebo ministerského postu.

Babiš svými slovy rovněž reagoval na novou kampaň sociální demokracie, kterou strana v úterý spustila a která se strefuje do jeho osoby. Billboardy a reklamy v médiích například hlásají: „Stát není firma. Je to společenství lidí.“ ČSSD tak naráží na časté tvrzení Babiše, který je zároveň majitelem koncernu Agrofert, že chce stát řídit jako firmu.

Související články