S Jiřím Bartoškou o zákazu kouření, ale především o svobodě
Protikuřácký zákon
„Cigárem to neskončí!“ byl název diskuse pořádané v pražské Mlýnské kavárně na Kampě Občanským institutem a Pravým břehem. Akce se konala na protest proti drastickému zákazu kouření, který vstoupí v platnost koncem května a je nejpřísnější v Evropě. Jde nejen o narušení vlastnických práv majitelů restaurací, ale i o likvidaci tradiční české hospody a o vytlačení skoro celé jedné třetiny populace z veřejného prostoru do vyhnanství chodníků před restauracemi.
Na setkání vystoupili herec Jiří Bartoška, bývalí disidenti Alexandr Vondra a Karel Palek (filolog, publikující za totality pseudonymem Petr Fidelius), spisovatel a předseda Pravého břehu František Mikš, poslanec Marek Benda a senátor Jaroslav Kubera. V publiku akci sledovali například Karel Schwarzenberg či předseda ODS Petr Fiala. Pořad hudebně doprovázel pražský harmonikář Pepíček Čečil.
Antikuřácká hysterie
Jiří Bartoška, který má za sebou rakovinu, upozornil, že své zdraví nechá na Bohu, ne na státu. Následně přečetl úryvek z knihy Františka Mikše Obrana ženských tvarů, nazvaný příznačně „Churchillův doutník a nacistická holínka“. František Mikš varoval, že „každý soudný člověk vidí, že zde již zdaleka nejde o ochranu nekuřáků, personálu hospod a restaurací či mládeže, ale o snahu totálně sprovodit ze světa něco, co je odnepaměti jeho součástí.“
Senátor Kubera přinesl účastníkům karton cigaret bez varovných obrázků a ohlásil hned několik iniciativ, například zorganizování pochodu kuřáků, který „bude větší než Prague Pride“. Poslanec Marek Benda připomněl první střet s antikuřáckou hysterií, kdy Jiří Dienstbier st. po návratu z Havlovy cesty do USA v roce 1990 prohlásil, že nebojoval dvacet let proti komunismu, aby mu někdo zakazoval kouřit. A představil účastníkům setkání svou novou iniciativu. Obrací se na ministra zdravotnictví, aby objasnil, na která zařízení se zákon vztahuje. Kouřit se totiž nesmí v tzv. prostoru stravovacích služeb. Co ale na místech, kde se žádné „pokrmy určené k přímé spotřebě v provozovně“ nepodávají? „Pokládám za záměrné klamání veřejnosti, že úplný zákaz kouření se vztahuje i na bary, herny, nálevny či výčepy,“ řekl Benda.
Většinový způsob života
Alexandr Vondra zdůraznil, že kuřáci jsou třicetiprocentní menšina, a tak by se jí mělo věnovat alespoň zlomek ochrany, jakou mají menšiny jiné, výrazně menší. „S tímhle začne každý ministr zdravotnictví. Jakmile zjistí, že s ničím v tom molochu nepohne, pustí se do kuřáků“. Karel Palek se zamyslel nad tím, že v důsledku protikuřáckého zákona bude muset restauratér některým hostům do svého podniku odepřít přístup jen proto, že jejich způsob života se od toho většinového v jednom speciálním bodě odlišuje. A zeptal se: „Představme si, že by byli takto postiženi příslušníci jiných menšin, třeba cikáni nebo barevní přistěhovalci…“