Ovčáček brání prezidentova čínského přítele v kauze Panama Papers

KAUZA PANAMA PAPERS

Ovčáček brání prezidentova čínského přítele v kauze Panama PapersNOVÉ
Návštěvu čínský prezident Si Ťin-pching zakončil přípitkem s českým prezidentem Milošem Zemanem. Foto: FOTO: Twitter/hostCLR
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček dnes vystoupil na obranu čínského prezidenta a Zemanova přítele Si Ťin-pchinga v kauze Panama Papers. Ve zveřejněných dokumentech firmy Mossack Fonseca figurují totiž i jména příbuzných bývalých a současných čínských vůdců, včetně právě nynějšího prezidenta Si, který minulý týden za velké mediální pozornosti navštívil Českou republiky.

„Pan prezident celou kauzu samozřejmě sleduje. Je ale třeba počkat na prošetření celé věci, a to prošetření musí být velice pečlivé. Na seznamu nefiguruje čínský prezident, jsou tam lidé z jeho okolí,“ odpověděl Ovčáček na dotaz jednoho z novinářů, co si prezident Miloš Zeman myslí o tom, že jméno Si Ťin-pchinga je s kauzou spojováno.

Ovčáček zdůraznil, že se nejedná přímo o čínského prezidenta, ale o některé lidi v jeho okolí – do kauzy je zapleten jeho švagr – a uvedl, že jiní státníci jsou na tom hůř. „To platí i pro jiné prezidenty. Jiní prezidenti jsou zde uvedeni přímo,“ vysvětlil Ovčáček. Čínský prezident přitom svoji kampaň stavěl především na boji s korupcí ve všech vrstvách čínské společnosti.

Že by mohlo zapojení prezidenta do kauzy poškodit, svědčí i to, že čínské úřady zprávy o rozsáhlém úniku informací částečně cenzurují. Čínské ministerstvo zahraničí v úterý zprávy označilo za nepodložené a čínská média obvinila novináře, kteří informace zveřejňují, ze zaujatosti.

V Panamských dokumentech figuruje švagr nynějšího čínského prezidenta si Ťin-pchinga. Podle mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ), které se podílelo na zveřejnění dokumentů, Teng Ťia-kuej, který má za manželku prezidentovu starší sestru, získal v roce 2009 dvě offshoreové firmy. V roce 2012, kdy byl Si Ťin-pching jmenován generálním tajemníkem čínské komunistické strany, byly obě firmy spící. V dokumentu je zmíněna také dcera bývalého premiéra Li Pchenga.

Čtěte také: Čína cenzuruje zprávy o uniklých dokumentech

Ovčáček také znovu pochválil nedávnou Si Ťin-pchingovu návštěvu České republiky. „Tato přátelská návštěva byla bezesporu mimořádně úspěšná ve prospěch České republiky, ve prospěch občanů a je úspěchem zahraniční politiky pana prezidenta,“ uvedl na tiskové konferenci Ovčáček.

Nezapomněl také připomenout „akce nemnoha aktivistů v čele s Miroslavem Kalouskem, kteří jen vyměnili červené karty za tibetské vlajky“. Ty se podle něj minuly úspěchem. Návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze se nesla v duchu střetů mezi jeho příznivci a odpůrci této návštěvy, kteří do pražských ulic vyrazili s tibetskými vlajkami a plakáty. Řada občanských iniciativ, osobností i médii přitom považovala zásahy policie a některá neodůvodněná opatření za omezování práv.

Ovčáček nicméně ocenil restart vztahů mezi Čínou a Českou republikou, za kterým stojí právě Zeman. „Česká republiky se může stát vstupní branou Čínské lidové republiky do Evropy. Symbolicky řečeno může být klidným a přátelským přístavem pro čínské lodě,“ zhodnotil vztah mezi oběma zeměmi Ovčáček.

Tiskový mluvčí prezidenta se také vyjádřil k odjezdu skupiny křesťanských iráckých uprchlíků do Německa, kde běženci zažádali o azyl. „Toto jednoznačně prokazuje nesmyslnost kvót a nyní je třeba, aby je Česká republika jednoznačně odmítla. Toto je poučení,“ uvedl Ovčáček, podle kterého má ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) jednoznačnou podporu pana prezidenta.

Čtěte také: Nespokojení uprchlíci. Kdo je nabádal k odjezdu do Německa?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články