VIDEO: Pracují ve dne v noci. Češi pomáhají uprchlíkům
ČESKÁ POMOC NA SRBSKO-CHORVATSKÉ HRANICI
Čeští dobrovolníci na srbsko-chorvatské hranici dělají podle organizace Člověk v tísni velký kus práce, nabízejí uprchlíkům občerstvení, teplé oblečení či uklízejí odpadky a to i v noci, kdy se většina ostatních nevládních organizací stahuje. Člověk v tísni se snaží české dobrovolníky podporovat. Na přechodu Berkasovo/Bapske, kudy procházejí tisíce migrantů, najala dům, kde mohou dobrovolníci přespat, koupila také generátor a telefony. Chce dobrovolníkům dávat i pravidelnou finanční podporu na operační náklady, informoval mluvčí organizace Petr Štefan.
Na přechodu Berkasovo/Bapske je podle koordinátora humanitární pomoci Člověka v tísni Jana Pejřila 42 dobrovolníků, většinou z Česka. „Čeští dobrovolníci dělají obrovský kus práce. Jsou jedni z mála, kdo tu poskytují pomoc čtyřiadvacet hodin, sedm dní v týdnu. Většina ostatních nevládních organizací se na noc stahuje. V noci přitom přichází největší počet uprchlíků,“ uvedl Pejřil.
Na srbské straně hranice je podle něj nyní zhruba 1000 až 1500 lidí, kteří čekají na přechod do Chorvatska. Dobrovolníci jim nabízejí čaj, občerstvení, teplé oblečení, uklízejí odpadky, zajistili stany i osvětlení. Člověk v tísni pomáhá i s drobnými věcmi, jako jsou barely na vodu, benzin do generátorů, kelímky na čaj, světla nebo oprava generátoru. Nastavil také systém koordinace mezi místními úřady, dobrovolníky a nevládními organizacemi.
Čtěte také: Xenofobní a islamofobní Zeman, kritizuje ČR vysoký komisař OSN
„V nejbližších dnech bychom dobrovolníkům rádi dávali pravidelnou finanční podporu na operační náklady, pořídili větší zásobu čaje, kelímků a cukru nebo lavice do průchozích stanů,“ uvedl Pejřil. Organizace se snaží iniciovat pronájem pozemků od místních zemědělců, kde by mohla stát umyvadla, stany pro nejzranitelnější lidi nebo třeba kontaktní místo pro rozdělené rodiny.
Migranti podle Pejřila vůbec netuší, kde jsou a proč nemohou jít dál. Často nemají teplé oblečení ani boty, v davu se rozdělují rodiny. S přicházející zimou se prý bude situace dále zhoršovat. „Prosíme humanitární organizace i státní struktury, aby tu posílily svoji přítomnost. Vítáme zapojení srbské strany. Ta nám přislíbila možnost postavit stany pro matky s dětmi a pomáhají nám s úklidem,“ řekl koordinátor dobrovolníků na místě Jan Skalík.
Češi se na dobrovolnou pomoc uprchlíkům svolávají na sociálních sítích. Své vzkazy vkládají formou inzerátů například na web iniciativy Musíme si pomáhat. V posledních dnech převažují nabídky přímé pomoci na chorvatsko-srbské hranici či tlumočení z arabštiny, poptávají například spolujízdu do Chorvatska či pronájem dodávky. Do pomoci migrantům se zapojuje kromě Člověka v tísni i řada dalších českých organizací – shromažďují potřebný materiál, zejména teplé oblečení a pláštěnky, nebo od dárců vybírají finanční příspěvky.