1 SOUD S VRAŽEDKYNÍ

Dostane doživotí? Žena, jež zabíjela na Andělu, jde před soud

NOVÉ

Témata: , , , ,

Začíná soud s třiatřicetiletou Michelle Sudků, která minulý rok v létě ubodala v nákupním centru na pražském Smíchově zákaznici. Psychicky narušené ženě hrozí až doživotní vězení. Podle posledních informací Sudků začala v minulosti s přeměnou pohlaví, hormonální léčba u ní ale vyvolávala agresivitu. Žena se pokoušela vraždit už o dva týdny dříve, když napadla ženu v kavárně na Újezdu. Zasahující policisté ale o útoku psychiatrickou léčebnu neinformovali. I oni teď čelí žalobě.

„V tuto chvíli je to naplánované na dva dny. Určitě se začne přečtením obžaloby, bude následovat výslech obžalované a pak budou na řadě výslechy svědků,“ popsala průběh jednání pro server Echo24 tisková mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

K útoku došlo 21. července v prostorách prodejny Tesco. Sudků si svoji oběť vyhlédla zcela náhodně a zaútočila na ni nožem, který si opatřila přímo v prodejně. Ačkoliv se policie i záchranáři na místo dostali během několika minut, ženě už pomoct nedokázali.

Sudků přitom hrozí až doživotní trest. Třiatřicetiletá žena je totiž kromě vraždy obžalována i z pokusu o vraždu, který se podle spisu uskutečnil o dva týdny dříve v kavárně na Újezdě. Při prvním útoku, který se odehrál 5. července, byla Sudků podle znalců motivována představou sexu s mrtvým ženským tělem. Zákaznici kavárny Dobrá trafika tehdy následovala na toalety, kde se ji pokusila uškrtit.

„Mezi tím si svlékla tričko a přeložila ho po delší straně tak, že si z něj vyrobila škrtidlo, a v okamžiku, kdy poškozená vyšla z kabinky, tuto v úmyslu ji usmrtit napadla tak, že k ní nejdříve zezadu přistoupila, vzápětí jí přehodila přes hlavu kolem krku tričko, které držela oběma rukama, jehož konce překřížila na krku poškozené vzadu a takto poškozenou škrtila,“ uvedli žalobci. Napadená se útoku bránila a volala o pomoc, díky čemuž upozornila majitele kavárny.

Trest hrozí i policistům

Právě kvůli prvnímu útoku ale čelí žalobě také dva policisté. Po tomto incidentu odvezli zasahující policisté útočnici do Bohnic, lékařům ale informace o útoku nepředali. Generální inspekce bezpečnostních sborů kvůli tomu dva policisty později obvinila ze zneužití pravomoci.

Policistům přitom za jejich pochybení hrozí až pět let vězení. „Trestní sazba je v tomto případě rok až pět let,“ uvedla pro server Echo24 tisková mluvčí Městského zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Státní zástupce ale podle ní navrhuje pro oba muže mírnější trest. „Státní zástupce žádá zákaz činnosti,“ dodala Zenklová.

Podle posledních informací mohla k útoku přispět i přeměna pohlaví, o kterou Sudků usilovala. Třiatřicetiletá Sudků se podle deníku MF DNES potýkala s těžkou poruchou osobnosti, transsexualitou a skrývaným nekrofilním sadismem. Chtěla se stát mužem a zahájila proces změny pohlaví, který ale lékaři po čase zastavili. Během hormonální terapie se podle zdroje deníku projevily u ženy fantazie, jak někomu ubližuje, které prožívala již v dospívání. Přestože hormony přestala užívat, agresivity se nezbavila.

Postup léčebny prošetřovala expertní komise, podle které lékaři nepochybili, když ženu z léčebny propustili.

Čtěte také: Policisté psychiatrům neřekli o útoku ženy, která později zabíjela na Andělu

V Tesku na Andělu ubodala jedna žena druhou

‚Bohnice nejsou věštírna, za výhrůžky mohou zavřít půlku národa‘

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.