15 České fotografie z Ruska a Ukrajiny

Život na Volyni, Kamčatce či Sibiři zachycuje fotografická výstava Na Vostok

, NOVÉ

Témata: , , ,

Neznámá zákoutí Ruska a Ukrajiny zachytila trojice českých fotografů. Jan Dobrovský, Filip Singer a Martin Wágner se vydali na místa, kam běžný turista nezavítá a přivezli ze svých cest strhující snímky. Veřejnost má nyní možnost je vidět v rámci výstavy Na Vostok, která probíhá v pražské Galerii Zahradník od 13. září až do 15. října.

Filip Singer a Martin Wágner nabídnou v rámci expozice průřez svojí tvorbou. Oba mnohokrát cestovali po odlehlých oblastech Ruska a na svých fotografiích dokumentují život v Kaliningradu, na Kamčatce, Kavkaze či Sibiři. Fotografie pocházejí z let 1999 a 2000.

Naopak jejich kolega Jan Dobrovský vystavuje fotografie z letošního roku a z jednoho místa. Na svých snímcích zachycuje život ukrajinského venkova.

Všechny tři autory spojuje zájem zkoumat odlehlá a nedostupná místa a hledat jejich zvláštnosti. Chtějí poznávat lidi, kteří jsou stále neobvyklí a hodlají žít po svém.

Jan Dobrovský pochází z disidentské rodiny a fotí jíž od sedmdesátých let. Po revoluci dal přednost psané žurnalistice, před nedávnem se však naplno vrátil k fotografii. V rámci výstavy Na Vostok vystavuje snímky, které vznikly na ukrajinské Volyni během natáčení filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče.

Filip Singer se specializuje na fotografie ze zemí bývalého Sovětského svazu. Fotil pro česká i prestižní zahraniční média jako jsou Der Spiegel, Time Magazine, National Geographic, Newsweek, The New York Times, Guardian, El Mundo, Le Figaro, Stern a další. Od roku 2008 je kmenovým fotografem European Press Agency. Získal sedmnáct ocenění na soutěži Czech Press Photo. V roce 2014 dostal cenu hlavní.

Martin Wágner fotí nejrůznější zákoutí Ruska od roku 1998. Fotografoval transsibiřskou magistrálu, místa bývalých gulagů, těžbu ropy na Sachalinu, vulkanology na Kurilských ostrovech, lov kachen na Ankaře, dobývání zlata v Partizansku a mnoho dalších témat. Získal několik ocenění Czech Press Photo.

Webové stránky výstavy zde.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Národní divadlo láká na nový mezinárodní festival. Jeho vznik inspiroval Václav Havel

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.