Piráti neuspěli se stížností, volby do Evropského parlamentu se nemění

Dozvuky eurovoleb

Piráti neuspěli se stížností, volby do Evropského parlamentu se neměníAKTUALIZOVÁNO 1
Krátké zprávy
Echo24
Sdílet:

Pravidla pro volby do Evropského parlamentu zůstanou beze změny. Ústavní soud dnes zamítl návrh na zrušení pětiprocentní vstupní klauzule, která podle nálezu neporušuje principy demokratického právního státu a brání přílišné fragmentaci europarlamentu.

Návrh na zrušení klauzule podal Nejvyšší správní soud (NSS) z podnětu Strany zelených a Pirátů. Obě strany zůstaly těsně pod pěti procenty, mandáty tak nezískaly. Předsedkyně Strany zelených Jana Drápalová novinářům řekla, že nález respektuje. Strana ale nejspíš navrhne zákonodárcům, aby zákon o volbách do Evropského parlamentu změnili. Klauzuli považuje za diskriminační vůči menším subjektům.

Předseda Pirátů Lukáš Černohorský si chce počkat na podrobnější argumentaci ÚS. Jeho strana ale bude nadále taktéž usilovat o zrušení pětiprocentní klauzule. „V tuto chvíli nám víceméně zbývá spíš politické řešení, takže budeme muset asi vyhrát volby,“ poznamenal. 

Klauzule posiluje fungování europarlamentu

Volební stížnosti zelených a Pirátů musí nyní dořešit NSS, výsledky loňského hlasování a rozdělení mandátů s nejvyšší pravděpodobností potvrdí. „Nález Ústavního soudu musíme samozřejmě vzít v úvahu,“ řekl soudce Tomáš Langášek. Na rozhodnutí má volební senát NSS několik příštích dní. 

Klauzule má podle dnešního nálezu svůj význam – omezuje roztříštěnost europarlamentu a posiluje jeho efektivní fungování. „Je opatřením přiměřeným, neodporujícím zásadě poměrného zastoupení,“ uvedl ústavní soudce zpravodaj Jiří Zemánek. Rozhodování ÚS bylo náročné, plénum o klauzuli debatovalo při pěti zasedáních. Původního soudce zpravodaje Vojtěcha Šimíčka, jenž navrhoval klauzuli zrušit, nakonec nahradil právě Zemánek. 

Premiér v klauzuli nevidí žádný problém

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že pětiprocentní klauzuli dlouhodobě považuje za rozumné opatření jak pro volby do Evropského parlamentu, tak do české Sněmovny. „Znamená určitou koncentraci vůle občanů mezi omezené množství politických stran tak, aby vůbec bylo možné vytvářet nějakou společnou vůli,“ uvedl dnes v tiskovém prohlášení v souvislosti s nálezem Ústavního soudu. Vzniku nových politických stran podle něj takové omezení nebrání. „V každých volbách do Parlamentu pronikne jedna nebo dvě úplně nové politické strany. Čili není to bariéra, která by bránila změnám v politickém systému, ale je to bariéra, která brání tomu, aby se zbytečně politický systém netříštil a byl schopen vytvářet rozumné většiny,“ dodal předseda vlády. 

Čtěte také: Češi zvolili 21 europoslanců. Podívejte koho
  

Sdílet:

Hlavní zprávy