Válka televizí: Nova a Prima bojkotují hokejový šampionát

Překážkou je vysoký poplatek

Válka televizí: Nova a Prima bojkotují hokejový šampionátNOVÉ
Ilustrační foto Foto: FOTO: ajfi / Shutterstock.com
1
Domov

Monika Zavřelová

Celé Česko žije hokejem, jen nejsledovanější tuzemské komerční televize Nova a Prima o probíhajícím mistrovství světa ve svém zpravodajství příliš neinformují. Pravděpodobně za to může poplatek 15 tisíc eur, který by kanály musely zaplatit držiteli vysílacích práv České televizi. A zatímco u Primy se nejedná až o takové překvapení, v případě sportovních zpráv Novy je postup neobvyklý. Informovaly o tom Hospodářské noviny.

„I tento zápas ukázal, že zámořský hokej je kvalitnější než evropský, proto sledujte přímé přenosy play-off NHL na Nova Sport a Voyo,“ uvedla Nova na svých webových stránkách poté, co Češi v pondělí prohráli s Kanadou. Nápadně tak upozornila na vlastní hokejové vysílání. Samotnému mistrovství se Nova v rámci svého zpravodajství věnuje okrajově. Zprávy ze šampionátu řadí až na druhé nebo třetí místo a vysílá je pouze ve formě krátkého šotu s oznámením výsledku.

Za nezájmem o šampionát ze strany zmiňovaných komerčních televizí podle zjištění HN stojí vysoký poplatek, který by musely složit, aby jim byl umožněn vstup do haly, na tiskové konference a do mixzóny, ve které se točí rozhovory s hokejisty.

Navíc by povolení platilo pouze pro dvoučlenný štáb. „Cena za poskytnutí sublicence je odvozena od ceny TV práv, která je v tomto případě určena charakterem a výjimečností akce. Jedná se o standardní postup, který je u tohoto typu akcí v zahraničí zcela obvyklý,“ sdělila pro ECHO24.cz tisková mluvčí ČT Alžběta Plívová.

Výkonný ředitel programu ČT sport Jiří Ponikelský ještě pro HN dodal, že se jedná o exkluzivní zboží a televizní práva jsou drahá. „Je to normální postup všude na světě u všech významných akcí,“ dodal. Nabídky nakonec využily dva subjekty – iDnes.cz a hokej.cz, jejichž štáby byly ověřeny k akreditaci ze strany Mezinárodní hokejové federace.

Podle mluvčí Novy Anny Suché ale televize informuje o hokejovém mistrovství standardně a diváci mají pravidelnou možnost se dozvědět výsledky. Ty jsou televize schopné vytvořit ze sestřihů, které má ČT povinnost poskytnout. 

Čtěte více: Hokejová horečka na druhé straně planety

Policie před hokejem zatkala 34 překupníků, převážně z Maroka