2 ŠPIONÁŽNÍ HRA?

Tisíce polských vojáků obdržely záhadné telefonáty z Ruska

, NOVÉ

Témata: , , ,

Polský ministr obrany Tomasz Siemoniak vyzval zpravodajské služby své země, aby prošetřily případ záhadných telefonátů z ruských čísel. Stovky až tisíce Poláků pracujících v armádě měli obdržet obtěžující hovory, všechny z ruského zdroje. Jak se telefonní čísla vůbec dostala do cizích rukou je předmětem vyšetřování. Zprávu přinesl britský list The Telegraph.

Počet nahlášených, kteří obdrželi záhadný telefonát z Ruska, se údajně pohybuje kolem 10 000. Číslo však může být ještě mnohem vyšší. Siemoniak uvedl, že definitivní počet takových telefonátů ještě nebyl stanoven a mohl by se vyšplhat až na „stovky tisíc“.

„Na celou záležitost mě upozornily bezpečnostní služby a já je požádal o vysvětlení,“ řekl ministr v listopadu s tím, že v současné době ještě není možné stanovit, zda se jedná o nějakou vážnou hrozbu.

Čtěte také: Polsko zahájí tendr na svou první jadernou elektrárnu

V době, kdy Polsko investuje stále více do své obrany a žádá své spojence ze Severoatlantické aliance, aby zaujali tvrdší postoj vůči Moskvě, se země stala klíčovým cílem ruské špionáže, píše Telegraph. Loni byli zatčeni dva lidé s podezřením, že patří mezi desítky agentů ruské armádní rozvědky GRU.

Jak se telefonní čísla – všechna spravovaná stejný mobilním operátorem – dostala k ruským volajícím, se vyšetřuje. Polské ministerstvo obrany však uvedlo, že důvěrné a závažné telefonáty o národní bezpečnosti nejsou zprostředkovávány klasickými mobilními sítěmi. Ruské ministerstvo zahraničí se k telefonátům odmítlo vyjádřit.

Čtěte také: Polsko už otáčí: Bezpečnost nade vše, nejsme připraveni na běžence

Neobjasněné hovory připomínají případ z Majdanu z roku 2014. Účastníci protestů tehdy obdrželi hromadnou zprávu o tom, že „byli zaznamenání jako účastníci masových nepokojů“. Tato SMS zpráva se dostala ke všem uživatelům tří největších ukrajinských operátorů, kteří se v době protestů pohybovali v blízkosti kyjevského náměstí. Operátoři tehdy popřeli, že by se na zprávách jakkoli podíleli, pravděpodobně tak za nimi stála některá ze zpravodajských služeb. Zda se jednalo u ukrajinskou nebo ruskou, není známo.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.