Bojkot Ruska přijde Francii draho

Bojkot Ruska přijde Francii draho 1
Blogy
Ivo Cerman
Sdílet:

Jednou z nejdůležitějších zpráv, kterou dnes řeší francouzská média, je krize, která vypukla kolem nedodaných bitevních lodí a dalších zbraní pro Rusko. Je to aféra poučná z mnoha úhlů pohledu. Nás by měla zajisté zajímat už jen proto, že významně zahřívá „studenou válku“ EU a Ruska. Je paradoxní, že naše média informují veřejnost o této aféře v podstatě z ruského hlediska (nebo o ní nemluví vůbec). Unikají nám pak různé aspekty této krize. Jak se na tuto věc dívá francouzská veřejnost?

Francie měla vyzbrojit ruské námořnictvo

Měl to být opravdu velký kontrakt. Na základě dohody, kterou podepsaly v roce 2011 Francie a Rusko, měla Francie dodat dvě bitevní lodě třídy Mistral, vybudovat specializovanou infrastrukturu ve Vladivostoku. Mistraly jsou zvláštní tím, že jsou to takové „letadlové lodě“ ale pro helikoptéry. První loď (Vladivostok) měla být dodána už vloni, druhá (Sevastopol) měla být dodána letos. Další dvě lodě typu Mistral se měly postavit v Rusku. K tomu měly patřit ještě čtyři bitevní helikoptéry a v podstatě i následná technická spolupráce obou zemí na výbavě ruského námořnictva. Celkově mělo jít o zboží v ceně asi 1,2 mld. eur.

Nicméně kvůli ukrajinské krizi začala Francie už vloni o obchodu pochybovat, dodání lodí odložila, až jej nakonec zrušila úplně. Mezi Ruskem a Francií zuří od začátku roku spor. Rusko nejprve trvalo na dodání lodí, za které zaplatilo předem ca 800 mil. eur. Francie stála na svém a Rusku vrátila údajně přesně tolik, kolik už zaplatilo. Rusko se však nevzdávalo a začalo žádat odškodné za porušení smlouvy. Právě tato dohoda měla být údajně uzavřena mezi premiérem Hollandem a prezidentem Putinem. Česká média o tom už přinesla zprávu na základě údajů agentury TASS. Jelikož jsem aféru sledoval spíše z francouzských médií, musím říct, že ze francouzských zpráv to tak jednoznačné není. Rusko už jednou - 31. července - tvrdilo, že Francie souhlasila s odškodněním, Hollande trval na tom, že Francie platí zpět jen to, co Rusko zaplatilo předem. I teď trvá ministr obrany le Drian na tom, že Francie vrátila Rusku jen tu částku, kterou Rusko předem zaplatilo.

Ohlas ve Francii

Z morálního hlediska by měl být postoj Francie jasný. Bylo by absurdní uplatňovat proti Rusku nejrůznější sankce na běžné zboží a zároveň dodávat moderní těžké zbraně. Nicméně veřejnost to tak jasně nevidí. Zaměstnanci loděnic v Saint-Nazaire, kde se lodě stavěly, ve čtvrtek v reportáži rádia Europe 1 mluvili velmi zklamaně. Kontrakt měl být pro ně zásadní. Navíc porušení smlouvy naruší důvěru dalších zákazníků. Akt vnímají jak jednostranné rozhodnutí vlády, které je poškodilo.

Na politické scéně je ohlas ještě bouřlivější. Ačkoliv Rusko má tradičně podporu levice, tentokrát se ozvaly hlavně extrémně pravicové strany. Nejhlasitěji mluví bývalý ministr Thierry Mariani, který je nyní poslancem za pravicovou stranu Les républicaines (Republikáni). Celé morální gesto bylo dle něj absurdní a zbytečné, protože válka na Ukrajině se odehrává hlavně na souši. Navíc lodě byly určeny pro Vladivostok. Poslanec Nicolas Dupont-Aignan zase kroutí hlavou nad tím, že Francie zároveň prodala rakety Raffaele Kataru. Ke kritikům se přidala i Marine le Pen z Front national. Tato část politického spektra představuje dnes proruské síly ve Francii.

Přijde to draho

Každopádně morální gesto přijde Francii pořádně draho. Thierry Mariani odhaduje, že na odškodnění by mohla Francie zaplatit celkově až 1,5 mld. eur. Jisté ale je, že každý měsíc, kdy lodě čekají ve francouzském přístavu, stojí údržba 5 mil eur. Francie sice má potenciální zákazníky, mluví se o Kanadě, ale to vše je zatím hudba budoucnosti. Kromě toho byly lodě vybaveny elektronikou v ruštině, kterou bude třeba odmontovat a loď předělat pro nového zákazníka. Rusko je dle svých slov s výsledkem spokojeno.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články