Byty v Paláci Stromovka? Hygienici to zakázali, tvrdí investor
Spor v Praze
Investor kritizovaného Paláce Stromovka v Praze 7, firma Lordship, tvrdí, že hygienici v projektu zakázali byty. Ty přitom požaduje místní radnice. Firma Lordship dnes rozeslala médiím elektronickou kopii rozhodnutí Hygienické stanice hlavního města Prahy, z nějž vyplývá, že v dané lokalitě je výstavba bytů nepřípustná.
Výstavba Paláce Stromovka byla podle vyjádření, které podepsal vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální Ladislav Emberger, umožněna jen proto, že „v objektu nejsou navrhovány bytové jednotky či jiné chráněné vnitřní prostory staveb, které mají hygienický limit hluku i pro chráněné venkovní prostory“. Z platných legislativních předpisů podle něj vyplývá, že se stávající hlukovou zátěží v místě projektu není možné vystavět objekt zahrnující obytné jednotky.
„Věřím, že odborné a nezávislé stanovisko, jehož garantem je právě hygienická stanice, bude pro představitele Prahy 7 dostatečným důkazem, že v dané lokalitě není možné stavět projekt obsahující byty. Snad už tedy nebudeme svědky dalších opakovaných a neoprávněných výpadů vůči naší společnosti ze strany radnice,“ uvedl ředitel společnosti Lordship Václav Matoušek.
Čtěte také: Místo Paláce Stromovka jen díra v zemi. Kolik ještě let?
Stanovisko hygieniků společnost v pátek poslala starostovi Praha 7 Janu Čižinskému. Právě radnice letos na jaře představila vlastní studii, jak by si projekt představovala. Mimo jiné požaduje, aby významná část budoucí budovy zahrnovala byty. Podle investora je však radniční studie „naprosto mimo časově, místně i ekonomicky“.
Firma má stavební povolení na první část projektu – podzemní garáže. Nyní čeká na rozhodnutí o stavebním povolení na zbylou část stavby. Povolení má vydat pražský magistrát, lhůta pro rozhodnutí už vypršela.
Investor je připraven i na to, že městská část vypoví nájemní smlouvu na pozemky, kde má stavba stát. K přípravě návrhu výpovědi na konci minulého roku starostu Čižinského vyzvali místní zastupitelé. „V takovém případě bychom požadovali kompenzace. Vynaložené náklady už nyní přesahují 800 milionů korun. Jen nákup projektu vyšel na více než 300 milionů korun,“ řekl před časem Matoušek. Další stovky milionů korun byinvestor požadoval jako ušlý zisk. Už dříve firma naznačila, že je připravena tyto peníze vymáhat po Česku i formou arbitráže.
Praha 7 podepsala nájemní smlouvu na pozemky vedle Parkhotelu v roce 2002 s firmou SEN Development. V roce 2006 projekt koupila britská společnost Lordship, jen několik měsíců poté, co bylo na stavbu vydáno platné územní rozhodnutí. Nájemní smlouva je uzavřená na 75 let s možností prodloužení dvakrát o 15 let. Za 105 let investor městské části na nájmu zaplatí kolem miliardy korun. Nové vedení radnice schválenou podobu projektu odmítá.